دانلود مقاله نخود

دانلود مقاله نخود

دانلود مقاله نخود

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 79 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏گزيده اي از خاموش كننده هاي دستي صفحه ‏2


‏نخود صفحه ‏2


‏بسمه تعالي


‏نخود به خانواده بقولات تعلق دارد . بذور رسيده و خشك نخود داراي ارزش غذايي زياد مي باشد و يكي از مهمترين منابع غذايي سرشار از پروتئين


( 18 تا 23 درصد ) مي باشد و نيز از قابليت نگهداري و انبار داري خوبي برخوردار است .


‏علاوه بر اهميت نخود به عنوان يك منبع غذايي مهم براي تغذيه انسان و دام‏،‏ اين گياه مي تواند در حاصلخيزي خاك ‏،‏ بويژه در مناطق خشك موثر باشد . با توجه به اينكه اين گياه نسبت به ساير ‏ح‏بوبات سازگاري بيشتري با شرايط اقليمي كشور دارد و مي تواند بخشي از نيازهاي پروتئيني كشور را تأمين كند‏،‏ بايد بيشتر مورد توجه كشاورزان و مسئولان كشور قرار گيرد .


‏ازدياد جمعيت و نياز روز افزون بشر به مواد غذايي از يك طرف و محدوديت منابع توليد از طرف ديگر انديشه محققان و دولتمردان را در اين راستا سوق داده كه تنها راه دستيابي به خود كفايي كشاورزي ‏،‏به دليل محدود بودن منابع آب و خاك هر كشور افزايش عملكرد در واحد سطح مي باشد و اين ميسر نمي گردد مگر با توليد ارقام پر محصول كه با بهره گيري از علم ژنتيك مي توان به اين مهم دست يافت .


‏آگاهي و اطلاع از نحوه عمل ژن در كنترل صفات‏،‏ كمي و كيفي بودن صفات ‌تعداد ژن كنترل كننده ، نقشه كروموزومي و ساير اطلاعات ژنتيكي مي تواند ما را در اهداف دورگ گيري ياري نمايد . لازم به ذكر است كه در چند سال اخير دورگ گيري بر روي گياه نخود تيپ كاملي با موفقيت در بخش تحقيقات حبوبات كرج و چند شهرستان از جمله گرگان آغاز گرديده است .


‏از ديدگاه اصلاح نبات برخي از دلايل كاهش عملكرد و پتانسيل عملكرد پايين در ارقام كنوني نخود عبارتند از : حساسيت ارقام به بيماريها ، خسارات آفات ‌و عدم واكنش ارقام كنوني به مديريت فشرده مثلاً استفاده از كود ، آبياري‏:‏ از اين رو عمده تلاش متخصصين اصلاح نباتات معطوف به كشف راههاي چگونگي افزايش پتانسيل ژنتيكي در عملكرد نخود مي باشد .


‏گزيده اي از خاموش كننده هاي دستي صفحه ‏2


‏نخود صفحه ‏2


‏مطالعات نشان داده است كه يكي از راههاي افزايش عملكرد نخود ،‌ افزايش بيوماس و بهبود شاخص سطح برداشت مي باشد . با انجام عملياتي مانند تلاقي هاي بين گونه اي ، تلاقي بين دسي – كابلي‏،‏ ايجاد تيپهاي پا بلند و ارقام حساس به كود و آبياري مي توان بيوماس گياه و در نتيجه شاخص برداشت آن را افزايش داد .


‏فصل اول ( كليات ) 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله نخود

خرید آنلاین