دانلود مقاله آقا محمد خان قاجار

دانلود مقاله آقا محمد خان قاجار

دانلود مقاله آقا محمد خان قاجار

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 22 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


1


‏سیری در زندگی آغا محمد خان قاجار


‏آغا محمد خان قاجار. زاده: ۲۷ محرم ۱۱۵۵ هجری قمری برابر با ۲۷ خرداد ماه ۱۱۲۱ خورشیدی و ۱۷ ژوئن ۱۷۴۲ میلادی در دشت اشرفی در میانه راه ساری به گرگان؛


‏تاجگذاری‏: ۱۵ ربیع الثانی ۱۱۹۵ هجری قمری برابر با ۱ فروردین ماه ۱۱۶۱ خورشیدی و ۲۱ مارس ۱۷۸۲ میلادی در ساری؛


‏مرگ: ۲۱ ذی الحجه ۱۲۱۱ هجری قمری برابر ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۱۷۷ خورشیدی و ۱۷ می‏‌‏۱۷۹۸ میلادی در شوشی؛


‏آغامحمد خان فرزند ‏محمد حسن خان قاجار‏ و او نیز فرزند فتحعلی خان فرزند شاهقلی خان فرزند جهانسوزخان بود. ‏مازندران‏ و ‏بارفروش‏ (بابل امروزی) مرکز حکمرانی محمدحسن خان بود و فتحعلی خان حاکم گرگان و در استرآباد حکومت می‏‌‏کرد. اینان شیعه مذهب بودند. ندرقلی خان پس از کشتن فتح علی خان رقیب سرسخت خویش در خواجه ربیع طوس و با سعی و تلاش خویش به مقام شاهنشاهی رسید.


3


‏ریشه‏‌‏های قدرت‏‌‏یابی دودمان قاجار


‏دودمان قاجار‏:


‏قدرت یافتن ‏دودمان قاجار‏ به عهد ‏صفوی‏ و ‏شاه عباس کبیر‏ برمی‏‌‏گردد؛ ابتدا در شمال رود ‏ارس‏ ساکن بودند و در آن زمان بدلیل کمک‏‌‏های بزرگی که به دربار صفوی می‏‌‏نمودند، قدرت بیشتری یافتند و سپس دسته‏‌‏ای از آنان در غرب ‏استرآباد‏ و در ‏دشت گرگان‏ سکنی گزیدند. ‏نادر شاه افشار‏ در زمان حکومتش برای جلوگیری از به قدرت رسیدن محمد حسن خان که در هنگام قتل پدر ۱۲ سال بیش نداشت ‏یوخاری‏‌‏باش‏‌‏ها‏ که ساکنین بالادست رود گرگان بودند را به حکمرانی منسوب کرد تا بدین ترتیب با ایجاد شکاف و اختلاف میان طوایف قاجار نگران ناآرامی‏‌‏های داخلی نگردد و ‏اشاقه‏‌‏باش‏‌‏ها‏ زیر نظر حکومت ایشان گردند.


‏آقامحمد در آغاز نوجوانی


‏زمانی که نادر و فرزندانش به قتل رسیدند، شاهرخ علی رغم میل باطنی اش برای به دست گرفتن قدرت تلاش می‏‌‏کرد. شاهرخ طرح دوستی با محمدحسن خان بست. با همکاری حاکم ‏طبس‏ ابراهیم خان را برکنار شدو شاهرخ به سلطنت رسید هرچند اندکی پس از ان شاهرخ شاه به دست دشمنانش نابینا گشت .آغا محمد خان در سن هفت سالگی بدلیل اینکه جسارت و زبان درازی در برابر عادلشاه، که از بستگان نادر شاه بود (بروايتی برادرزاده نادر شاه بود) بدستور وی اخته گرديد. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله آقا محمد خان قاجار

خرید آنلاین