دانلود مقاله تمدن بین النهرین و ایران باستان

دانلود مقاله تمدن بین النهرین و ایران باستان

دانلود مقاله تمدن بین النهرین و ایران باستان

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 9 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏تمدن بین النهرین و ایران باستان


‏بین النهرین منطقه ای است در آسیای غربی در امتداد رودهای دجله و فرات که از جنوب به شمال ‏–‏ از خلیج فارس تا کوههای ارمنستان ‏–‏ و از شرق به غرب ‏–‏ از فلات ایران تا صحرای شام امتداد دارد. نواحی مرکزی بین النهرین روزگاری به واسطه وجود شبکه بسیار وسیع و غنی آبهای طبیعی بسیار حاصلخیز بوده است لیکن پس از سپری شدن هزاران سال و تغییرات جوی و جغرافیایی ، اکنون اغلب زمینهای این منطقه بایر و کم آب است.


‏بین النهرین مهد تمدن بشری


‏در مطالعات تاریخ جهان باستان مکرر به منابعی بر می خوریم که از شرق نزدیک و بین النهرین به عنوان مهد تمدن بشری یاد کرده اند. این عقیده مبتی بر قراینی است که در ذیل به چند نمونه آن اشاره می کنیم


‏الف: ابتدایی ترین و بهترین آثار کهن به دست آمده از کشاورزی نظام یافته ‏–‏ که نشانه زندگی گروهی و اجتماعات بشری است- در این منطقه یافت نشده است.


‏ب: ابزارسازی و دانش ‏استفاده از فلزات از عواملی است که بنیان اقتصادی و توان فنی جوامع اولیه رانشان می دهد. سومریها (اولین اقوام تشکل یافته و قدرتمند منطقه بین النهرین) اولین قومی بوده اند که به فن استفاده از فلزات آگاهی داشتند. هیچ کس نمی داند که آنها چگونه شیوه


‏استخراج فلزت را فرا گرفته اند. لیکن مسلم است که نخستین بهره گیری از فلزات در بین النهرین صورت گرفته است.


‏ج- خط و نوشته را شاید بتوان مهمترین اختراع بشری در طول تاریخ دانست چرا‏ که نوشته ها‏ مجرای انتقال اطلاعات و ثبت و ضبط تاریخ هستند. از سوی دیگر ظهور خط در یک جامعه کهن خود نشانه ای است از رشد فکری و علمی و فرهنگی مردم آن اجتماع. سومریان با اختراع ‏«‏خط میخی‏»‏ دوره ای راآغاز کردند که به عنوان ‏«‏آغاز خط نویسی‏»‏ شهر دارد. این دوره ب نخستین سلسله پادشاهی سومر ، یعنی حدود 3000 تا 2500 ق.م مقارن بود و قدمت آن به بیش از سلسله پادشاهی مصر باز می گردد‏. ‏«‏خط میخی‏»‏ رواج خود راتا هزاره اول پیش از میلاد همچنان حفظ کرد.


‏* نمونه ای از خط میخی رادر کتیبه و نقش برجسته تصویر 1-3 مشاهده می کنید.


‏د: وجود شهرهای مستقلکه از آنها با نام دولتشهر یاد می شود نشانی از قدرت سیاسی و مدیریت شهری بوده است. در این منطقه انتقال از زندگی و اقتصاد ساده کشاورزی و روستایی به نظام پیچیده زیست و اقتصاد متمرکز شهری به سرعت انجام شد. از این رو بین النهرین بستر اولین جوامعی بود که نام ‏«‏تمدن‏»‏ (شهر نشینی) را شایسته خود ساخت. البته می توان شکل گیری سریع شهرهای بین النهرین را، که اغلب دارای استحکامات و برج و بارو دراطراف شهر بوده ، نتیجه اوضاع خاص سیاسی و تهاجمات مکرر نظامی دانست که از ویژگیهای اجتماعی تاریخ این تمدن است. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله تمدن بین النهرین و ایران باستان

خرید آنلاین