دانلود مقاله تاري عراق2

دانلود مقاله تاري عراق2

دانلود مقاله تاري عراق2

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 7 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏عراق یکی از کشورهای ‏خاورمیانه ‏است و از شرق با ‏ایران‏، از شمال ‏با ‏ترکیه‏، از شمال غرب و غرب با ‏سوریه‏، از جنوب با ‏عربستان ‏سعودی و از جنوب شرق با ‏کویت ‏همسایه است.


‏بنادر ام القصر و فاو ‏در همین ناحیه در کنار ‏خلیج ‏فارس ‏قرار دارند. مساحت این کشور 453500 کیلومتر مربع است و قسمت‌های کوهستانی ‏آن در شمال و شمال شرقی و غرب آن گسترده شده.


‏در کتاب‌های «سرزمین خلافتهای ‏شرقی» و «الموسوعه» چنین آمده است:


‏بین ‏النهرین ‏به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود که اعراب، قسمت شمالی را جزیره ‏و قسمت جنوبی را عراق نامیده اند. بیشتر این سرزمین را بیابان‌ها یا جلگه‌های ‏حاصلخیز اطراف رودهای ‏دجله ‏و ‏فرات ‏تشکیل داده است.


‏از حدود 4500 سال پیش اقوام گوناگونی بر این سرزمین حکومت کرده اند و می‌توان ‏گفت کهن‌ترین تمدن جهان در بین النهرین در عراق پدید آمده است.


‏اسکندر مقدونی ‏در سال 33 قبل از میلاد، این ‏سرزمین را تصرف کرد. عراق در سال 302 میلادی تحت سیطره ساسانیان در آمد و مدتها یکی ‏از ایالات ایران بود.


‏تیسفون، پایتخت ساسانیان، و شش شهر مهم دیگر که مجموعا ‏مدائن ‏نامیده ‏می‌شوند و نیز کاخ ساسانیان که ‏ایوان ‏کسری ‏نام دارد و امروز جز خرابه ای از آن باقی نیست در عراق امروزی قرار دارند.


‏پس از ظهور اسلام و آغاز فتوحات، تصرف این سرزمین، اولین فتح بزرگ مسلمانان ‏بود.


‏امام علی علیه السلام ‏در دوران خلافت خود، ‏پایتخت حکومت اسلامی را از مدینه به ‏کوفه ‏که در عراق است ‏منتقل فرمود. بعدها وقتی خلافت از ‏امویان ‏به ‏عباسیان ‏رسید اوضاع اقتضا کرد که پایتخت جدیدی انتخاب شود. از این جهت، ‏منصور ‏دوانیقی ‏شهر ‏بغداد ‏را در ‏حاشیه رود دجله بنا نهاد.


‏بعد از مدتی این پایتخت رونق یافت و مرکز خلافت ‏عباسیان شد و از آن پس تاکنون همیشه پایتخت بوده است.


‏عراق در قرون جدید تحت ‏سلطه ‏عثمانیها ‏قرار داشت تا اینکه ‏جنگ ‏جهانی اول ‏پیش آمد و سلسله عثمانی نابود شد. از آن پس عراق به کشوری مستقل ‏تبدیل شد. در سال 1958 حکومت پادشاهی ملک فیصل از میان رفت و نوع حکومت این کشور ‏جمهوری اعلام شد.


‏در عراق دو رودخانه بزرگ جریان دارد: دجله به طول 1800 ‏کیلومتر، و فرات به طول 2350کیلومتر.


‏از دیگر شهرهای مهم آن می توان به ‏کربلا‏، ‏نجف‏، ‏موصل‏، ‏بصره‏، ‏کرکوک ‏و ‏سلیمانیه ‏اشاره کرد.


‏نفت منبع اصلی در ‏آمد عراق است.


‏عراق با نام رسمی جمهوری عراق (به ‏عربی‏: ‏الجمهوریة العراقیة‏) (به ‏کردی‏: ‏ک‏ۆ‏ماری ع‏ێ‏راق‏) کشوری در ‏خاورمیانه‏ و جنوب باختر ‏آسیا‏ است. پایتخت عراق شهر


‏بغداد‏ است. این کشور از جنوب با ‏عربستان سعودی‏ و ‏کویت‏، از باختر با ‏اردن‏، ‏سوریه‏ و از خاور با ‏ایران‏ و از شمال با ‏ترکیه‏ همسایه‌است. عراق در جنوب مرز آبی کوچکی با ‏خلیج فارس‏ دارد و دو رود مشهور‏ ‏دجله‏ و ‏فرات‏ که منشأ تمدن‌های باستانی ‏میان‌رودان‏ (بین‌النهرین) در طول تاریخ کهن این کشورند از شمال کشور به جنوب آن روان هستند و با پیوستن به ‏رود کارون‏، ‏اروندرود‏ را تشکیل می‌دهند و به ‏خلیج فارس‏ می‌ریزند.


