دانلود مقاله گياهان مرتعي 10 ص

دانلود مقاله گياهان مرتعي 10 ص

دانلود مقاله گياهان مرتعي 10 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 9 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏2


‏مقدمه


‏ماشكها ازخانواده لگومنيوز بوده و از گياهان علوفه اي مرغوب مي باشند. در اين جنس حدود 150 گونه وجود دارد كه تنها تعداد محدودي از آنها زراعي هستند. ماشكها مي توانند به صورت مختلف از جمله چرا، علوفه خشك، سيلو و همچنين به عنوان كد سبز استفاده گردند. در مراتع ميتوانآنها را به صورت خالص و يا مخلوط با غلات دانه ريزي نظير ري گراس (علف چمني) كشت نمود و علوفه ان در اوائل بهار چرا گردد. به طور كلي ماشكها به لگدمالي مقاوم هستند. با شبدرها، يونچه و ساير گياهان خانواده لگومنيتوز ارزش غذايي يكساني دارند. پروتئين آنها با توچه به مرحله اي از رشد كه برداشت مي شوند بين 12 تا 20 درصد متغير است. علاوه بر آن به علت تثبيت ازت هوا در خاك سبب ح‏اصلخيري وبهبود خاك نيز مي گردد.


‏خصوصيات مرفولوژيكي


‏ماشكها گياهاني يكساله و برخي دوساله و به ندرت چند ساله هستند. داراي فرم رويشي كم و بيشت خوابيده و بالارونده، ساقه ضعيف كه ارتفاع آن بين 20 تا 200‏ سانتيمتر با توجه به گونه و شرايط محيطي متغير است. باقلا (vicia faba)‏ تنها گونه از اين جنس است كه به مصرف تغذيه انسان مي رسد . و داراي رشد ايستاده است . در مجموع مقاومت زيادي به سرماي زمستان ندارد و در مناطق سرد به عنوان گياهي يكساله تابستانه و در مناطق گرم‏تر در پاييز قابل كشت است. البته برخي از گونه ها از جمله vicia villosa‏ مقاومت زيادي به سرماي زمستان داشته و تا حدود 18 درجه سانتيگراد زير صفر را تحمل ميكند براي كشت پاييزه مناسب است.


‏در ماشكها از هر بوته 4 تا 5 ساقه اصلي خارج مي شود و در هر ساقه اصلي انشعابات فرعي وجود دارد . برگها متقابل و يا متناوب اما به هر صورت شانه اي هستند. درانتها برگ مركب اغلب پيچكهاي ساده ويا چند شاخه اي وجود دارد. كه بوته ها توسط آنها به يكديگر مي چسبند. البته برخي از گونه ها از جمله vicia faba‏و vicia ervilia‏ فاقد پيچك بوده و يا داراي پيچك كوچكي مي باشند. برگچه ها كه به اشكال مختلف مستطيلي، تخم مرغي، نوك تيز و يا نوك فرو رفته هستند و شناسايي گونه نقش دارند. ساقه گل دهنده از قاعده به دمبرگ اصلي متصل است و معمولا 15 ساقه گل دهنده در هر بوته وجود دارد. گلها به صورت خوشه اي بوده و در محل انشعاب برگ ظاهر مي شود


‏2


‏ و به رنگ سفيد تا بنفش و صورتي هستند .‏ ‏ميوه، نيام كرك دار و يا بدون كرك مي باشد و داراي 1 تا 10 دانه مي باشد. خصوصيات دانه و غلاف در گونه ها متفاوت است ‏خصوصيات دانه و غلاف در گونه ها متفاوت است اما به طور كلي دانه ها تا حدودي گرد و يا بيضي شكل و غلافها طويل و فشرده هستند. روي دانه ناف وجود دارد. و وضعيتآن مشخص كننده گونه است. وزن هزار دانه به طور متوسط 28 گرم است. تشخيص برخي از گونه هاي موشك در مرحله رشد رويشي از يكديگر بسيار مشكل است و تنها در مرحله زايشي توسط دانه و غلاف قابل تميز هستند. دانه ها در گونه هاي مختلف داراي رنگهاي مختلفي است. ماشكها داراي ريشه هاي عميق و افشان مي باشد.


‏به طور كلي با توجه به شكل برگچه، وضعيت برگها، غلاف، شكل دانه و وضعيت ناف نوع گونه رامي توان تشخيص داد. طرز تشخيص اين جنس از جنس لاتيروس (lathyrus)‏ كه مشابه هستند عبارتند از: 1- در ماشكها در انتهاي برگ مركب پيچك وجود دارد. 2- در ماشكها گلبرگها در يك پايه جمع شده در حالي كه در لاتيروس گلبرگها آزاد هستند.


‏خصوصيات اكولوژيكي


‏ پراكندگي اين گياه در جهان قابل توجه مي باشد. از جزاير هاوائي و قناري گرفته تا قسمتهاي زيادي از قاره آمريكا، كانادا، حوزه مديترانه، آسيا و خاورميانه و قسمت كمي از اروپا مشاهده مي شود.


‏ماشكها ‏به آب و هواي سرد جهت رشد احتياج دارند. در مناطقي با زمستانهاي معتدل سرد رويشي خود را طي پاييز و زمستان و اوائل بهار انجام داده و در اخر بهار و يا ابتداي تابستان غلافها مي رسند. در مناطق كه تيغيرات درجه حرارت زمستانه شديد نباشد و يا در زمستان داراي برق هستند. برخي از گونه ها زراعي مي توانند سرماي زمستان را تحمل كنند. (v.villosa, v.ervillia)‏ اما بدون پوشش توسط برف هيچ يك از گونه هاي زراعي قادر نيستند حرارت زير صفر درجه سانتيگراد را تحمل نمايند.(البته گونه هاي وحشي توانايي تحمل سرماي شديد زمستان را دارند. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله گياهان مرتعي 10 ص

خرید آنلاین