دانلود مقاله دموكراسي ديجيتالي Digital Democracy

دانلود مقاله دموكراسي ديجيتالي Digital Democracy

دانلود مقاله دموكراسي ديجيتالي Digital Democracy

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 7 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏    دموكراسي ديجيتالي Digital Democracy‏  


‏  دموكراسي ديجيتالي Digital Democracy‏، امروزه به عنوان يك مفهوم جديد در عرصه جامعه اطلاعاتي information society‏ در هزاره سوم، پديدار شده است. استفاده از نهاده هاي متنوع فناوري اطلاعات و ارتباطي روز براي تعميق و تقويت و تحكيم ساختار دموكراسي و ارائه آن با نمودهاي نوين به جامعه مخاطبان شبكه وند، رفتار سازماني دموكراسي ديجيتالي را تشكيل مي دهد. سايبر دموكراسي ابزار ممتازي در جهت معرفي ظرفيت ها و پتانسيل مولفه هاي دموكراسي يك كشور است و امروزه با شاهراه جهاني اطلاع رساني اينترنت، اين امر به وضوح قابل درك است. يكي از شاخص هاي عمده و اثربخش در گسترش دموكراسي ديجيتالي، سايت هاي رسمي دولت ها در اينترنت است. جامعه يك ميليارد كاربري وب، حجم مخاطب كمي براي اطلاع رساني فراگير و چند وجهي دولت ها در سرزمين ديجيتال نيست. بايد از اين ظرفيت استفاده كرد و با استفاده از ابزارها و فرآيندهاي آزاد در آن در تبليغ برنامه هاي رسمي به ‏۱۵‏ درصد از جمعيت فعال و باسواد كره زمين، بيش از پيش استفاده كرد. اگر چه بيش از ‏۱۰۰۰‏ سايت دولتي ايران در وب، با برنامه اي نامشخص و عدم مستندسازي فرآيند اطلاع رساني ديجيتالي سازمان مطبوع خود، به كار مشغول هستند، اما سايت هاي سفارتخانه اي ايران در اينترنت كه به طور مستقيم، مورد بازديد حجم زيادي از مخاطبان غير ايراني كشورمان در خارج از كشور، قرار مي گيرند، نبايد از معضلات پايگاه هاي رسمي ايران در وب، برخوردار باشند.


    معضلات سايت هاي سفارتخانه اي


    در يك نگاه كلي به بيش از ‏۲۰‏ سايت مرتبط به نمايندگي هاي ايران در خارج از كشور، ‏۶‏ معضل اصلي و واحد در اين پايگاه ها قابل مشاهده است كه اميدواريم، حتي اگر مركز مديريت سايت هاي دولتي ايران راه اندازي نشد، شوراي عالي فناوري اطلاعات وزارت امور خارجه، براي رفع اين نابساماني ها، با تشكيل كميته نظارتي بر فرآيند اطلاع رساني ديجيتالي اين وزارتخانه، اهتمام ورزد. مهمترين چالش هاي سايت هاي سفارتخانه اي ايران در وب به اين شرح است:


    ‏۱‏ عدم مستندسازي يك برنامه منسجم براي طراحي، راه اندازي و به روزرساني اين پايگاه ها.


    ‏۲‏ عدم استفاده از دامنه domain‏ مناسب و به خصوص پسوند extension‏ شايسته پايگاه هاي سفارتخانه اي.


    مثلا salamiran.org‏، به هيچ وجه شايسته سايت سفارتخانه ايران در تورنتو نيست.


    ‏۳‏ عدم معرفي جامع پتانسيل ها و ظرفيت هاي سياسي، فرهنگي و اقتصادي جمهوري اسلامي به عنوان يكي از تمدن هاي تاريخ در تارنماهاي رسمي ايران در وب.


    


‏۴‏ فقدان اطلاع رساني چند زبانه، مالتي مديا و تخصصي در كشورهاي مقصد.


    ‏۵‏ نبود برنامه الكترونيكي جامع براي فرآيند صدور ويزا از طريق وب سايت هاي سفارتخانه ايران. امري كه در سايت هاي سفارتخانه هاي اروپايي مستقر در ايران حداقل، در حال انجام است.


    ‏۶‏ قرارگيري بر روي ميزبان host‏ هاي غربي كه هر لحظه امكان suspend‏ كردن سايت را فراهم مي كنند.


    ‏۲۱‏ سايت در يك نگاه


    جهت بررسي اجمالي پايگاه هاي سفارتخانه اي ايران در وب، به ‏۲۱‏ مورد از اين مراكز وبي، مراجعه كرديم. ماحصل بررسي كلي نگارنده را در ادامه مي خوانيم. اميدواريم، در راستاي نيل به دولت الكترونيك و فراگير شدن ضريب اثربخشي اطلاع رساني ديجيتالي ايران در وب، دولت نهم بيش از پيش به سازمان گسترده اطلاع رساني الكترونيكي خود بها دهد.


    ‏۱‏ سايت سفارت ايران در پاريس: سايت سفارت ايران در فرانسه، در نشاني http://amb-iran.fr/index.php‏ قرار دارد و بي شك، يكي از برترين سايت هاي سفارتخانه اي ايران در وب به شمار مي آيد. اين پايگاه كه پتانسيل هاي اطلاع رساني خيلي خوبي ارائه كرده است، نمونه ارزنده اي براي ديگر سايت هاي سفارتخانه اي كشور در وب است. توجه به ارتباط الكترونيكي مخاطبان با مسئولان سفارت و اطلاع رساني صوتي، تصويري و متني اخبار ايران و فرانسه، ازجمله قابليت هاي قابل توجه اين سايت است.


    ‏۲‏ سايت حفاظت منافع ايران در آمريكا: اين پايگاه كه در آدرس: http://www.daftar.org/far/default.asp‏ قرار دارد، از وضعيت نابساماني برخوردار نيست. اما با وجود ميليون ها ايراني مقيم آمريكا، حفاظت از منافع ايرانيان به هر صورت، بايد بازتاب اينترنتي در اين سايت داشته باشد كه فعلا دردسترس نيست. خبرنامه هاي منتشره در اين سايت كه در آدرس: www.daftar.org/forms/socialaffairs/resaneh10.pdf‏ قرار دارد، الگوي تعاملي خوبي براي سايت و مخاطبان آن است.


    ‏۳‏ سايت سفارت ايران در مالزي: در قياس با سايت هاي سفارتخانه اي مالزي در وب سايت ايران در اين كشور، منعكس كننده خوب ظرفيت هاي ايران براي مردم مالزي نيست. آن هم كشوري كه به عنوان يكي از قدرت هاي آي تي آسيا مطرح است. به هر حال اين سايت در http://iranembassy.com.my‏ ارائه شده است. بارگذاري خوب و به روزرساني مرتب مطالب پايگاه، سايت سفارت ايران در مالزي را مي تواند يكي از عناصر ماركتينگ اينترنتي ايران براي گردشگري الكترونيكي كند.


    ‏۴‏ سفارت ايران در لاهه: سايت ايران در لاهه، در بارگذاري مطالب فرآيند خوبي را در پيش نگرفته است و نوع تصاوير و چيدمان مطالب سايت، روند حرفه اي ندارد. از سويي، به دليل موقعيت خاص زباني هلند، ارائه ورژن هاي زباني مختلفي از پايگاه ضروري تصور مي شود. اين سايت در دسته:

دانلود مقاله دموكراسي ديجيتالي Digital Democracy

خرید آنلاین