دانلود مقاله بيماري لكه قهوه

دانلود مقاله بيماري لكه قهوه

دانلود مقاله بيماري لكه قهوه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 17 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏بيماري لكه قهوه‏‌‏اي برنج Brown spot


‏ 


‏عامل اين بيماري، قارچي است كه شكل كامل آن بنام


Cochliobolus miyabeanus


(Ito & kuriboyashi) Dre = optliobolus miyabeanus


‏و شكل ناقصل آن Helminthosporium oryzae Breda et Haan


Drechslera oryzae (‏ = مي‏‌‏باشد.


‏كه در حالت جنسي، متعلق به راسته sphaeriales‏ و از رده Ascomycetes‏ است.


‏اين قارچ روي محيط كشت، ايجاد سيليوم‏‌‏هاي خاكستري تا قهوه‏‌‏اي تيره رنگ نموده و كنيديهاي آن قهوه‏‌‏اي، كمي خميده، استوانه‏‌‏اي است و چند حجره‏‌‏اي مي‏‌‏باشد كه منحصرا ديواره‏‌‏هاي عرضي متعدد دارد.


‏خسارت‏‌‏ بيماري ‏:


‏اين بيماري سه نوع خسارت وارد مي‏‌‏آورد. يكي اينكه بذور آلوده سياه رنگ و كپك زده بوده و بخوبي جوانه نمي‏‌‏زنند. خسارت بيماري در سال 1918 در فيليپن از 10 تا 58 درصد ذكر شده است. نوع ديگر خسارت مربوط به آلودگي گياهچه‏‌‏ها در خزانه مي‏‌‏باشد كه در صورت شدت بيماري، سطح برگي گياهچه‏‌‏ها كاهش يافته و سبب ضعف آنها مي‏‌‏گردد كه در نتيجه منجر به خسارت عمده مي‏‌‏شود. نوع ديگر خسارت چروك خوردگي و لاغر ماندن دانه‏‌‏ها مي‏‌‏باشد. كه مربوط به ضعف بوته


‏‌‏ها در اثر آلودگي برگها و گلوم‏‌‏ها بوده كه در نتيجه بذور ارزش چنداني نداشته و در موقع كوبيدن خرد مي‏‌‏شوند.


‏علائم بيماري:


‏نشانه‏‌‏هاي بيماري روي كلئويتيل، برگها، غلاف برگ، گلوم‏‌‏ها و دانه ظاهر مي‏‌‏شود. روي برگهاي اوليه، نقاط قهوه‏‌‏اي، كوچك و گرد ابتدا سر سوزني تشكيل شده كه بعداً وسعت يافته و به شكل لكه‏‌‏هاي بيضي شكل يا گرد در مي‏‌‏آيند.


‏روي برگها و غلاف، لكه‏‌‏ها از لحاظ شكل و اندازه متغيرند و از نقاط كوچك قهوه‏‌‏اي و گرد تا لكه‏‌‏هاي درشت به ابعاد 3-5/0‏×‏ 14-1 ميلي‏‌‏متر مشاهده مي‏‌‏شوند كه در تمام سطح برگ پراكنده است.


‏رنگ لكه‏‌‏هاي كوچك، قهوه‏‌‏اي تيره و لكه‏‌‏هاي بزرگتر در وسط رنگ پريده مي‏‌‏باشند كه در اثر پيوستگي لكه‏‌‏ها ممكن است، قسمت عمده‏‌‏اي از برگ پژمرده و خشك شود. روي گلوم‏‌‏ها لكه‏‌‏هاي سياه رنگ ظاهر شده كه ممكن است، تمام سطح آن را فرا گرفته و پوشش مخملي قهوه‏‌‏اي تا سياه رنگي كه بار قارچ (كنيديوفورها و كنيديهاي قارچ) مي‏‌‏باشد سطح آن را بپوشاند. در مورد اخير دانه‏‌‏ها چروكيده و تغيير رنگ مي‏‌‏دهند و گاهي بذور آلوده سالم بنظر مي‏‌‏رسد.
 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله بيماري لكه قهوه

خرید آنلاین