دانلود تحقیق در موردسلامت دهان وجامعه

دانلود تحقیق در موردسلامت دهان وجامعه

دانلود تحقیق در موردسلامت دهان وجامعه

نام فایل : سلامت دهان وجامعه

فرمت : .PPT

تعداد صفحه/اسلاید : 82

حجم : 4 مگابایت


تعریف سلامت

سلامتى يك حالت رفاه كامل جسمى، روحى و اجتماعى است و نه تنها نبود بيمارى يا ناتوانى. ..

برخوردارى از بالاترين استاندارد قابل حصول بهداشت يكى از حقوق اساسى هر انسانى، بدون تمايز از حيث نژاد، مذهب، عقايد سياسى، شرايط اقتصادى يا اجتماعى، مى‏باشد.

پيشرفت نامساورى كشورهاى مختلف در ترويج بهداشت و مهار كردن بيمارى‏ها به خصوص بيمارى‏هاى، .واگير، يك خطر عمومى است
پزشکی نوین
پس از سال 1900 پزشکی در جهت تخصصی شدن و علمی شدن برخورد با بیماریها پرشتاب پیش می رفت.
نتیجه این که پزشکی معاصر تنها علم و هنر تشخیص و درمان نیست بلکه علم پیشگیری از بیماریها و ارتقاء بهداشت هم هست .
Almeata - 1978
Almeata - 1978
در دهه هاي آينده، مهمترين هدف اجتماعي دولتها وسازمانهاي جهاني بهداشت بايد آن باشد كه تمامي مردم جهان تا سال 2000 به سطحي از سلامت و بهداشت دست يابند كه از نظر اجتماعي واقتصادي حيات مفيد و مولدي را براي آنان فراهم آورد.
بهداشت دهان و دندان تا سال 2000
50% كودكان 5-6 ساله Caress Free
DMF 12 ساله ها حداكثر 3 باشد.
85% مردم در 18 سالگي تمام دندانهاي طبيعي را داشته باشند.
افراد بي دندان در سن 34 تا 35 به 50% كاهش يابند.
افراد بي دندان در سن 60 سالگي 25% كاهش يابند.
دلایل عدم موفقیت
1. مشکلات اقتصادي جوامع به ويژه جوامع توسعه نيافته و در حال توسعه 2. عدم همکاري مردم به دليل پايبندي به عقايد سنتي به ويژه طب سنتي 3. شيوع بيش از حد برخي بيماري ها و ناتواني در کنترل بيماري ها 4. عدم همکاري مردم با مسئولين اجراي طرح 5. عدم همکاري لازم کشورهاي توسعه يافته با سازمان بهداشت جهاني به ويژه از جهت اقتصادي و ارسال نيرو 6. ضعف اجرايي و نامناسب بودن طرح ها و ناتواني در اجراي صحيح آنها به دلايل مختلف و به طور عمده، دلايل اقتصادي

اهداف جهانی بهداشت دهان و دندان تا سال2020
اهداف کلان :۱- کاهش آثار و عوارض بیماریهای فک و دهان و صورت بر روی سلامتی جسم و روان، با تاکید بر ارتقاء سلامت و دهان و دندان در افراد جامعه و کاهش بیماریهای دهان و دندان نقاطی  که بار بیمار بیشتر است.۲- کاهش آثار و عوارض ناشی از تظاهرات فکی دهانی بیماریهای عمومی در بین افراد جامعه و آشنایی با این عوارض برای تشخیص بموقع، پیشگیری و کنترل موثر بیماریهای عمومی
اهداف اختصاصی:۱- کاهش مرگ و میر ناشی از بیماریهای فک و دهان و صورت۲- کاهش نقص عضوهای ناشی از بیماریهای فک و دهان و صورت و به تبع آن بهبود کیفیت زندگی۳- حمایت از سیاستهای قابل اجرا و اولویت دار و برنامه هایی که صد در صد از منابع علمی موجود استفاده کند (دندانپزشکی مبتنی بر شواهد)۴- طراحی برنامه هایی برای پیشگیری و کنترل بیماریهای دهان و دندان که قابل دسترس بوده، هزینه اثر بخشی آن به اثبات رسیده باشد.۵- ادغام برنامه های ارتقاء سلامت دهان و دندان با دیگر بخشهای بهداشتی با تکیه بر عوامل خطر ساز مشترک.
۶- طراحی برنامه هایی که مردم را برای حفظ سلامتی خود تقویت می کند.۷- تقویت نظام ثبت دقیق اطلاعات بیماریهای دهان و دندان.( بروز، شیوع، روند بیماری و پیامدهای آن)۸- ارج نهادن به جایگاه اجتماعی و فعالیت های قانونی افراد ارائه دهنده خدمت.۹- کاهش نابرابری در دریافت خدمات بهداشتی بین گروههای مختلف جامعه.۱۰- افزایش تعداد نیروی انسانی که در زمینه نظام ثبت دقیق اطلاعات بیماری آموزش دیده
اهداف نهایی:


