بتن و انواع بتن

بتن و انواع بتن

بتن و انواع بتن

نام فایل : بتن و انواع بتن

فرمت : .pptx

تعداد صفحه/اسلاید : 36

حجم : 2 مگابایت


بنام خدا
بتن و انواع بتن
مقدمه :
بتن (به فرانسوی: Béton)، از ریشه لاتین (به لاتین: Bitume)در مفهوم وسیع به هر ماده یا ترکیبی که از یک ماده چسبنده با خاصیت سیمانی شدن تشکیل شده باشد گفته می‌شود. بتن ممکن است از انواع مختلف سیمان ونیز پوزولان‌ها، سرباره کوره‌ها، مواد مضاف، گوگرد، مواد افزودنی، پلیمرها، الیاف و غیره تهیه شود. همجنین در نحوه ساخت آن ممکن است حرارت، بخار آب، اتوکلاو، خلا، فشارهای هیدرولیکی و متراکم کننده‌های مختلف استفاده شود.با توجه به گسترش و پیشرفت علم و پیدایش تکنولوژی‌های فراوان در قرن اخیر، شناخت بتن و خواص آن نیز توسعه قابل ملاحظه‌ای داشته است، به نحوی که امروزه شاهد کاربرد انواع مختلف بتن با مصالح مختلف هستیم که هر یک خواص و کاربری مخصوص به خود را داراست.
 1- بتن دارای چهار رکن اصلی می باشد که به صورت مناسبی مخلوط شده اند ، این چهار رکن عبارتند از :
الف : شن
ب : ماسه
ج : سیمان
د : آب
 2- در برخی شرایط برای رسیدن به هدفی خاص مواد مضاف به آن اضافه می شود که جزء ارکان اصلی بتن به شمار نمی آید .
۳- توده اصلی بتن مصالح سنگی درشت و ریز (شن و ماسه ) می باشد

ساختار بتن:
 1- آب باران
۲- آب چاه
۳- آب برکه
۴- آب رودخانه در صورتی که به پسابهای شیمیایی کارخانجات آلوده نباشد و غیره و ...
بطور کلی آبی که برای نوشیدن مناسب باشد برای بتن نیز مناسب است باستثناء مواردی که متعاقبا توضیح داده خواهد شد .

ویژگیهای آب مصرفی بتن:
سیمان
سیمان ماده‌ای چسبنده‌است که قابلیت چسبانیدن ذرات به یکدیگر و بوجود آوردن جسم یکپارچه از ذرات متشکله را دارا می‌باشد و از ترکیب مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شود. به جسم حاصل، پس از حرارت دادن کلینکر گویند و از آسیاب کردن آن به همراه مقدار مناسبی سنگ گچ سیمان تیپ‌های مختلف بدست می‌آید و همچنین اضافه نمودن پوزولان به کلینکر و گچ سیمان پوزولانی حاصل می‌شود. اندازه دانه‌های کلینکر۲۰-۵ میلی‌متر و رنگ آن سبز تیره می‌باشد.

سیمان پورتلند
سیمان پرتلند طبق تعریفASTM C ۱۵۰‎، نوعی سیمان هیدرولیک است که از پودر کردن کلینکری که عمدتاً از اکسیدهای سیلیسی، آلومینیومی و آهنی که عامل تشکیل ترکیبات سیلیکاتی و آلومیناتی سیمان پرتلند می‌باشند، بدست می‌آید.
تاریخچه
گرچه استفاده از سیمان (هیدرولیک و غیرهیدرولیک) به چندین هزار سال قبل بازمی‌گردد، اما اولین بار در سال ۱۸۲۴ میلادی ژوزف اسپین معمار بریتانیایی طرح اصلاحی خود را برای آهک هیدرولیک تحت عنوان سیمان پرتلند به ثبت رساند. وی نام پرتلند را به علت تشابه سیمان حاصل با رنگ کانسارهای آهکی جزیره پرتلند در انگلستان انتخاب کرد.

انواع سیمان پرتلند و کاربرد آنها
سيمان پرتلند نوع 2
اين نوع سيمان مطابق با مشخصات مطرح شده در استاندارد ملي ايران به شماره ISIRI – 389 و استاندارد آمريكا CSTM-C150 توليد مي شود و داراي حداكثر (C3A) به ميزان 8 درصد مي باشد مقاومت اوليه و نهائي ملات استاندارد آن نسبت به سيمان نوع 1 كمتر مي باشد .
سيمان نوع 2 به عنوان سيمان اصلاح شده در برابر حمله متوسط متوسط سولفات ها از سيمان معمولي مقاوم تر است و درمواردي كه آب هاي زيرزميني يا خاك حاوي مقدار كمي سولفات باشد مصرف مي گردد ، (در آب كمتر از 1200ppm  و در خاك كمتر از 5 درصد) و به علت گرمازائي كمتر در بتن ريزي هاي نسبتا" حجيم نيز مصرف مي شود . كاربرد اين نوع سيمان در هواي گرم كه خطرافزايش دماي بتن معمولي به بيش از 32 درجه سانتيگراد و بتن ريزي هاي حجيم كه بيش از 15درجه سانتيگراد مي رسد توصيه مي گردد .
استفاده از اين نوع سيمان در محيط هائي كه يون و سولفات به صورت توام وجود دارد و همچنين بتن ريزي در هواي سرد توصيه نمي گردد

خواص کاربردی سيمان پرتلند نوع 3
به عنوان سيمان با مقاومت اولية زياد ( High Early Strength ) يا سيمان زودگير در شرايطي كه مقاومت اولية زياد بتن مورد نظر باشد ، بكار مي رود . به دليل بالا بودن فاز C3S (سه کلسيم سيليکات )گرماي هيدراتاسيون اين نوع سيمان نيز بالا مي باشد و لذا مي توان از اين سيمان در هواي سرد زمستان استفاده كرد. کاربرد های اين نوع  سيمان عبارت است از :
- ساختمان سازي تجاري که نياز به باز کردن سريع تر قالبها دارد
-کارگاه های بلوک سازی ، تيرچه بلوک ، توليد لوله های الياف سيمانی ، قطعات پيش ساخته ، موزاييک سازی و ساير صنايع که نياز به جمع کردن سريع تر محصولات خويش دارند.
- کاهش زمان عمل آوری بتن در آب و هوای سرد
- سوخت شوندگی سريع و مقاومت برتر آن نسبت به سيمانهای معمولی امکان تسريع در عمليات بتن ريزی و کاهش هزينه های جانبی را در بر دارد
....


دسته:

بتن و انواع بتن

خرید آنلاین