دانلود تحقیق مزايا ومعايب ساختمانهاي فلزي 10 ص

دانلود تحقیق مزايا ومعايب ساختمانهاي فلزي 10 ص

دانلود تحقیق مزايا ومعايب ساختمانهاي فلزي 10 ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 11 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


1


‏مزايا ومعايب ساختمانهاي فلزي


‏ا‏حداث ساختمان بمنظور رفع احتیاج انسانها صورت گرفته و مهندسین ، معماران ‏مسئولیت تهیه اشکال و اجراء مناسب بنا را برعهده دارند ، محور اصلی مسئولیت عبارت ‏است از الف ) ایمنی ب ) زیبائی‏       ‏ ج) اقتصاد.


‏با توجه به اینکه ساختمان های ‏احداثی در کشور ما اکثرا" بصورت فلزی یا بتنی بوده و ساختمانهای بنایی غیر مسلح با ‏محدودیت خاص طبق آئین نامه‏ ‏ 2800‏ ‏ زلزله ایران ساخته میشود . آشنایی با مزایا و ‏معایب ساختمانها می تواند درتصمیم گیری مالکین ، مهندسین نقش اساسی داشته باشد  .


‏مزایا ی ساختمان فلزی  :


1-  ‏مقاومت زیاد : مقاومت قطعات فلزی زیاد بوده و ‏نسبت مقاومت به وزن از مصالح بتن بزرگتر است ، به این علت در دهانه های بزرگ سوله ‏ها و ساختمان های مرتفع ، ساختمانهائی که برزمینهای سست قرارمیگیرند ، حائز اهمیت ‏فراوان میباشد  .


2-  ‏خواص یکنواخت : فلز در کارخانجات بزرگ تحت نظارت دقیق ‏تهیه میشود ، یکنواخت بودن خواص آن میتوان اطمینان کرد و خواص ان بر خلاف بتن با ‏عوامل خارجی تحت تاثیر قرار نمی گیرد ، اطمینان در یکنواختی خواص مصالح در انتخاب ‏ضریب اطمینان کوچک مؤثر است که خود صرفه جو یی در مصرف مصالح را باعث میشود  .


3-  ‏دوام : دوام فولاد بسیار خوب است ، ساختمانهای فلزی که در نگهداری آنها دقت ‏گردد . برای مدت طولانی قابل بهره برداری خواهند بود  .


4-  ‏خواص ارتجاعی : ‏خواص مفروض ارتجاعی فولاد با تقریبی بسیار خوبی مصداق عملی دارد . فولاد تا تنشهای ‏بزرگی از قانون هوک بخوبی پیروی مینماید . مثلآ ممان اینرسی یک مقطع فولادی را


2


‏میتوان با اطمینان در محاسبه وارد نمود . حال اینکه در مورد مقطع بتنی ارقام مربوطه ‏چندان معین و قابل اطمینان نمی باشد  .


5-  ‏شکل پذیری : از خاصیت مثبت مصالح ‏فلزی شکل پذیری ان است که قادرند تمرکز تنش را که در واقع علت شروع خرابی است ‏ونیروی دینامیکی و ضربه ای را تحمل نماید ،در حالیکه مصالح بتن ترد و شکننده در ‏مقابل این نیروها فوق العاده ضعیف اند. یکی از عواملی که در هنگام خرابی ،عضو خود ‏خبر داده و ازخرابی ناگهانی وخطرات ان جلوگیری میکند.


6-  ‏پیوستگی مصالح : ‏قطعات فلزی با توجه به مواد متشکه آن پیوسته و همگن می باشد و ولی در قطعات بتنی ‏صدمات وارده در هر زلزله به پوشش بتنی روی سلاح میلگرد وارد میگردد ، ترکهائی که در ‏پوشش بتن پدید می آید ، قابل کنترل نبوده و احتمالا" ساختمان در پس لرزه یا زلزله ‏بعدی ضعف بیشتر داشته و تخریب شود  .


7-  ‏مقاومت متعادل مصالح،مقاومت : مصالح ‏فلزی در کشش و فشار یکسان ودر برش نیز خوب و نزدیک به کشش وفشار است .در تغییر وضع ‏بارها، نیروی وارده فشاری ، کششی قابل تعویض بوده و همچنین مقاطعی که در بار گذاری ‏عادی تنش برشی در انها کوچک است ، در بارهای پیش بینی شده ،تحت اثر پیچش و در نتیجه ‏برش ناشی از ان قرار میگیرند . در ساختمانهای بتنی مسلح مقاومت بتن در فشار خوب ، ‏ولی در کشش و یا برش کم است. پس در صورتی که مناطقی احتمالآتحت نیروی کششی قرار ‏گرفته و مسلح نشده باشد تولید ترک و خرابی مینماید.


8-  ‏انفجار : در ساختمانهای ‏بارهای وارده توسط اسکلت ساختمان تحمل شده ، از قطعات پرکننده مانند تیغه ها و ‏دیواره ها استفاده نمی شود . نیروی تخریبی انفجار سطوح حائل را از اسکلت جدا می کند ‏و انرژی مخرب آشکار میشود ، ولی ساختمان کلا" ویران نخواهد گردید . در ساختمانهایی ‏بتن مسلح خرابی دیوارها باعث ویرانی ساختمان خواهد شد 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود تحقیق مزايا ومعايب ساختمانهاي فلزي 10 ص

خرید آنلاین