دانلود تحقیق در موردذرت

دانلود تحقیق در موردذرت

دانلود تحقیق در موردذرت

نام فایل : ذرت

فرمت : .ppt

تعداد صفحه/اسلاید : 46

حجم : 5 مگابایت


ذرت
مقدمه:
ذرت با نام انگليسي (corn) و اسم علمي zea mays از خانواده غلات (poaceae) و يكي از چهار غله عمده جهان بوده و بعد از گندم و برنج توليد آن در دنيا مقام سوم را داراست .
ذرت گياه مناطق گرمسيري است اما در مناطق نيمه گرمسيري و معتدل عملكرد خوبي خواهد داشت. كشورهاي عمده كشت و توليد آن در جهان آمريكا، آرژانتين، برزيل، كلمبيا، مكزيك، روماني و فرانسه و مناطق عمده توليد آن در ايران استانهاي فارس، خوزستان، گلستان، مازندران، آذربايجان شرقي و ... مي باشند.
براي كشت و دستيابي به عملكرد مطلوب آن بايد نيازهاي اكولوژيكي، مراحل مختلف رشدي و عمليات به زراعي موثر در توليد آن را بشناسيم.
تاريخچه:
ذرت تقریبا از 5000 سال پیش در مکزیک و گواتمالا کشت می‌شده است و بومی آمريكاي مركزي و جنوبي است. بذر آن از آمريكا به اسپانيا و بعد به پرتقال و ديگر كشورهاي اروپايي و از آنجا به قاره آفريقا و تعدادي از كشورهاي آسيايي (هند و چين) برده شده است
تاریخچه دقیق ورود این گیاه به ایران نیز دقیقا ً مشخص نمی باشد ،برخی معتقدند که ذرت توسط پرتغالی ها از جنوب ایران وارد شده است و برخی دیگر نیز زمان ورود ذرت را به دوران شاه اسماعیل صفوی نسبت می دهند.
در سالهاي اخير با توجه به نقش مهم اين گياه در تامين غذاي انسان و دام و طيور به عنوان يكي از زراعتهاي اساسي سطح زير كشت آن افزايش يافته است.
گياه شناسي:
ذرت گياهي است تك لپه ساقه آن بلند كه در انتها به گل آذين نر ختم مي شود، تك پايه ولي گلهاي نر و ماده جدا از هم هستند (monocious)، ريشه آن افشان و داراي سه نوع ريشه شامل ريشه اصلي، ريشه تاجي(كرنال) و ريشه هوايي هستند. ريشه هوايي در بالاي سطح تشكيل مي شود و نقش آن براي استحكام و نگهداري گياه است. گل ماده(بلال) از شاخه هاي فرعي تمايز يافته بوجود مي آيند. اين شاخه ها ميان گره هاي كوتاهي دارند كه از اين گره ها برگهاي تغيير شكل يافته اي بوجود مي آيند(پوشش بلال يا اسپات) كه همديگر و بلال را مي پوشانند. زمان تشكيل بلال و ظهور ريشكها مرحله ورود به فاز زايشي گياه است، ريشكها(كاكول ذرت) هريك از يك تخمدان منشاء گرفته اند كه دانه گرده پس از قرار گرفتن روي آنها جوانه زده و با رسيدن به تخمدان باعث باروري آن مي گردند. گل آذين نر در انتهاي ساقه قرار دارد و دانه گرده را توليد مي كند.
فصل اول: مراحل مختلف رشدي ذرت
http://maize.agron.iastate.edu/corngrows.html
VE
How a Corn Plant Develops, Special Report No. 48, Iowa State University, 1998
V3
Growing point is below the soil surface.

Frosts on the surface will not kill the plants.

Freezing soil temps will kill the plant.

Flooding can kill plants.
V6
To be certain about V-stages beyond V6:

Split the entire stalk (from the tip to the roots) in half with a knife.


The first five nodes will be clustered near the bottom of the stalk and the 6th node will be very close to the soil line.
....


دسته:

دانلود تحقیق در موردذرت

خرید آنلاین