تا سال ۲۰۲۰ اهداف نهایی زیر بر اساس وضعیت موجود بدست خواهد آمد
۱) درد درصدx کاهش در تعداد بروز درد در ناحیه فک و دهان و صورت.  کاهش در تعداد روزهای غیبت از کار و مدرسه بخاطر بروز دردهای سر صورت.  کاهش تعداد افرادی که به محدودیت های عملکردی در ناحیه فک و صورت
می شوند .( بعنوان مثال درد و ناراحتی، دندانهای از دست رفته ، ضربه به دندانهای قدامی و آنومالی های دهانی صورتی مادرزادی)کاهش بروز عوارض اجتماعی ناشی از درد و ناراحتی و ظاهر ناخوشایند ( مواردی چون دندانهای  از دست رفته، آنومالی های دندانی ، نقایص مینایی مثل فلوئوروزیس، دندانهای ضربه خورده، تحلیل شدید لثه و بوی بد دهان اختلالات عملکردی:  کاهش در تعداد افرادی که دچار اشکالاتی در جویدن، بلعیدن، تکلم و ارتباط برقرار کردن هستند. عوامل قابل سنجش زیادی در این گروه قرار می گیرند از جمله از دست دادن دندانها، بد شکلی های اکتسابی یا مادرزادی دهانی- صورتی و…..
 بیماریهای عفونی  افزایش رقابت کارکنان مراقبتهای بهداشتی در تشخیص و کاهش خطر انتقال بیماریهای عفونی در محیط  های بهداشتی.
۳) بد خیمی های حلقی دهانی کاهش بروز سرطانهای حلق و دهانافزایش طول مدت زندگی ( بقای ۵ ساله ) در موارد درمان شده.افزایش در تشخیص زود هنگامافزایش درارجاع فوری   کاهش در میزان مواجهه با عوامل خطر نظیر مصرف دخانیات و مشروبات الکلی و تغدیه نامناسبافزایش تعداد افراد مبتلایی که باید تحت مراقبتهای اجباری متخصصین قرار بگیرند.
HIV۴) تظاهرات دهانی عفونت    کاهش در بروز عفونت های فرصت طلب در ناحیه فک و صورت   افزایش تعداد رقابت کارکنان مراقبتهای بهداشتی در تشخیص و کنترل تظاهرات دهانی HIVعفونت.افزایش تعداد سیاستگزارانی که از اهمیت ارتباط و حفره دهان آگاهی با عفونت کامل دارند.
۶) نوما افزایش اطلاعات از نوما در جوامعی که در معرض خطر هستند. افزایش تشخیص زود هنگام افزایش ارجاع فوری کاهش%  در میزان مواجهه با عوامل خطر با تاکید بر عواملی چون پوشش واکسیناسیون بر علیه سرخک، وضعیت تغذیه و نظافتافزایش تعداد افراد مبتلایی که باید تحت مراقبتهای اجباری متخصصین قرار بگیرند.
تروماافزایش تشخیص زود هنگام افزایش ارجاع فوری  بهبود  نسبت تعداد رقابت کارکنان مراقبتهای بهداشتی در تشخیص و ارائه درمانهای فوریتی به تعداد افرادی که خدمات بموقع در این موارد دریافت می دارند افزایش تعداد افراد آسیب دیده ای که باید تحت مراقبتهای اجباری متخصین قرار بگیرند.
  کاهش در میزان مواجهه با عوامل خطر نظیر مصرف دخانیات و مشروبات الکلی، مواد تراتوژنیک و تغذیه نامناسبافزایش میزان دسترسی به مراکز مشاوره ژنتیک.افزایش تشخیص زود هنگام.افزایش ارجاع فوری.افزایش تعداد افراد مبتلایی که باید تحت مراقبتهای اجباری متخصصین قرار بگیرند.افزایش تشخیص و ارجاع فوری مواردی که با مال اکلوژن شدید همراه است
پوسیدگی های دندانیافزایش تعداد کودکان ۶ ساله با مجموعه دندانی سالم.
Dخصوصا در قسمت DMFT در کودکان ۱۲ ساله.کاهش در میزان
....


دسته:

دانلود تحقیق در موردسلامت دهان وجامعه

خرید آنلاین