دانلود مقاله دانه

دانلود مقاله دانه

دانلود مقاله دانه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 10 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


1


‏مقدمه


‏فرآیند ‏تولید مثل گیاهان گلدار ‏با ظهور ‏گل ‏آغاز ‏می‌شود و با تشکیل دانه پایان می‌یابد. پس از لقاح تخمک به دانه و دیواره تخمدان به ‏صورت تغییر شکل می‌یابند دانه بر اثر پاره شدن یا خراب شدن ‏میوه ‏آزاد ‏می‌شود.


‏اجزای دانه رسیده


‏مغز دانه


‏جنین دارای ‏مواد اندوخته ‏است که هنگام رویش دانه مورد ‏استفاده قرار می‌گیرد. مجموعه جنین و بافتهای اندوخته همراه آن مغز دانه را بوجود ‏می‌آورد.


2


‏پوشش دانه


‏پوششهای تخمک در بیشتر دانه‌ها سخت و محکم می‌شوند و پوست دانه ‏را تشکیل می‌دهند پوست دانه معمولا نازک است مثل لوبیا سبز اما ممکن است به صورت ‏ضخیم شده مانند فندق برزیلی.


‏آندوسپرم


‏یاخته آندوسپرم از ترکیب هسته ثانویه با یکی از دو یاخته نر در ‏کیسه جنینی تشکیل می‌شود. یاخته آندوسپرم نخستین به سرعت تقسیم می‌شود و بافت ‏آندوسپرم را بوجود می‌آورد. این بافت با مصرف کردن خورش رشد کرده و از مواد ‏ذخیره‌ای سرشار می‌شود. که این مواد بعدها به مصرف تغذیه جنین می‌رسد.


‏جنین


‏پس از انجام لقاح ، یاخته تخم برای مدتی بدون فعالیت باقی می‌ماند. ‏زیرا شروع ‏تقسیم ‏آن به رشد ‏آندوسپرم وابسته است. از تقسیمات ابتدایی تخم 8 - 4 یاخته بوجود می‌آید. که به ‏دنبال هم قرار دارند. این مرحله را مرحله رشته‌ای شکل پیش جنین گویند. در این مرحله ‏یاخته مجاور سفت رشد طولی حاصل می کند و بقیه یاخته‌های رشته‌ای را به درون ‏آندوسپرم می‌راند. هم زمان با این تغییرات دورترین یاخته را از سفت تقسیم می‌شود. ‏از تقسیمات این یاخته جنین کروی به وجود می آید. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله دانه

خرید آنلاین