دانلود مقاله اندازه گيري با كوليس

دانلود مقاله اندازه گيري با كوليس

دانلود مقاله اندازه گيري با كوليس

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 31 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏2


‏اندازه گيري با كوليس


‏حدود 300 سال قبل يعني در سال 1631 ميلادي يك مهندس رياضيدان فرانسوي به نام پير ورني‏ه‏ (1637-1580 ميلادي) وسيله اي براي اندازه گيري طراحي كرد كه بر اساس اختلاف بين دو تقسيم بندي كار مي كرد. اين وسيله بعدها به نام مخترع آن ورنيه نامگذاري شد. اساس آن به اين صورت بود كه اگر دو ط‏و‏ل برابر به تقسيمات مساوي تقسيم كنيم و آنها را در مجاورت و انطباق با هم قرار دهيم تمام خطوط تقسيمات در امتداد همديگر قرار مي گيرند ولي چنان چه تقسيمات با هم مرتبط نباشد، خطوط در امتداد همديگر واقع نخواهند شد.


‏قبل از ورني‏ه‏ دانشمند پرتغالي به نام پدرونونيوس (1555-1492 ميلادي) نيز طرح مقدماتي اين‏‌‏وسيله را ارائه داده بود كه به‏‌‏نام خودش‏‌‏نونيوس معروف‏‌‏است.


‏به‏‌‏وسيله ورنيه خواندن كسري از تقسيمات اصلي خط كش امكان پذير مي‏‌‏شود.


‏دقت وسايل اندازه گيري مجهز به ورنيه رابطه مستقيم با روش تقسيم بندي آن دارد.


‏كوليس ورنيه دار Nernier caliper‏:


‏كوليس به دليل داشتن تنوع و سهولت در اندازه گيري يكي از مهم ترين ابزارهاي اندازه گيري مي باشند كه تشكيل شده از دو قسمت ثابت و متحرك كه قسمت ثابت آن يك خ‏ط‏ كش مدرج به فك و شاخك ثابت و قسمت متحرك شامل كشويي است كه به فك و شاخك متحرك و همچنين براي كم كردن لقي از ضامني كه در زير كشو نصب شده است استفاده مي شود.


‏1


‏2


‏نكاتي كه در استفاده از كوليس بايد رعايت كرد:


‏قبل از به كار بردن كوليس آن را با پارچه مخصوص (تنظيف) تميز كنيد و اطمينان حاصل كنيد كه ‏قس‏مت هاي متحرك كوليس به راحتي حركت كنند.


‏به كوليس فشار زياد وارد نكنيد چون باعث از دست دادن دقت آن مي‏‌‏شود.


‏با بستن فكها و آزمايش، فاصله بين فكها در ب‏ر‏ابر نور، موازي بودن فكها قابل بررسي است.


‏براي اندازه گيري داخلي، شاخك هاي كوليس را بايد آزمايش كرد كه فرسوده نشده باشد.


‏تنظيم درجه بندي كوليس و فاصله آزاد بين قسمت هايي كه روي ‏هم ‏مي لغزند، با پيچ هايي كه در ‏ك‏وليس پيش بيني شده قابل تنظيم است ولي اگر نياز به تنظيم كلي داشت به قسمت تعميرات بفرستيد.


‏كوليس را‏ ‏در دست بگيريد و فك ثابت آن را به جلو برانيد.


‏به منظور اندازه گيري خارجي، ابتدا دهانه كوليس را كمي بيشتر از اندازه قطعه باز كنيد سپس فك ثابت را به يك ضلع قطعه مورد اندازه گيري تكيه دهيد حال فك متحرك را به آرامي به ضلع ديگر قطعه كار نزديك كنيد و پس از تماس با قطعه كار، آندازه آن را بخواهيد 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله اندازه گيري با كوليس

خرید آنلاین