دانلودکارآفرینی تولید پودر و روغن ماهی

دانلودکارآفرینی تولید پودر و روغن ماهی

دانلودکارآفرینی تولید  پودر و روغن  ماهی

نام فایل : کارآفرینی تولید پودر و روغن ماهی

فرمت : .doc

تعداد صفحه/اسلاید : 21

حجم : 76 مگابایت


پروژه درس کارآفرینی
موضوع طرح: ایجاد کارگاه تولید پودر و روغن ماهی
مقدمه:
به دليل وجود منابع غني و دست نخورده فانوس ماهيان در آبهاي جنوب ايران، اين نوع ماهي بعنوان ماده اوليه عمده در توليد پودر و روغن ماهي مورد استفاده قرار مي گيرد. این نژاد از ماهی با توجه به بومی شدن در حوضه آبریز بخش جنوبی ایران دارای ذخیره های انبوه در خلیج فارس می باشدو با توجه به غیر خوراکی بودن آن سهمی از سبد خرید مشتریان محصولات دریایی ندارد .
از لحاظ کمیت رشد روز افزون سهم این ماهی در صید سنتی ماهیگیران منطقه باعث شده که با توجه به غیر اقتصادی بودن و عدم وجود بازار خرید در منطقه به صورت مرده به دریا بازگردانده شود .تولید پودر و روغن ماهی نیز وابسطه به وجود منابع ماهیان مذکور وضایعات ماهیان خوراکی و غیر خوراکی دیگر است پودر ماهي عبارتست از محصول جامد فرآوري شده اي كه از آبگيري، پختن، جداسازي، خشك كردن و آسياب ماهي يا ضايعات آن به دست مي آيد.
پودر ماهي داراي سطح بالايي از اسيدهاي آمينه اصلي است كه در توليدات دانه اي كه غذاي اكثر حيوانات است كم يافت مي شود و و همچنين داراي اسيد هاي آمينه ميتونين و سيستئين با محتوا و قابليت هضم و ارزش غذايي بالا مي باشد.
چکیده طرح:
کارخانه تولید پودر ماهی جهت تبدیل انواع ماهیهای غیرخوراکی و نیز ضایعات ماهیهای خوراکی به پودر پروتئین مورد استفاده قرار میگیرد. محصول این کارگاه ارزش غذائی فراوانی در صنایع خوراک دام و طیور دارد و زمان پرواربندی را کوتاه و حجم محصولات دامی را زیاد مینماید.
انگیزه ی طرح:
طرحی که شاهد آن هستید با عنوان - کارگاه تولید پودر و روغن ماهی – به این سبب به نظرم رسید که هرروزه شاهد از بین رفتن حجم زیادی از ماهیهای صید شده توسط ماهیگیران و فروشندگان محلی بوده ام و این اسراف ها تنها سبب از بین رفتن سرمایه نمی شود بلکه سبب مشکلاتی از قبیل شرح زیر میشود:
از بین رفتن ضایعات ماهیهای خوراکی و ماهیهای غیر خوراکی
از بین رفتن جلوه عمومی شهرمخصوصا در محلهای توزیع و فروش ماهی
به خطر افتادن محیط یست و به وجود آمدن محلی برای رشد حشرات و حیوانات موذی
از جمله فواید طرح نیز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ايجاد فرصتهاي شغلي مستقيم و غير مستقيم فراوان در منطقه
وجود بازار فروش و عرضه در منطقه با توجه به وجود حوضچه تولید ماهی و میگو و کثرت مرغداریها در منطقه
پيشگيري از هر گونه آلودگي زيست محيطي از طريق به كارگيري تجهيزات و تكنولوژي مدرن
زمينه سازي براي ايجاد و توسعه صيد صنعتي در آبهاي ايران و منطقه
جذب سرمايه گذاري خارجي
غني سازي خوراك دام، طيور و آبزيان

استفاده از منابع دست نخورده و غير مأكول و همچنين جذب صيد محلي شامل ساردين، موتو و...
كاربرد پودر و روغن ماهي
پودر ماهي به عنوان منبع غني پروتئين در تغذيه دام، طيور و آبزيان نقش بسزايي دارد. در حال حاضر اين محصول در صنعت مرغداري كه دومين صنعت كشور مي باشد، مصرف فراواني داشته و حدود 12- 6 درصد از ماده تشكيل دهنده دانه مرغ را در بر مي گيرد.این پودر در تهیه غذای آبزیان پرورشی از قبیل ماهی و میگو نیز مورد استفاده قرار میگیرند. همچنين در سالهاي اخير اين ماده در سر سفره غذاي انسانها نيز به طور مستقيم حضور پيدا كرده است.
...


دسته:

دانلودکارآفرینی تولید پودر و روغن ماهی

خرید آنلاین