دانلود مقاله آموزش پرورش خیار گلخانه ای 17 ص

دانلود مقاله آموزش پرورش خیار گلخانه ای 17 ص

دانلود مقاله آموزش پرورش خیار گلخانه ای 17 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 17 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏آموزش پرورش خیار گلخانه ای(درختی‏)


‏اسکلت بخشی از گلخانه است که پوشش پلاستیکی یا شیشه ای را نگه میدارد. اسکلت گلخانه ‏باید محکم و سبک بود و در عین حال ارزان و با دوام باشد و تا حد امکان سایه کمتری ‏داشته باشد. در حال حاضر اسکلت گلاخنه را بیشتر با آهن گالوانیزه و یا آلومینیم می ‏سازند و در بعضی موارد از چوب هم استفاده میشود که هم ارزانتر است و هم ساخت آن ‏آسانتر است، ولی این اسکلتها زود می پوسند و در ضمن برای استحکام بیشتر باید از ‏قطعات چوبی ضخیمتری استفاده کرد که این امر سبب کاهش نفوذ نور آفتاب بداخل گلخانه ‏می گردد.


‏در حال حاضر دو نوع گلخانه رواج دارد:


‏ ‏1- گلخانه دو طرفه‏  ‏ 2- گلخانه کوآنست


‏در گلخانه های دو طرفه دیوارهای جانبی عمودی هستند و سقف آنها حالت مثلثی دارد. در گلخانه کوآنست از کمانهای لوله ای یا چوبی (بیشتر لوله های فولادی) استفاده می شود در این روش کمانها را که دارای قوسی حدود 180‏°‏ هستند بموازات هم و بفواصل مشخص (1.5-3.5 m‏) در زمین فرو می کنند و کمانها بوسیله تیرهای افقی که در امتداد طولی گلخانه قرار دارند بهم اتصال می یابند و مستحکم می شوند. فاصله تیرهای افقی که بطور موازی در روی کمانها قرار گرفته و اولین کمان را به آخرین کمان وصل می کنند، 100-150 cm‏ است. به این ترتیب یک فضای درونی بزرگ و واحد بوجود می آید. برای پوشاندن گلخانه کوآنست معمولاً از پلاستیک استفاده می کنند. بدین منظور در فواصل بین لوله های افقی و بفاصله 25-30


cm‏ سیمهای گالوانیزه به موازات لوله های افقی نصب می کنند که برای پوشش پلاستیکی سطح مناسبی بوجود می آورند و پس از پوشاندن گلخانه با پلاستیک تعدادی از همین سیمها روی پوشش پلاستیکی نصب می شوند تا پوشش گلخانه مستحکم تر شود.


‏در هنگام ساخت گلخانه باید نکات زیر را در نظر گرفت:


‏1. اگر سطح گلخانه خیلی وسیع باشد کنترل درجه حرارت و تهویه آن مشکل می باشد. لذا بهتر است سطح کشت در واحدهای کوچک و جداگانه 300-500 m‏2‏ تفسیم شود.


‏ ‏2.‏  ‏ ارتفاع داربستی که بوته های خیار به آن بسته می شود حدودm‏ ‏ ‏2 است. بنابراین ارتفاع دیواره های جانبی گلخانه باید حداقل 2 m‏ باشد


‏3.‏ ‏ ‏ شیب سقف باید به اندازه ای باشد که استحکام کافی داشته باشد و آب باران و برف را روی خود نگه ندارد. از طرفی اگر ارتفاع خیلی باشد فضای اضافه گلخانه بیشتر شده و هزینه گرم کردن آن افزایش می یابد. لذا شیب را باید حدود 25-30% گرفت. البته در گلخانه کوآنست بدلیل انحنای سقف این مشکل تا حدود زیادی رفع می شود.


‏  


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله آموزش پرورش خیار گلخانه ای 17 ص

خرید آنلاین