دانلود تحقیق در موردسبك زندگي يا سنت معاش

دانلود تحقیق در موردسبك زندگي يا سنت معاش

دانلود تحقیق در موردسبك زندگي يا سنت معاش

نام فایل : سبك زندگي يا سنت معاش

فرمت : .ppt

تعداد صفحه/اسلاید : 24

حجم : 3 مگابایت


سبك زندگي يا سنت معاشنظریه سبک زندگیرویکرد مفهومی جلسه چهارم مجموعه نشست های سیاستگذاری خانواده و زنان در ایران:
رهبري چه فرمودند؟
اگر بخواهيم گفتمان رهبري در سخنراني‌هاي استان خراسان شمالي را بيابيم، بايد به سراغ غايت انقلاب يعني «تمدن نوين اسلامي» برويم.
براي تحقق و حركت بسوي آن، طبعاً دو امر لازم و ملزومند:
1) داشتن نقشه و الگوي كلان و ساختاري ناظر به پيشرفت و عدالت كه طبعاً ابزاريت دارد.
2) تحول و تعالي در متن فرهنگ عمومي و آداب و احوال مردم كه رويكردي عامليتي و كنشگرانه دارد و هدف مي باشد.
ايشان در تبيين ابعاد پيشرفت در نشست يکم انديشه هاي راهبردي يکي از ابعاد چهارگانه پيشرفت مطلوب را بعد زندگي عنوان کردند که دغدغه ايشان را منکشف مي نمايد.

بر اين اساس جامعه ما و طبعا خانواده ایرانی ما از مسأله اي سه بعدي رنج مي‌برد كه لابلاي مثال‌ها و استفهامات رهبري عزيز درج شده و نهايتاً با برچسب «مسأله سبك زندگي» ادا شد:
1-ناتواني و كم بنيه بودن جامعه( سرمايه اجتماعي) در بازتوليد فرهنگ معنوي در قالب فرهنگ مادي (عليرغم تثبيت و تحكيم هويت ملي در جامعه پسا انقلاب)
2-سردر گمي جامعه در انطباق و فرهنگ‌پذيري نسبت به شرايط تاريخي، جهاني (و ميراث انحطاط قبلي جهان اسلام)
3-پايين آمدن سطح مقاومت در برابر همگون‌سازي و تهاجم فرهنگي بيگانه (مثال :ایدئولوژی زیبایی)

لزوم توجه به اشتراكات و افتراقات راه حل ايشان با آنچه در ادبيات علوم اجتماعي ناظر بر اين مفهوم ادا گرديده است


تبار و زمینه تاریخی
ظهور دوره پسافوردیسم و اقتصاد نوسرمایه داری
تجاری شدن مطلق تولید/دموکراتیزه شده مصرف
جهانی سازی:چند ملیتی ها/انحصار نوین/
جنگ دوم و جامعه پس از آن
مفردات و مبانی مفهومی
سلیقه/ذایقه
مصرف
انتخاب
مد
برند(Brand Tribes)

نظام سرمایه‏داری برای حل مشکل «تولید مازاد» باید چاره‏ای می‏اندیشید و راه کار را در تنوع بخشیدن و شخصی‏سازی محصولات برای طیف‏ها و گروه‏های مختلف جامعه دید. در واقع نظام سرمایه‏داری پس از اشباع شدن بازار «عرضه»، ناچار است «نیاز»های جدید و «تقاضا»ی جدید بیافریند. برخی از این «نیاز»های جدید، فراتر از نیاز فردی به یک «کالا» است. نیاز به «تشخص» است، نیاز به «هویت اجتماعی» است، نیاز به «متمایز شدن» در گروه همسالان است. بدین ترتیب «مصرف» علاوه بر برآوردن یک نیاز اولیه، در تعریف «موقعیت اجتماعی» فرد و حتی هویت بخشی به او نقش مهمی پیدا می کند. اگر در گذشته تنها طبقه‏ی محدود اشراف بودند که از طریق «مصرف» به سایر طبقات فخر می‏فرختند، در دوران متأخر زندگی افرادی از طبقه‏ی متوسط و حتی طبقه‏ی کارگر هم به واسطه ی نوع «مصرف» گوناگون و متفاوت می‏شود. در ادبیات جامعه‏شناسی و مطالعات فرهنگی عمدتاً از این شیوه‏های متفاوت زندگی است که با واژه ی «lifestyle» یا «سبک زندگی» یاد می‏شود.

-تمايز ، زندگي پست مدرن و مطالعات فرهنگي
از مارکسیسم اروپایی تا مکتب بیرمنگام
1- از دير باز بر مفهوم فرهنگ، به عنوان فعاليتي خلاق كه جبنه‌اي متمايز از ديگر ابعاد زندگي است تأكيد شده است.
آيا اين درك از فرهنگ با عناصر واقعي تجربه گروه‌هاي مختلف مردم- يا به عبارتي ديگر، تجارب زيسته‌ي آنها- مطابقت دارد يا نه؟
تعريف فرهنگ را نمي‌توان "ملك طلق افراد يا گروه هاي ممتاز" يا "هژموني افكني دستگاه‌هاي ايدئولوژيك دولت" دانست كه به توليد و نشر آن مبادرت مي ورزند، بلكه آن را بايد در برگيرنده‌ي تمام راه و رسم زندگي روزمره تلقي كرد.


ادامه ...تمایز
2- قبل از انقلاب صنعتی و تولید انبوه محصولات تجاری، اساساً مفهوم «سبک زندگی» در جوامع بشری کاربرد چندانی نمی‏یافت، چون قاطبه‏ي افراد کم و بیش مثل هم زندگی می‏کردند. اگر تفاوتی به جهت زندگی و خوراک و پوشاک و آداب و رسوم میان مردمان یک جامعه بود، یا به دین آنها باز می‏گشت و یا به طبقه‏ی اجتماعی آنها. زندگی یک مسلمان و زندگی یک مسیحی، یا زندگی یک مسلمانِ عامل (practising) و یک مسلمانِ غیر عامل  (non-practising)، طبعا متفاوت بود. اما این تفاوت‏ها با واژه و مفهوم «سبک زندگی» فهمیده و تبیین نمی‏شد. اصلاً مسئله تفاوت «سبک زندگی» نبود؛ تفاوت دین بود، یا تفاوت دین‏داری و بی‏دینی. از جهت طبقاتی نیز اشراف و بزرگان و اربابان، شبیه هم می‏زیستند و پیشه‏وران و کارگران و رعیت نیز زندگی مشابه داشتند
3- بخش عمده‌اي از تحليل ناظر است به تغييرات فرهنگي در جوامع خرد و كوچك(شكل گيري رشته‌اي به نام مطالعات فرهنگي و رشد و گسترش آن از دهه‌ي 70 )
....


دسته:

دانلود تحقیق در موردسبك زندگي يا سنت معاش

خرید آنلاین