دانلود مقاله خرما 13 ص

دانلود مقاله خرما 13 ص

دانلود مقاله خرما 13 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 18 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏مقدمه


‏نخل خرما از گياهاني است كه كشت آن در قديم در منطقه هاي جنوبي كشور متداول بوده است و در حال حاضر كشور ما از توليدكنندگان مهم آن به شمار مي رود به طوري كه ايران دومين كشور دنيا از نظر توليد خرما مي باشد.


‏خرما ميوه اي بسيار مغذي ، زود هضم و انرژي زا مي باشد. قسمت عمده مواد تشكيل دهنده خرما مواد قندي مي باشد. خرما با داشتن ويتامين آ به مقدار زياد و ويتامين هاي B,C‏ و فسفر، كلسيم،پتاسيم ،چربي و مواد ازت دار از نظر ارزش غذايي بسيار مهم است.


‏تاريخچه خرما


‏خرما يكي از گياهاني است كه در ازمنه ماقبل تاريخ در مناطق بين مدار 29 تا 39 درجه عرض شمالي توسط مردم بومي كشت شده و در طي قرون متمادي مهمترين منبع نيرو و تغذيه انساني بوده است. پيدايش ‏درختان خرما در جهان از دوران دوم زمين شناسي يعني دوره ترياس ژوراسيك آغاز مي شود ولي زماني كه انسانهاي متمدن پي به ارزش غذايي خرما برده و مبادرت به كاشت و بهره برداري و ترويج نخل نموده اند به شش هزار سال قبل از ميلاد مسيح برميگردد.


‏از شواهد تاريخي در مورد قدمت خرما توصيه هاي پيامبران و متون كتب آسماني درباره اين گياه است.


‏2


‏دين يهود خرما را يكي از هفت ميوه بهشتي برشمرده و ديوارهاي معبد حضرت سليمان را با شاخه ها و خوشه هاي خرما منقوش ساخته اند. حضرت عيسي(ع) در زير درخت خرما تولد يافته است.


‏امروزه در مناطق خرما خيز درخت خرما درا درخت زندگي مي گويند و مورد احترام مردم اين مناطق مخصوصاً اعراب است. اعراب معتقدند كه درخت خرما داراي قدرت درك و احساس مي باشد.


‏ممالك توليد كننده خرما در دنيا


‏عمده ممالك توليد كننده خرما در دنيا به ترتيب مصر،عراق و ايران است كه تا پيش از اين جمعاً ساليانه حدود 2 ميليون تن خرما توليد مي كردند ولي در چند سال اخير تغييراتي در توليد ممالك دنيا بوجود آمده ‏است كه ميزان توليد آنها در جدول شماره 1 نشان داده شده است.


‏نام كشور


‏ميزان توليد به هزار تن


‏مصر


‏520


‏عربستان


‏475


‏ايران


‏4/468


‏عراق


‏5/323


‏پاكستان


‏290


‏الجزاير


‏180


‏سودان


‏125


‏ليبي


‏7/100


‏آمريكا


‏4/16


‏ساير كشورها


‏358442


‏جمع


‏442/902/2


‏آمار سطح كشت و ميزان توليد خرما در ايران 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله خرما 13 ص

خرید آنلاین