دانلود مقاله جمهوری اسلامی ایران

دانلود مقاله جمهوری اسلامی ایران

دانلود مقاله جمهوری اسلامی ایران

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 5 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏جمهوری اسلامی ایران


‏کشوری در ‏جنوب غربی آسیا‏ و در منطقه‏ٔ‏ ‏خاورمیانه‏ با ۱‏٬‏۶۴۸‏٬‏۱۹۵ کیلومترمربع وسعت (‏۱۸ام درجهان‏) و بر پایه‏ٔ‏ ‏سرشماری‏ سال ۱۳۸۵ حدود ۷۰‏٬‏۴۷۲‏٬‏۰۰۰ نفر جمعیت است.‏[۴]‏ پایتخت، بزرگ‌ترین شهر و مرکز فرهنگی، صنعتی و سیاسی این کشور ‏تهران‏ است.


‏ایران از شمال با ‏جمهوری آذربایجان‏، ‏ارمنستان‏ و ‏ترکمنستان‏، از شرق با ‏افغانستان‏ و ‏پاکستان‏ و از غرب با ‏ترکیه‏ و ‏عراق‏ مرز زمینی دارد و همچنین از شمال با ‏دریای خزر‏ و از جنوب با ‏خلیج فارس‏ و ‏دریای عمان‏ همسایه‌است، که دو منطقه‏ٔ‏ نخست از مناطق مهم استخراج ‏نفت‏ و ‏گاز‏ در جهان هستند.


‏نظام سیاسی ایران برپایه‏ٔ‏ ‏قانون اساسی‏ مصوب ۱۳۵۸ (و بازنگری ‏۱۳۶۸‏) پایه‌ریزی شده‌است. بالاترین جایگاه رسمی ایران پس از انقلاب، ‏ولایت فقیه‏ است که اکنون در اختیار ‏سید علی خامنه‌ای‏ است. ‏اسلام‏ دین رسمی، ‏تشیع‏ مذهب رسمی و ‏فارسی‏ زبان رسمی ایران است. ایران به عنوان یک سرزمین و یک ‏ملت‏ پیشینه‌ای کهن دارد و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود.


‏ایران به واسطه قرار گرفتن در منطقه‏ٔ‏ میانی ‏اوراسیا‏ موقعیتی ‏راهبردی‏ دارد. این کشور از اعضای ‏سازمان ملل متحد‏، ‏جنبش عدم تعهد‏، ‏سازمان کنفرانس اسلامی‏، ‏اوپک‏، ‏سازمان اکو‏ و چندین سازمان بین‌المللی دیگر است. ایران یک قدرت منطقه‌ای در جنوب غربی آسیا است و جایگاه‏ٔ‏ مهمی را در اقتصاد جهانی به دلیل در اختیار داشتن ‏صنعت نفت‏، ‏صنعت پتروشیمی‏ و ‏گاز طبیعی‏ برای خود بدست آورده‌است.‏[۵]


‏ایران با مشکلات کم آبی دست و پنجه نرم می‌کند.پیش بینی می‌شود ایران در سال ۲۰۲۵ در وضعیت تنش آبی قرار بگیرد.‏[


‏واژه‌شناسی


‏واژه‏ٔ‏ ایران (به ‏پارسی باستان‏ «آئیریانا»، به پارسی میانه: ‏، تلفظ با ‏یای مجهول‏: ĒRĀNŠAHR‏)، و برگرفته از کلمه «آریانام خَشَترام» و به معنای «سرزمین آریاییان» است که در گذر زمان به ایرانشهر و سپس در دوره‏ٔ‏ ساسانی به ایران تبدیل شده است.‏[۷]‏[۸]


‏واژه‏ٔ‏ «آریا» در زبان‌های ‏اوستایی‏، پارسی باستان و ‏سانسکریت‏ به ترتیب به شکل‌های «اَیریه» (airya‏)، «اَریه» (āriya‏)، «آریه» (arya‏) به کار رفته‌است. همچنین در زبان سنسکریت «اریه» (ariya‏) به معنی سَروَر و مهتر و «آریکه» (aryaka‏) به معنی مَردِ شایسته‏ٔ‏ بزرگداشت و حرمت است و آریایی به‌زبان اوستایی «ائیرین» (airyana‏) و به زبان پهلوی و پارسی دری «ایر» خوانده می‌شود و ایرج به زبان آریایی "airya‏" است.‏[‏نیازمند منبع‏]‏ ایر در واژه به‌معنی «آزاده» و جمع آن «ایران» به‌معنی «آزادگان» است.‏[۹]


