دانلود مقاله بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

دانلود مقاله بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

دانلود مقاله بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 14 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی‏ ‏پیش از پرداختن به ویژگی های معماری و جاذبه های جهانگردی این مجموعه تاریخی، ‏اندکی به شیخ صفی و خاندانش می پردازیم:


‏شیخ صفی الدین فرزند شیخ امین الدین ‏جبرئیل، پیرو، مرید و داماد شیخ زاهد گیلانی ، عارف معروف بود. وی پس از وفات شیخ ‏زاهد تا سال ‏۷۳۵‏ هجری قمری به ارشاد و هدایت پیروان و مریدان خود پرداخت و در این ‏سال دعوت حق را لبیک گفت و در خانقاه خود به خاک سپرده شد. فرزندش شیخ صدرالدین ‏موسی که جانشین وی و مورد توجه امرای وقت بود به بنای بقعه اقدام کرد و در تزئین و ‏کاشیکاری اولیه آن کوشید.


‏استقرار ایلخانان مغول در مراغه و سپس در تبریز ، به ‏مرکزیت سیاسی اردبیل در سده های هفتم تا نهم هجری قمری لطمه زد. اما وجود شیخ صفی ‏الدین در اردبیل (در حیات و ممات) موجب توجه عقیدتی و مذهبی و حتی سیاسی مردم ایران ‏و ترکیه به آن شهر شد و دیگر باره آن را به صورت شهری مورد احترام و ستایش و ‏زیارتگاه صوفیان در آورد.


‏بقعه شیخ صفی شامل تعدادی از بناهای دوره های مختلف ‏است که نخستین بار شاه تهماسب آن ها را به صورت مجموعه واحدی در آورد. بعدها شاه ‏عباس بناهای مهم دیگری به این مجموعه افزود و باعث اصلاحاتی در آن شد


‏3


.


‏اهمیت این ‏مجموعه تاریخی، در ارتباطی که با سلسله خاندان سلاطین صفویه دارد جلوه گر می شود. ‏اسلاف شاهان صفوی و همچنین شاه اسماعیل اول (سرسلسله این خاندان) در این مجموعه ‏تاریخی به خاک سپرده شده اند.


‏طی دوران صفویه هزینه فراوانی صرف این بقعه شد و ‏امروز نیز با وجود گذشت چندین قرن ، ویژگی های زیبا و جالبی دارد که هر بازدید ‏کننده ای را تحت تأثیر قرار می دهد. بناهای متعلق به بقعه شیخ صفی عبارت اند ‏از:


‏یکم- در ورودی و حیاط بزرگ


‏دوم- حیاط کوچک یا دالان روباز صحن ‏بقعه


‏سوم- مسجد جنت سرا


‏چهارم- حیاط مقابر


‏پنجم- شهیدگاه


‏ششم- چله ‏خانه


‏بخش های اصلی بقعه عبارت اند از: رواق یا قندیلخانه، مقبره شیخ صفی، مقبره ‏شاه اسماعیل صفوی، حرمخانه، چینی خانه.


‏یکم- در ورودی و حیاط بزرگ


‏از ضلع ‏شرقی میدان عالی قاپوی اردبیل که امروزه اثری از آن نیست، از دری بزرگ وارد حیاطی ‏گسترده به ابعاد ‏۹۲ × ۵/۲۶‏ متر (مستطیل شکل) می شویم که دارای دو حوض و باغچه های 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

خرید آنلاین