دانلود مقاله تخت جمشيد

دانلود مقاله تخت جمشيد

دانلود مقاله تخت جمشيد

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 10 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏تَختِ جَمشید


‏پارسه یا تَختِ جَمشید نام یکی از شهرهای باستانی ‏ایران‏ است که سالیان سال پایتخت مجلل تشریفاتی امپراتوری ایران در زمان ‏امپراتوری هخامنشیان‏ بوده‌است. داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول، زمانی حدود ۵۰ سال مرکزی برای برگزاری مراسم آیینی و جشن‌ها مخصوصا ‏نوروز‏ در تخت جمشید برپا کردند. در اولین روز سال نو گروه‌های زیادی از ملل گوناگون به نمایندگی از ‏ساتراپی‌ها‏ یا استانداری‌ها اعم از ‏یونانیان‏ و ‏مصریان‏ تا ‏بابلیان‏ و ‏هندی‌ها‏ با هدایایی مانند ظروف ساخته شده از ‏لاجورد‏، انواع جام‌های زرین و حیوانات گوناگون در تخت جمشید جمع می‌شدند و هدایای خود را به شاه تقدیم می‌کردند.‏[۱]


‏باور تاریخدانان بر این است که ‏اسکندر مقدونی‏ سردار ‏یونانی‏ در ۳۳۰ پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و پارسه را به آتش کشید ‏[۲]‏ و احتمالا بخش عظیمی از کتابها، فرهنگ و هنر هخامنشی را با اینکار نابود نمود. با این‌حال ویرانه‌های این مکان هنوز هم در ‏شهرستان مرودشت‏ در ‏استان فارس‏ برپا است و باستان شناسان از ویرانه‌های آن نشانه‌های آتش و هجوم را بر آن تایید می‌کنند.


‏این مکان از سال ۱۹۷۹ یکی از آثار ثبت شده‏ٔ‏ ایران در ‏میراث جهانی یونسکو‏ است.


‏واژه پارسه یا تخت جمشید


‏نام ‏تخت جمشید‏ در زمان ساخت «پارسَه»‏[۳]‏ به معنای «شهر پارسیان» بود. ‏یونانیان‏ آن را پِرسپولیس (به یونانی یعنی «پارسه‌شهر») خوانده‌اند. در فارسی معاصر این بنا را تخت جمشید یا قصر شاهی ‏جمشید‏ پادشاه اسطوره‌ای ایران می‌نامند که در شاهنامه ‏فردوسی‏ نیز آمده‌است.


‏سازه تخت جمشید


‏سازه و موقعیت مکانی آن


‏یکی از سرستون‌های پیشنهادی که مورد تایید قرار نگرفته بود به همین دلیل در آن محل مدفون شده بود


‏2


‏تخت جمشید در ‏مرودشت‏ کنونی و حدود ۴۷ کیلومتری شمال شرقی شیراز در استان فارس و در نزدیکی رود کوچک ‏پلوار‏ است. طرف شرقی آن بر روی کوه رحمت است و سه طرف دیگر با ‏دیوارهای حافظ‏ شکل داده شده‌اند. پارسه بر روی صفّه یا سکوی سنگی که ارتفاع آن بین ۸ تا ۱۸ متر بالاتر از سطح جلگه‏ٔ‏ مردوشت است، به مساحت ۳۰۰ در ۴۵۵ متر بنا شده‌اند. همچنین طول تخت جمشید برابر با طول ‏آکروپولیس‏ در آتن است، اما عرض آن چهار تا پنج برابر ‏آکروپولیس‏ است.‏[۴]


‏پلان و جزئیات ستون‌های پارسه


‏وسعت کامل کاخ‌های تخت جمشید ۱۲۵ هزار متر مربع است که‏[۵]‏ از بخش‌های مهم زیر تشکیل یافته است‌:


‏کاخ‌های رسمی و تشریفاتی پارسه (کاخ دروازه ملل)


‏سرای نشیمن و کاخ‌های کوچک اختصاصی


‏خزانه‌‏ٔ‏ شاهی


‏دژ و باروی حفاظتی‌


‏چگونگی ساخت


‏قدیمی‌ترین بخش پارسه بر پایه‏ٔ‏ یافته‌های ‏باستان‌شناسی‏ مربوط به سال ۵۱۵ پیش از میلاد است. آنگونه که در منابع متعدد و گوناگون تاریخی آمده‌است ساخت پارسه در حدود ۲۵ قرن پیش در دامنه غربی کوه رحمت یا میترا یا مهر و در زمان ‏داریوش بزرگ‏ آغاز گردید و سپس توسط جانشینان وی با تغییراتی در بنای اولیه آن ادامه یافت. بر اساس خشت‌نوشته‌های کشف شده در پارسه در ساخت این بنای با شکوه معماران، هنرمندان، استادکاران، کارگران، زنان و مردان بی‌شماری شرکت داشتند که علاوه بر دریافت حقوق از مزایای بیمه‏ٔ‏ کارگری نیز استفاده می‌کردند. ساخت این مجموعه بزرگ و زیبا بنا به روایتی ۱۲۰ سال به طول انجامید. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله تخت جمشيد

خرید آنلاین