‏پهناوری عراق ۴۳۸،۳۱۷ کیلومتر مربع (‏۵۸ام‏، حدود یک چهارم ‏ایران‏) است. بیشتر سرزمین عراق پست و هموار و گرمسیری است. غرب عراق کویر است و شرق آن جلگه‌های حاصلخیز. ولی بخشی از ‏کردستان عراق‏ (شمال خاور) کوهستانی و سردسیر می‌باشد. همچنین عراق یکی از بزرگترین کشورهای دارای منابع ‏نفت‏ می‌باشد.این کشور دارای ۱۴۳ میلیارد بشکه ذخایر تایید شده نفتی می‌باشد. ‏[۱]


‏جمعیت عراق حدود ۳۰ میلیون تن (آمار ۱۳۸۶) است. حدود ۷۵ درصد مردم ‏عرب‏، ۲۰ درصد ‏کرد‏ و ۵ درصد ‏آشوری‏، ‏ترکمن‏ و سایر اقوام هستند. همچنین حدود ۶۰ درصد مردم عراق ‏شیعه‏، ۳۸ درصد ‏سنی‏ و ۲ درصد ‏مسیحی‏ و پیروان سایر ادیان هستند. عراق محل زندگی و مرگ ۶ ‏امام شیعه‏ است و شهرهای ‏نجف‏، ‏کربلا‏، ‏کاظمین‏ و ‏سامرا‏ زیارتگاه شیعیان جهان است.


‏عراق دارای تمدن و فرهنگ دیرینه و پرباری است. ‏سومریان‏، ‏اکدی‌ها‏ و ‏آشوری‌ها‏ نخستین تمدن‌های باستانی عراق را چند هزار سال ‏پیش از میلاد‏ بنیاد نهادند. در دوران پیش از اسلام، عراق کنونی جزئی از ‏ایران‏ بود. پس از اسلام عراق مرکز حکومت درازمدت ‏خلافت عباسی‏ شد. از میانه سده دهم تا پایان سده سیزدهم ‏هجری خورشیدی‏، عراق تحت حکومت ‏امپراتوری عثمانی‏ قرار داشت. عراق در سال ‏۱۲۹۸‏ (‏۱۹۱۹‏) از عثمانی جدا شد و به سرپرستی ‏بریتانیا‏ درآمد و در سال ۱۳۱۱ (۱۹۳۲) استقلال یافت.


‏تاریخ عراق


‏دوره معاصر


‏پس از اشغال عراق، ۲۰۰۳ - تاکنون


‏جلال طالبانی‏، رئیس جمهور عراق


‏در سال ۱۳۵۹ (۱۹۸۰) ‏جنگ ایران و عراق‏ با حمله غافلگیرانه صدام به مرزهای ‏ایران‏ آغاز شد که تا سال ۱۹۸۸ ادامه یافت. در همان دهه ‏عملیات انفال‏ که در مناطق شمالی عراق به اجرا درمی‌آمد به قتل و کشتار بیش از ۱۸۲ هزار از ‏کردها‏ گردید و از جمله آن می‌توان به بمباران شیمیایی شهر ‏حلبچه‏ اشاره نمود.


‏به دنبال یورش ارتش عراق به ‏کویت‏ و ‏جنگ خلیج فارس‏ کشور عراق با تحریم‌های اقتصادی روبرو شد و قسمت شمالی آن منطقه پرواز ممنوع اعلام شد. نهایتا درپی تهاجم نظامی ‏ایالات متحده آمریکا‏ و همپیمانانش در سال ۱۳۸۲ (۲۰۰۳ میلادی)، حکومت ‏صدام حسین‏ سرنگون شد. هم اکنون ‏دولت عراق‏ که برآمده از آرای مردم عراق است، مسئولیت اداره امور عراق را برعهده دارد. رئیس جمهور ‏جلال طالبانی‏ و نخست وزیر ‏نوری مالکی‏ است. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله تاري عراق2

خرید آنلاین