دانلود مقاله باغ هاي معلق

دانلود مقاله باغ هاي معلق

دانلود مقاله باغ هاي معلق

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 11 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏2


‏باغ هاي معلق


‏باغهاي معلق بابل ‏در سال 1898 ميلادي‏ ‏ باستانشناس آلماني « روبرت كلدوي » ‏، در حدود 90 كيلومتري جنوب بغداد در عراق امروز در سواحل رود فرات جستجو در پي ‏ويرانه ها و بقاياي شهر غرق شده ي بابل را آغاز كرد.


‏بابل كه در عهد عتيق (تورات ــ كتاب آسماني موسي) از آن با همين ‏نام ياد شده است ، در تاريخ بيش از سه هزار ساله ي خود سه بار تا پي ديوارهاي شهر ‏منهدم شده و همواره ديگر بار از نو ساخته شده بود ، اما در نهايت اين شهر در قرنهاي 6‏و 5 پيش از ميلاد تحت سلطه و حكمراني فارسها و مقدونيها قرار گرفت.


‏بابل نخستين ‏شهر جهاني تاريخ بشريت محسوب مي شود و قبل از هر چيز به خاطر سه اثر ساختماني ‏برجسته ، كه براي اهل فن و حرفه ي زمان خود جنجال برانگيز محسوب مي شدند ، يعني: ‏براي برج بابل ، براي ديوارهاي عظيم و مستحكم كه به دور شهر كشيده شده بود و براي ‏باغهاي معلق سميراميس ، مشهور و معروف شده بود.


« ‏كلدوي » از سوي شركت « آلمان ‏ــ مشرق زمين » در برلين مأموريت داشت به جستجوي اين سه اثر هنري فني عجيب بپردازد ‏و آنها را از دل زمين حفاري كند . اين باستانشناس 18 سال از عمر خود را در اجراي ‏اين مأموريت سپري كرد ؛ او براي اين كه بتواند با توده ي عظيم خرابه ها و ويرانه ها


‏3


‏دست و پنجه نرم كند دستور داد يك خط كامل نقاله ي حفاري براي انجام اين كار از ‏اروپا به محل بياورند ــ و او در كار خود موفق شد. او برج بابل را يافت ، معبدي ‏بزرگ و مطبّق و در عين حال درون پُر كه به افتخار خداي كشور بابل ، « مردوك » برپا ‏شده بود . در هر صورت ، از اين اثر ساختماني كه ارتفاع آن 90 متر بوده و بر روي سطح ‏چهار گوشي كه هر ضلعش نيز 90 متر طول داشته ، بنا شده بود ؛ تنها تعدادي از پايه ‏هاي اصلي بنا و تل عظيمي از خاكهاي آثار مخروبه باقي مانده بود.


« ‏كلدوي » ‏همچنين ديوار شهر بابل را ، كه عظمتش تعجب جهانيان زمان خود را برانگيخته بود ، ‏پيدا كرد: ديوار بقدري عريض بود ، كه دو ارابه ي اسبي مي توانستند روي آن براحتي در ‏كنار هم حركت كنند. اين ديوار ، تمام شهر ، مجتمع قصرها و نيز يك قطعه زمين مسطح و ‏بزرگ را در بر مي گرفت. اين قطعه زمين احتمالاً براي مردمي كه خارج از ديوار زندگي ‏مي كردند ، هنگام حمله ي احتمالي دشمن به عنوان پناهگاه در نظر گرفته شده بود. « ‏كلدوي » از اين اثر ساختماني عظيم نيز فقط پايه هاي اصلي ديوار را كه تا 12 متر ‏ارتفاع داشتند و تل عظيمي از ويرانه ها را يافت. اما باغهاي معلق معروف كجا ‏بود؟


‏اين پژوهشگر آلماني پس از اينكه سالهاي طولاني سختكوشانه و با ناكامي به ‏دنبال اين اثر ساختماني گشته بود ، يك روز در گوشه ي شمال شرقي مجتمع بي حد و مرز ‏كاخهاي سلطنتي ، در عمق يك متري از سطح خاك و خرابه ، به ساختماني برخورد كه مشابه ‏آن را تا به حال هرگز نديده بود ؛ اين پي از دوازده اتاق باريك و دراز كه اندازه ‏يكديگر بودند تشكيل مي شد ، كه ــ بر خلاف تمام ديگر آثار ساختماني كشف شده در بابل ‏ــ از سنگِ تراش داده درست شده بود. اين دوازده اتاق در دو سوي يك راهروي مياني ‏رديف شده بودند ؛ سقف اين اتاقها از آجر (خشت پخته) بنا شده و چنان محكم و قطور بود ‏، كه ظاهراً منظور از ساخت آن تحمل بارهاي سنگين بوده است. ديوارها و ‏ستونها تا 7 ‏متر قطر داشتند. چيز ديگري كه كلدوي در اين خرابه ها درست در كنار اثر ساختماني ‏طاقْ گنبدي دوازده اتاقه كشف كرد ــ كه كمتر از آن اتاقهاي نادر ، عجيب نبود ــ يك ‏حلقه چاه بود. اين چاه از يك دهانه ي حلقويِ مركزي و دو دهانه ي گوشه دار كوچكتر 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله باغ هاي معلق

خرید آنلاین