دانلودمهندسي ارزش در كنترل پروژه

دانلودمهندسي ارزش در كنترل پروژه

دانلودمهندسي ارزش در كنترل پروژه

نام فایل : مهندسي ارزش در كنترل پروژه

فرمت : .doc

تعداد صفحه/اسلاید : 78

حجم : 39 مگابایت


دانشگاه آزاد اسلامي
واحد ابهــر
موضوع:
مهندسي ارزش در كنترل پروژه
مقدمه
مهندسي ارزش، يكي از موفق‌ترين متدولوژي‌هاي حل مسأله، كاهش هزينه و بهبود عملكرد و كيفيت است. رويكرد كاركردگراي مهندسي ارزش، سرعت بالاي به نتيجه رسيدن آن و راه‌حل‌هاي اجرايي كه ارايه مي‌كند، از وجوه تمايز آن در مقايسه با ديگر تكنيك‌ها و روش‌هاي مهندسي است. يكي ديگر از رمزهاي موفقيت مهندسي ارزش، انجام كار تيمي است. تيمي كه با هدف مشترك و با تخصص‌هاي مختلف، كاركردهاي يك پروژه يا محصول را بررسي مي‌كنند و با بهبود خلاقانه، جايگزيني كم‌هزينه‌تر براي آن پيشنهاد مي‌دهند.
هدف و زمان به كارگيري مهندسي ارزش
هدف اصلي در مهندسي ارزش، توجه به كاركرد است، نه كيفيت
k
و نه هزينه. چرا كه تامين كاركرد، كاهش هزينه و حفظ يا ارتقاي كيفيت را خود به خود به دنبال دارد. براي آن‌كه بهترين نتايج از انجام مطالعه مهندسي ارزش به دست آيد، توصيه متخصصان اين است كه مطالعه در اولين فازهاي يك پروژه انجام شود. هرچه مطالعه پروژه و طراحي‌هاي آن نهايي‌تر باشند و پروژه به مراحل اجرايي نزديك‌تر باشد، امكان تغيير دادن آن و بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي كاهش هزينه، كمتر خواهد شد. براي شرح بهتر اين موضوع، بررسي و تحليل نمودار زير مي‌تواند مفيد باشد.
همان‌طور كه در نمودار مي‌بينيم، در فازهاي تصميم‌گيري در مورد يك پروژه و طراحي‌هاي مفهومي آن، به دليل عدم ورود به مراحل اجرايي و قطعي شدن كار، قابليت تغيير بيشتر است. در همين زمان‌ها كه تغييرات به راحتي قابل انجام هستند، هزينه زيادي نيز متوجه سازمان پروژه نيست. اين تغييرات مي‌توانند با صرف هزينه كمي اعمال شود و صرفه‌جويي چشمگيري نيز در پي‌داشته باشد. در حالي كه هرچه به سمت فعاليت‌هاي اجرايي و مراحل توليدي پروژه پيش رويم، علاوه‌بر هزينه‌هاي اجرايي، براي اعمال تغييرات نيز بايد هزينه بيشتري متقبل شد. نكته قابل توجه حركت معكوس دو نمودار صرفه‌جويي ناشي از مهندسي ارزش و هزينه‌هاي اجرا است.
در ابتداي پروژه، اعمال بيشترين تغييرات ممكن، با كمترين هزينه انجام‌پذير است. اما در پايان پروژه، اعمال كمترين تغييرات با هزينه بالايي صورت خواهد پذيرفت. چرا كه بسياري از خريدها انجام شده و بخش‌هاي عمده پروژه به اجرا رسيده‌اند. بديهي است در چنين شرايطي، تصميم‌گيري در مورد كوچك‌ترين تغيير وقتي ممكن است كه تاثير و تعامل آن با بسياري از عوامل ديگر، بررسي شده باشد.
ادبيات مهندسي ارزش
واژه‌هايي مانند بها، ارزش، هزينه و قيمت در گفت‌وگوهاي روزمره و بسياري از محاوره‌هاي كاري و خريد و فروش‌هاي پيش پا افتاده و عادي ما مورد استفاده قرار مي‌گيرند. به‌كارگيري اين كلمه‌ها، به دليل تكرار چندين‌باره آنها در هر روز و توافق قراردادي كه بر معناي آن‌ها داريم، ما را از تعريف دقيق آنها بي‌نياز مي‌كند. با اين وصف، ضروري است پيش از آن كه وارد موضوع اصلي اين كتاب شويم، چند واژه كليدي و پايه را كه داراي مفهوم خاص در مهندسي ارزش هستند، تعريف كنيم. اين واژه‌ها براي كساني كه با مفاهيم اقتصادي، مديريتي و مهندسي صنايع آشنايي دارند، الفاظ جديدي نيستند.

هزينه
- Cost
: مجموع پرداخت‌هايي كه براي تامين عوامل توليد و نهايي شدن يك محصول، كالا يا خدمت انجام مي‌شود.

قيمت
-Price
:
مبلغي كه فروشنده بابت ارايه يك محصول يا خدمت از مشتري مطالبه مي‌كند.

كاركرد
- Function
: كاري كه بايد محصول انجام دهد. آن‌چه محصول به خاطرش به فروش مي‌رود. آن ويژگي كه محصول بدون آن، مشتري نخواهد داشت. كاري كه محصول به خاطر انجام دادن آن به فروش مي‌رسد.
به عنوان مثال مشتري خودكار را براي نوشتن مي‌خرد. خودرو به‌خاطر حركت كردن به فروش مي‌رود. دوربين عكاسي، براي عكس گرفتن خريداري مي‌شود. صندلي كه قابل نشستن نباشد، بي‌مشتري مي‌ماند. كولري كه هوا را خنك نكند، نارضايتي مشتري را درپي‌دارد.

عملكرد
...


دسته:

دانلودمهندسي ارزش در كنترل پروژه

خرید آنلاین