‏2


‏«ایران» در واژه به معنی «سرزمین آریاییان» است و مدت‌ها پیش از اسلام نیز نام بومی آن ایران، اِران، یا ایرانشهر بود.‏[۱۰]‏، البته از ۶۰۰ سال پیش از میلاد تا ۱۳۱۴ (‏۱۹۳۵‏) در میان اروپاییان با نام «پرشیا» شناخته می‌شد.‏[۱۱]‏[‏پیوند مرده‏]‏ که در سال ۱۳۱۴ در شرف تأسیس ‏جامعه ملل‏ با درخواست رسمی ‏رضاشاه پهلوی‏ همان نام بومی کشور (ایران) در عرصه‏ٔ‏ جهانی هم مورد کاربرد قرار گرفت. نام «پرشیا» همچنان برابر نام ایران است و در زبان‌های اروپایی به دلیل سابقه تاریخی - فرهنگی‌اش کاربرد دارد، اما در اخبار سیاسی بیشتر نام ایران به کار برده می‌شود.


‏جغرافیا


‏ایران در شرق با ‏افغانستان‏ و ‏پاکستان‏؛ در شمال شرقی با ‏ترکمنستان‏، در بخش میانی شمال با ‏دریای خزر‏، در شمال غربی با ‏جمهوری آذربایجان‏ و ‏ارمنستان‏؛ در غرب با ‏ترکیه‏ و ‏عراق‏؛ و سرانجام در جنوب با آب‌های ‏خلیج فارس‏ و ‏دریای عمان‏ همسایه‌است.


‏از دید طبیعی ایران از شمال به رود اترک، ‏دریای خزر‏ و ‏رود ارس‏، از خاور به کوه‌های ‏هندوکش‏ و کوه‌های باختری دره ‏سند‏، از باختر به دامنه‌های باختری کوه‌های ‏زاگرس‏ و حوضه آبریز ‏اروندرود‏ و از جنوب به ‏خلیج فارس‏ و ‏دریای عمان‏ محدود است. بیش از نیمی از ایران کویری و نیمه کویری است. حدود یک سوم ایران نیز کوهستانی است و بخش کوچکی از ایران (شامل جلگه‏ٔ‏ جنوب ‏دریای خزر‏ و جلگه‏ٔ‏ ‏خوزستان‏) نیز از جلگه‌های حاصلخیز تشکیل شده‌است. بلندترین کوه ایران نیز ‏دماوند‏ (۵۶۷۱ متر) می‌باشد. از دید جغرافیایی، غربی‌ترین شهر ایران ‏کلیساکندی‏؛ شرقی‌ترین شهر ‏جالق‏؛ شمالی‌ترین شهر ‏پارس آباد‏؛ و جنوبی‌ترین شهر ‏چابهار‏ است.‏[۱۲]


‏آب و هوا


‏ایران از لحاظ آب و هوایی یکی از منحصر به فردترین کشورهاست. اختلاف ‏دمای هوا‏ در زمستان میان گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از ۵۰ درجه‏ٔ‏ ‏سانتی گراد‏ می‌رسد.


‏داغ‌ترین نقطه ‏زمین‏ در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ میلادی، در نقطه‌ای در ‏کویر لوت‏ ایران بوده است.‏[۱۵]


‏ایران از لحاظ ‏بارندگی‏ در سطح نیمه‌خشک و خشک است.


‏آب و هوای ایران متأثر از چندین سامانه است:


‏سامانه ‏پرفشار سیبریایی‏ که با ریزش به عرض‌های جنوبی در نوار شمالی بارش ‏باران‏ و ‏برف‏ و کاهش دما و در سایر نقاط فقط کاهش دما را به همراه دارد.


‏سامانه باران‌زای مدیترانه‌ای که از سمت غرب وارد ایران می‌شود و موجب ریزش باران یا برف در بسیاری از نقاط غربی و میانی و شرق ایران می‌شود. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله جمهوری اسلامی ایران

خرید آنلاین