دانلود مقاله صنایع خراسان 12ص

دانلود مقاله صنایع خراسان 12ص

دانلود مقاله صنایع خراسان 12ص

صنایع خراسان 12ص - word (..doc) - فایل وورد - عمران - عمران


نوع و پسوند فایل : word (..doc)


12 صفحه


مختصری از محتویات فایل :


 


‏صنایع


industries


‏صنعت


‏تاریخچه صنعت استان خراسان گویای آن است که گسترش آن در ‏گذشته بر حمل ونقل کالا در جاده ابریشم متکی بوده و محصولات خراسان از قبیل منسوجات ‏، خشکبار ، صابون و سفال و ... از این جاده در داخل و خارج از کشور توزیع می شده ‏است . با اختراع ماشین بخار و در پی آن ساخت کشتیهای بخار از اهمیت جاده ابریشم ‏کاسته شد و محصولات استان نیز به صنایع تبدیلی (کشاورزی و دامی )از جمله کارخانه ‏های پنبه پاک کنی و قند منحصر گردید .طی سالهای‏ ‏ 1905 تا 1915 میلادی با مشارکت چند ‏تبعه روسیه چهار کرخانه پنبه پاک کنی در نیشابور و جوین سبزوار تاسیس شد . نخستین ‏کارخانه قند خراسان که ششمین کارخانه کشور بود در سال 1329 ه.ش با نام کارخانه ‏آبکوه مورد بهره برداری قرار گرفت . دومین کارخانه قند در سال 1330 در تربت حیدریه ‏و سپس در سال 1335 کارخانه قند چناران شروع به کار کرد . از سال 1338 با توجه به ‏تولیدات کشاورزی استان احداث کارخانه های تولید کمپوت و سایر صنایع غذایی در خراسان ‏آغاز شده و به سرعت گسترش یافت . امار و ارقام نشان می دهد که رشد و توسعه بخش صنعت ‏در استان بعد از پیروزی انفلاب اسلامی و بویژه پس از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ‏صورت گرفته و افزایش ظرفیتهای صنعتی استان وهمچنین گسترش صنایع غذایی ، صنایع چرم ، ‏صنایع کانیهای غیر فلزی و ... در این برهه زمانی رشد چشمگیری داشته است .


‏صنایع غذایی


‏سهم نسبی صنایع غذایی در کل صنایع کارخانه ای استان در پایان ‏سال 1375 از نظر تعداد5/17 % و از نظر شاغلان 5/29 5 بوده است . مهمترین صنایع ‏غذایی استان 11 کارخانه قند می باشد که سالانه 220 هزار تن قند وشکر ( 42 % کل ‏تولید کشور ) از نظر چغندرکشت شده در استان تولید می کند که در طی سالهای اخیر با ‏وارد کردن شکر قرمز (تصفیه نشده ) این میزان افزایش یافته است. 17 کارخانه آرد ، 38 ‏کارخانه کمپوت ، 3 کارخانه تولید کنسانتره میوه ، 22 کارخانه کنسرو ، 37 کارخانه ‏تولید رب گوجه فرنگی و 9 گارخانه تولید عصاره ( اسانس ) از مهمترین صنایع وابسته به ‏محصولات کشاورزی استان است . 6 واحد تولید صنایع غذایی خوراک دام ، 11واحد تولید ‏فراورده های مواد گوشتی ، 11 مرکز تولید مواد لبنی نیز از مهمتری کارخانجات وابسته ‏به محصولات دام وطیور استان است . علاوه بر آن بخش عمده ای از صنایع ماشین سازی و ‏ریخته گری استان علاوه بر موجبات رشد و توسعه کشاورزی با تولید انواع پمپ ( 13 ‏کارخانه ) و ساخت ادوات کشاورزی ( 36 کارخانه ) با تولید انواع ماشین آلات صنایع ‏غذایی ، صنایع بسته بندی ، ساخت سوله ، بخش عمده ای از نیازهای فنی و تجهیزاتی ‏کارخانجات استان را تامین کرده و فناوری ان را افزایش داده است .


‏صنایع غذایی استان ، صنایع تخصصی و پیشرفته ای است که از ‏امتیاز استاندارد برای صادرات بر خوردار است . 22 % کالاهای صادراتی از گمرک استان ‏را تولیدات صنایع غذایی تشکیل می دهد و این میزان علاوه بر فر آورده های صنایع ‏غذایی استان است که از سایر مرزهای کشور صادر می گردد .


‏چشم انداز توسعه صنایع غذایی


‏توسعه کارخانه های قند موجود در راستای سیاستهای حمایتی از ‏کشت چغندر قند و ایجاد کارخانه های تولید روغن نباتی مایع و روغنکشی با توجه به ‏افزایش کشت دانه های روغنی در استان ساخت کارخانه (( مشهد میوه )) اجرای طرح تولید 


دانلود مقاله صنایع خراسان 12ص ,صنایع خراسان 12ص,دانلود دانلود مقاله صنایع خراسان 12ص ,صنایع,خراسان,12ص


 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله صنایع خراسان 12ص

خرید آنلاین