دانلود مقاله قارچ صدفی

دانلود مقاله قارچ صدفی

دانلود مقاله قارچ صدفی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 27 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏2


‏-‏«‏آموزش و پرورش ،‏ قارچ خوراکی صدفی‏ ‏»


‏مقدمه


‏انسان از هزاران سال گذشته از قارچ‏‌‏ها آشنا بوده و از آن به عنوان منبع تأمین غذا استفاده کرده است. قارچ‏‌‏ها که بیشتر در مناطق جنگلی به صورت خودرو رشد می‏‌‏کنند به علت بالا بودن پروتئین به‏‌‏عنوان پروتئین جنگل معروف شده‏‌‏اند. زمین‏‌‏هایی که دارای خاک غنی از مواد آلی هستند مکان مناسب برای رویش قارچ‏‌‏ها می‏‌‏باشند.


‏استفاده از قارچ‏‌‏ها به صورت خودرو تا زمان ناپلئون ادامه داشت تا این که اولین بار قارچ خوراکی به صورت تصادفی در غار پرورش یافت. در جنگ فرانسه با روسیه که ارتش ناپلئون شکست خورد، یکی از سربازان فرانسه که با اسب خود در حال فرار بود چند روز در غاری مخفی شد. وی پس از چند روز متوجه شد روی پهن اسب، قارچ رشد کرده است. وی پس از بازگشت به کشور خود این اتفاق را برای دوستان خود تعریف کرد و یکی از آنها ایده پرورش قارچ در غار را عملی کرد. علت رشد قارچ در غار مناسب بودن شرایط محیطی از لحاظ رطوبت، دما، تهویه و تاریکی در صورت مهیا شدن بستر رشد قارچ (پهن اسب) می‏‌‏باشد.


‏به تدریج که قارچ در غار توسعه یافت به علت محدودیت تعداد غارها در اروپا و فراوان بودن پهن اسب، صنعت پرورش قارچ در سالن‏‌‏های مجهز توسعه یافت که عوامل محیطی در آن شامل رطوبت، دما، تهویه و نور تحت کنترل و بسته به نوع قارچ و نیازهای محیطی به میزان مناسب می‏‌‏باشد. در حال حاضر صنعت پرورش قارچ پیشرفت‏‌‏های فراوانی داشته و در سه زمینه اصلاح و به نژادی قارچ‏‌‏ها، تولید بستر کشت مناسب و مدیریت تولید و کنترل عوامل محیطی تحقیقات فراوان انجام شده و به نتایج مطلوبی دست یافته


‏2


‏‌‏اند.


‏در حال حاضر کشور چین با میزان تولید بیش از 3 میلیون تن قارچ در سال بیشترین تولیدکننده قارچ در دنیا می‏‌‏باشد و پس از آن کشورهای امریکا (344000 تن)، ژاپن (336000 تن)، فرانسه (232000 تن)، هلند (165000 تن)، انگلستان (118000 تن) و ایتالیا (102000 تن) در رده‏‌‏های بعدی قرار دارند. میزان تولید قارچ خوراکی در ایران در سال 1383 حدود 15000 تن بوده است.


‏از نظر سرانه مصرف قارچ، میانگین مصرف جهانی حدود 2000 گرم در سال می‏‌‏باشد که این میزان در اروپا حدود 3600 گرم است. در ایران میانگین مصرف قارچ در حدود 180 گرم اعلام شده است که حدود یک‏‌‏دهم استاندارد جهانی است. این خود ضرورت تبلیغات بیشتر در جهت مصرف این ماده‏‌‏غذایی و بالا بردن آگاهی عمومی مردم نسبت به خواص و ارزش غذایی قارچ را نشان می‏‌‏دهد. لازم به ذکر است به علت ارزش بالا و خواص درمانی قارچ‏‌‏ها به آن غذای تندرستی گفته می‏‌‏شود.


‏طبقه‏‌‏بندی قارچ‏‌‏ها


‏در عالم موجودات هستی، ‏دو سلسله مهم گیاهان و جانوران قرار دارند که گیاهان به علت داشتن کلروفیل (سبزینه)، توانایی تولید مواد غذایی مانند گلوکز و فرکتوز و ترکیباتی مانند سلولز و همی‏‌‏سلولز و لیگنین را دارا می‏‌‏باشند و نقش تولیدکننده را در طبیعت ایفاء می‏‌‏کنند. در مقابل، جانوران بخاطر نداشت کلروفیل وابستگی کامل به موجودات دیگر داشته و برای تأمین غذا از گیاهان یا سایر جانوران استفاده می‏‌‏کنند و در طبیعت مصرف‏‌‏کننده هستند.


‏قارچ‏‌‏ها در طبیعت به عنوان تجزیه‏‌‏کننده فعالیت می‏‌‏کنند و به علت نداشتن کلروفیل قادر به تولید مواد غذایی مورد نیاز خود نمی‏‌‏باشند و برای رفع نیازهای غذایی خود ناچار به ترشح آنزیم و تجزیه مواد آلی به مواد ساده 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله قارچ صدفی

خرید آنلاین