دانلود تحقیق حاكمان و خانواده در قرآن 25 ص

دانلود تحقیق حاكمان و خانواده در قرآن 25 ص

دانلود تحقیق حاكمان و خانواده در قرآن   25  ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 24 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏2


‏حاكمان و خانواده در قرآن


‏خانواده، كوچك ترین واحد اجتماعی ‏است، لكن چون جامعه بشری از اعضای خانواده ها تشكیل می شود، تاثیر عمیق خانواده بر ‏جامعه غیرقابل انكار است.


‏از این منظر نگاه قرآن كریم به خانواده به دو بخش ‏قابل تقسیم است:


‏الف) خانواده به عنوان واحد مستقل اجتماعی.


‏ب) خانواده به ‏عنوان واحد موثر در زیرساخت واحدهای بزرگ تر اجتماعی.


‏در این نوشته به نقش دوم ‏خانواده و تاثیر و تاثر افراد آن بر واحدهای بزرگ تری كه مدیریت آنها را به عهده ‏دارند، پرداخته شده است. در عین حال به بخش اول نیز اشاره شده است.


●‏بخش اول: ‏ویژگی های خانواده رهبران و حاكمان


‏در كنار ویژگی های عمومی خانواده ها، هر صنف ‏و گروه اجتماعی ویژگی های خاص خود را دارد. از نگاه قرآن كریم، خانواده حاكمان، ‏مدیران و گروه های بالاست (اجتماعی، معنوی و ...) ویژگی های خاص و گاه برتری نسبت ‏به دیگران دارند. برخی از این خصوصیات چنین است.


‏۱- ‏آگاهی بیشتر


‏در سوره ‏احزاب آیه ‏۳۴‏ بعد از آنكه خداوند دستوراتی به خانواده پیامبر به عنوان پیامبر و ‏رهبر جامعه اسلامی می دهد، می فرماید:«و اذكرن مایتلی فی بیوتكن من آیات الله و ‏الحكمه ؛ و آنچه از آیات خدا و حكمت در خانه های شما تلاوت می شود را به یاد


‏2


‏آورید.»


‏۲- ‏موقعیت برتر


‏علاوه بر آگاهی بیشتر، انتساب به حاكمان، رهبران ‏موقعیتی برتر، برای زنان پدید می آورد. به این آیه توجه كنیم:


«‏یا نساء النبی ‏لستن كاحد من النساء ان اتقیتن فلا تخضعن بالقول...(احزاب /‏۳۲) ‏؛ ای زنان پیامبر! (‏شما) همچون یكی از زنان (معمولی) نیستید؛ اگر خود نگهداری (و پارسایی) كنید، پس به ‏نرمی (و ناز) سخن مگویید...


‏خداوند متعال در آیات سوره احزاب، هفت دستور ویژه ‏به همسران پیامبر داده است؛ مانند: عفت، شایسته سخن گفتن، در خانه ماندن، نماز، ‏زكات، اطاعت خدا و اطاعت رسول (ص) لكن این احكام برای همه است و حكمت تكیه آیات بر ‏زنان رسول (ص) به عنوان تاكید است، درست مثل اینكه به شخص دانشمند بگوییم تو كه ‏دانشمندی، دروغ نگو(‏۱). ‏در تفسیر نمونه درباره این آیات آمده است.


«‏اگرچه مخاطب ‏در این سخنان همسران پیامبرند، ولی محتوای آیات و نتیجه آن همگان را شامل می شود. ‏مخصوصاً كسانی كه در مقام رهبری خلق و پیشوایی و تاسی مردم قرار گرفته اند. آنها ‏همیشه بر سر دو راهی قرار دارند؛ یا استفاده از موقعیت های ظاهری خویش برای رسیدن ‏به زندگی مرفه مادی و یا تن دادن به محرومیت ها برای نیل به رضای خدا و هدایت خلق.» (‏۲)


‏۳- ‏الگو بودن 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود تحقیق حاكمان و خانواده در قرآن 25 ص

خرید آنلاین