دانلود مقاله آبیاری قطره ای

دانلود مقاله آبیاری قطره ای

دانلود مقاله آبیاری قطره ای

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 30 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏آبیاری قطره ای


‏هدفهای رفتاری : در پایان این فصل ، فراگیر باید بتواند :


‏آبیاری قطره ای را تعریف کند .


‏انواع سیستم های آبیاری قطره ای را توضیح دهد .


‏ویژگیهای آبیاری قطره ای را بیان کند .


‏عوامل مؤثر در آبیاری قطره ای را نام ببرد .


‏محدودیت های استفاده از سیستم آبیاری قطره ای را بیان کند .


‏اجزا ی سیستم آبیاری قطره ای را توضیح دهد .


‏انواع گسیلنده ها را توضیح دهد .


‏نحوه اتصال گسیلنده ها به لولة جانبی را توضیح دهد.


‏انسداد گسیلنده ها را توضیح دهد .


‏شبکه لوله های توزیع آب را توضیح دهد .


‏نحوه اتصال لوله ها را انجام دهد .


‏تجهیزات ایستگاه کنترل را توضیح دهد.


‏شبکه آبیاری قطره ای را راه اندازی کند .


‏قطره چکانها را تمیز و تعویض کند .


‏سیستم آبیاری قطره ای را سرویس کند .


‏آبیاری قطره ای :


‏سیستم آبیاری قطره ای عبارت است از شبکة وسیعی از لوله های معمولاً باریک که آب تصفیه شده را به خاک نزدیک گیاه هدایت می کند و طی آن ، آب با فشار کم از روزنه یا وسیله ای به نام گسیلنده از شبکه خارج و به صورت قطراتی در پای بوته ریخته می شود . آبیاری قطره ای تجارتی از اواسط دهه 1960 و بعد از پیدایش و وفور شیلنگها و ضمایم پلاستیکی ارزان قیمت آغاز شد .


‏انواع سیستم های آبیاری قطره ای


‏آبیاری قطره چکانی : پخش آهسته آب بر سطح خاک به صورت قطرات مجزا یا پیوسته ، یا جریانهای باریک از روزنه های ریز را آبیاری قطره چکانی می نامند .


‏2


‏آبیاری زیر بستری : در این سیستم جریان آب وجود ندارد ، بلکه یک فضای رطوبتی ملایم و نسبتاً یکنواخت بنام پیاز رطوبتی در اطراف ایجاد می شود .


‏لوله های فوق سوراخ دار نیستند بلکه اسفنجی هستند و فن آوری آن فوق به گونه ای است که با فشار خیلی کم ( 6/0 تا 8/0 بار ) آب را از دیواره لوله تراوش می کند و پس از ایجاد یک فضای رطوبتی با اطراف خود به تعادل میرسد و به میزانی که ریشه گیاه آب را می مکد لوله هم تراوش می کند و در این سیستم هیچگونه تبخیری هم وجود ندارد


‏این لوله ها متناسب با نوع گیاه و شرایط آب و هوایی و اقلیم تولید می شوند . از مزارع بزرگ گرفته تا باغها ، پارکها و فضای سبز ،‏‌‏ جنگلهای مصنوعی ،‏‌‏زمینهای ورزشی ، گلخانه ها ، باغجه های منازل ‏و حتی گلدانهای کنار پنجره و گلدانهای معملی و ... می توانند به این سیستم مجهز شوند . این لوله ها به دو صورت دستی و مکانیزه در زمین قرار داده می شوند .


‏الف ‏–‏ نصب دستی : برای این منظور ابتدا توسط کارگر ترانشه مربوه باعمق های تعیین شده و با عرض حدود 30 تا 40 سانتی متر حفر گردیده و پس از قرار دادن لوله ، روی آن را با خاک مناسب و مخلوط با کود دامی پر میکنند تا محیط متخلخلی در اطراف لوله ایجاد شود .


‏ب ‏–‏ نصب مکانیزه : در این روش توسط شیارکن و یا زیر شکن های مناسب که توسط تراکتور کشیده می شود همزمان با ایجاد شیار لوله نیز خوابانیده می شود .


‏آبیاری فواره ای : عبارت اشز آب فشانی است که آب را به صورت چتر مانند در محل مورد نظر در کنار درخت پخش می کند و نیاز آبی نیز با اختصاص دادن یک آبفشان برای هر درخت کاملاً تأمین می شود . دبی این وسیله به طور معمول از نفوذپذیری خاک بیشتر است ، بنابراین اخداث یک تشتک کوچک در پای درخت برای کنترل توزیع آب توصیه می شود .


‏آبیاری مه پاش : پخش آب به وسیله یک اشانک یا مه پاش کوچک بر سطح خاک را ‏«‏ آبیاری مه پاش ‏»‏ می نامند .


‏ویژگیهای آبیاری قطره ای ‏: 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله آبیاری قطره ای

خرید آنلاین