دانلود مقاله لوبیا

دانلود مقاله لوبیا

دانلود مقاله لوبیا

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 13 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏لوبیا


‏یکی از مهم ترین حبوبات در جهان لوبیا است . سطحی زیر کشت جهانی انواع لوبیا 24 میلیون هکتار است . از یان نظر در بین حبوبات مقام اول را دارا است .‏ متوسط عملکرد جهانی انواع آن حدود 500 کیلو گرم در هکتار است 40 درصد از سطح زیر کشت آن در آسیا 30 درصد د رآمریکاست تقریبا 9 میلیون هکتار سطح زیر کشت انواع لوبیا در هندوستان ، ‏4 میلیون هکتار در برزیل ،5/1 میلوین هکتار در مکزیک‏،‏ 3/0‏ میلیون هکتار در بروندی و 4/0 میلیون هکتار در یوگسلاوی است ‏تمامی گونه های لوبیا متعلق به دو جنس عمده است جنس Phaseolus‏ که شامل گونه های بذر درشت آمریکایی است و جنس Vigna‏ که شامل گونه های بذر ریز آسیایی است ‏. گونه های آمریکایی ،بومی آمریکا و گونه های آسیایی بومی جنوب آسیا هستند . گونه های آمریکایی ، دارای غلاف هایی پهن با نوک بلند بوده و دارای تعداد محدودی بذر در درهم غلاف (4تا8 عدد) اما بذر ها درشت می باشند اما گونه های آسیایی نیز دارای غلاف هایی کوچک(‏حد اکثر به طول 10 سانتی متر ) و استوانه ای هستند در داخل هر غلاف تعداد زیادی بذر (تقریبا 20 عدد) وجود دارد . در حال حاضر 18 نوع لوبیا در سطح جهان کاشته می شود و در بین انها لوبیا سبز بیشترین توجه جهانی را به خود اختصاص داده است ‏.


‏لوبیا قرمز (Phaseolus calcaratus‏) :


‏2


‏در زبان فارسی به این نوع لوبیا ، لوبیا قرمز می گویند و در زبان انگلیسی آن را Red bean‏وRice bean‏ می نامند .


‏این نوع لوبیا ، بومی مناطق گرمسیری هیمالیا و چین مرکزی تا مالزی است . در فیلیپین ‏، موریتانی ،‏ برمه ، مالزی ، هندوستان ، ایران ، چین و فیجی ‏دانه خشک شده آن را به مصرف تغزیه می رسانند . غلاف ها و برگ های تازه آن با عنوان سبزی مصرف می شود و کل گیاه هم نیز به عنوان علوفه مصرف دارد .


‏لوبیا قرمز گیاهی یک ساله ،ایستاده ، نیمه ایستاده یا رونده است . ‏طول ساقه آن بین 30تا 100 سانتی متر است . برگ ها سه برگچه ای با طول دمبرگ 5 تا 10 سانتی متر ، غلاف ها بلند و حاوی 8 تا 12 بذر می باشند وزن یکصد دانه آن 8 تا 12 گرم است .


‏معمولا آن را به صورت دستپاش می کارند و در هر هکتار 60 الی 80 کیلو گرم بذر مصرف می کنند ‏. این گیاه حدود 2 ماه پس از کاشت می رسد در کشور برمه آن را در تناوع با برنج قرار می دهند چهار گونه از ان گزارش شده است :


‏ساقه ها و برگ های گرد


‏گل های درشت


‏ساقه های ایستاده و گوتاه


‏ ساقه هایی نرم و ظریف و برگچه های باریک . 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله لوبیا

خرید آنلاین