دانلود مقاله تاريخچه بيمه ايران

دانلود مقاله تاريخچه بيمه ايران

دانلود مقاله تاريخچه بيمه ايران

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..docx) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 6 صفحه
 قسمتی از متن word (..docx) : 


 


1


‏ بيمه ايران


‏تأسیس


‏پانزدهم آبان‌ماه تاریخی است به یادماندنی درصنعت ‏بیمه ‏کشور . در سال 1314 ، در چنین‌روزی ، ‏شرکت سهامی بیمه ایران ‏به عنوان نخستین شرکت ‏بیمه ایرانی ودولتی تأسیس شد و به عنوان بنیانگذار صنعت ‏بیمه ‏درکشور آغاز به کارکرد . آغاز فعالیت ‏بیمه ایران (14 ‏آبان 1314) را به تعبیری می توان ملی شدن صنعت ‏بیمه ‏تلقی کرد. ‏بیمه ایران ‏از آذرماه 1314 صدور ‏بیمه ‏نامه در رشته‌های مختلف را آغاز نمودو ظرف یک سال درشهرهای مشهد، شیراز‌، اصفهان ، همدان ، اهواز و بوشهرنمایندگی تأسیس کرد.همزمان تعدادی از دانشجویان رشته‌های اقتصادی و تجارت برای آموختن فنون ‏بیمه ‏به خارج از کشور اعزام شدند . شرکت ‏بیمه ایران ‏موفق شددرهمان سال نخست فعالیتش ،62% بازار ‏بیمه ‏کشوررادر اختیاربگیردو سهم مؤسسات خارجی را از 100% به 38% کاهش دهد . ‏بیمه ایران ‏همچنین درصد واگذاری اتکائی را از حدود 90% به 44% تقلیل داد و با کاهش نرخ حق ‏بیمه ‏در برخی از رشته‌‌ها به حدود50% ،‌ درگسترش وتوسعه ‏بیمهنقش مؤثری را ایفاءکرد بطوریکه امروز نه تنها درسراسر کشور ، بلکه درکشورهای اروپایی و آسیایی ، بویژه در خاورمیانه نامی پرآوازه و آشناست .


· ‏تاریخچه ‏بیمه ایران 


‏در اولین روزی که ‏شرکت سهامی بیمه ایران ‏شروع بکار کرد مرحوم داور وزیر مالیه وقت که در حقیقت باید تاسیس ‏شرکت سهامی بیمه ایران ‏را تا اندازه زیادی مرهون علاقه و پشتکار او دانست خطاب بکار مندان بسیار معدود شرکت چنین گفت : " من به شرکت ‏بیمه ‏جدید التاسیس به اندازه بانک ملی ایران علاقمندم و اهمیت این شرکت برای کشور با اندازه بانک ملی است. سعی کنید تشکیلات منظم و درستی داشته باشید و حتی از اول به تاسیس شعب در خارج کشور مثل بغداد وکراچی و بمبئی اقدام نمائید و کارمندان تحصیل کرده داشته باشید و آنها را برای فعالیت حاضر نمائید. البته اسم این شرکت بزودی درتمام دنیا معروف خواهد شد. " بعدازاین نطق کوتاه وموثر مرحوم داور تقاضا کرد که برای اولین بار منزل خود او بوسیله ‏شرکت سهامی بیمه ایران ‏بیمه ‏شود و بدین ترتیب اولین ‏بیمه ‏نامه آتش سوزی در تاریخ 14 آبان ماه 1314 بنام مرحوم داور صادر گردید. تاریخ مزبور در تاریخ اقتصادی


2


‏کشور اهمیت خاصی دارد. چون موسساتبیمه ‏هر کشوری از ارکان اولیه اقتصادی آن کشور بشمار میرود و عمل ‏بیمه ‏در تمام دنیا ملاک درجه ترقی و تنزل اقتصادی است. قسمتی از خاطرات آقای عبدالحمید شمس سرپرست اداره خسارت در سال 1332 تحت عنوان " شرکت ‏بیمه ایران ‏چگونه بوجود آمد " ... درابتدای کار ، شرکت محل معینی نداشت. درخیابان لاله زار محل فعلی سینما خورشید در قسمت زیر زمین آن ، دو اطاق تاریک و مرطوب تحویل ما گردید که در آنجا مشغول کارشویم. خوب به خاطر دارم که در آن روزگار ( اول دیماه 1314 ) فقط آقای سرکیاس ( عضو هیئت مدیره وقت ) و دو نفر خانم ماشین نویس و نگارنده شروع بکار کردیم. در آن زمان برای تامین سرمایه اولیه شرکت و تبدیل مقداری کاغذ به پول که برای شرکت نهایت ضرورت را داشت کوشش می کردیم. صبح اول وقت کیف من از طلبهای تثبیت غله پر می شد وبرای وصول آن عازم می شدم و در مراجعت چکی همراه داشتم. آقای مدیرعامل تشکر و تشویق میکردند و خانم های همکارچای و شیرینی تعارف می کردند و همین تشویق ها خستگی هارا به نشاط مبدل می کرد و باز بعدازظهر مجدداً برای وصول طلب ها می رفتم. از جمله سرمایه ابتداییشرکت سهامی بیمه ایران ‏اراضی باغ فردوس بوده است که به این شرکت واگذار شده بود تا از فروش اقساطی آن سرمایه اولیه تامین شود و مورد دیگر طلب های سازمان غله به دولت بوده است که به طریق فوق دریافت می شد ودر مجموع 20.000.000 ریال سرمایه اولیه شرکت تامین شد.


‏مشاهده تاریخچه ‏بیمه ایران


‏مشاهده ‏مدیران بیمه ایران ‏در گذر زمان


· ‏موضوع فعالیت 


‏بیمه ایران ‏در کلیه رشته‌های ‏بیمه ‏زندگی و غیرزندگی فعالیت می‌کند و با عرضه ‏بیمه‌های تجاری و خانواده شامل ‏بیمه‌های اتومبیل‌،اشخاص (عمر ‏–‏ حادثه ‏–‏ درمان )،آتش‌سوزی ، باربری،مهندسی و مسئولیت بیش از 50% سهم ‏بیمه‌های بازرگانی کشور را دراختیاردارد.دربخش حمایت‌های ملی نیز اکثریت پروژه های بزرگ ملی نظیر نفت و گاز و پتروشیمی ، هواپیمایی ، سدسازی، نیروگاهها و صنایع تحت پوشش ‏بیمه ایران ‏است که در مواقع لزوم خطرات ‏بیمه‌شده خود را نزد بازارهای بین المللی ‏بیمه ‏اتکائی می کند . ‏بیمه ایران ‏با توجه به ظرفیت بالای ریسک‌پذیری خود ، علاوه بر انجام ‏بیمه ‏های مستقیم ، نسبت به پذیرش ریسک به صورت ‏بیمه‌اتکایی قبولی از شرکت‌های ‏بیمه ‏داخلی و خارجی اقدام می کند .


· ‏نیروی انسانی 


‏مجموع نیروی انسانی شاغل در شرکت (رسمی، پیمانی، قراردادی) حدود چهارهزار و هفتصد و سی و نه نفر می‌باشند که 53 درصد آنها تحصیلات 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله تاريخچه بيمه ايران

خرید آنلاین