دانلود مقاله کلسیم

دانلود مقاله کلسیم

دانلود مقاله کلسیم

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 27 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏کلسیم


‏معرفی


‏کلسیم ، یکی از عناصر شیمیایی با نشانه Ca‏، دارای عدد اتمی 20 و در ‏گروه دوم اصلی جدول تناوبی قرار گرفته است. کلسیم از نظر فراوانی ، در میان کلیه ‏عناصر ‏پوسته زمین دارای مقام پنجم و در میان ‏فلزات دارای مقام سوم است ‏ترکیبات کلسیم ‏تشکیل دهنده 64/3 % از پوسته ‏زمین می‌باشد. بلورهای سفید کلسیم ، در دمای C˚810 ‏ذوب می‌شوند و فلز کلسیم در آب و ‏اسید محلول بوده و هیدروکسید و نمک تولید می‌نماید.


‏منابع


‏منابع کلسیم در پهنه زمین گسترده بوده و در هر یک از سرزمینها بوفور ‏یافت می‌شود. این عنصر در حیات گیاهی و جانوری دارای نقش حیاتی بوده و در استخوانها ‏و دندانها و پوسته تخم مرغ ، انواع مرجانها و بسیاری از خاکها وجود دارد. همچنین ‏کلرید کلسیم در حدی به گستردگی 15/0% در آب دریا وجود دارد. ذکر این نکته ضروری ‏بنظر می رسد که ‏آهک (‏اکسید کلسیم) ماده ‏شناخته شده‌ای است که از قدیم الایام در مورد یونان باستان از آن بعنوان ملات در ‏ساختمانها استفاده می شده است. کلسیم در ترکیب پوسته زمین به مقدار 36300 گرم در تن ‏وجود دارد این عنصر به حالت آزاد یافت نمی‌شود، بلکه به شکل ترکیب های مختلف در ‏کانی‌ها و به صورت محلول در ساختمان جانوران و گیاهان شرکت می کند. کانی‌های حائز ‏اهمیت کلسیم عبارتند از: دولومیت ، گیبس و آپاتیت.


‏تهیه واستخراج


‏در صنعت ، فلز کلسیم را می‌توان از ‏الکترولیز ‏کلسیم کلرید و مخلوط فلوئورید و پتاسیم کلرید تهیه نمود. در این روش ، از صفحه های ‏زغالی به عنوان آند و از میله های ‏آهن ‏به عنوان کاتد استفاده ‏می‌شود. در مقیاسی کوچکتر می توان آهک را با فلز ‏آلومینیوم ‏در خلا احیا نموده و متعاقب آن ، عمل را بوسیله منظور بازیافت فلز کلسیم ادامه داد. ‏بعلاوه کلسیم کلرید که عبارت از یک ماده اولیه است را می توان یا بوسیله اثر


‏2


‏اسیدکلریدریک پر ماده معدنی کربناته و یا بعنوان ضایعات در فرآیند solvay ‏تهیه کرد.


‏تجربه و شناسایی


‏از نظر کیفی ‏، وجود کلسیم را می توان یا بوسیله تشکیل کربنات نامحلول آن ‏، و یا بوسیله مشتعل نمودن آن شعله یک مشعل که ایجاد رنگ قرمز درخشان می‌نماید، ‏تشخیص داد.


‏از نظر کمی ‏، کلسیم را بعد از جداکردن از سایر فلزهای قلیایی خاکی ، به ‏روش های کرومات- سولفات و یا اتر- الکل ، از آمونیوم ، اگزالات استفاده می کنند که ‏کلسیم به شکل کلسیم اگزالات رسوب نموده و سپس این رسوب را توزین می‌نمایند. اگزالات ‏مورد نظر را نیز یا می توان بوسیله اشتعال به اکسید و یا با استفاده از ‏محلولهای ‏استاندارد ‏شده پرمنگنات پتاسیم اکسیده نمود.


!‏خواص شیمیایی


‏کلسیم ‏عنصری است که نسبت به ‏فلزات ‏قلیایی ‏و سایر ‏فلزات ‏قلیایی خاکی ‏از قدرت فعالیت کمتری برخوردار است. مانند ‏بریلیم ‏و ‏آلومینیوم ، و برخلاف فلزات قلیایی ، این عنصر بر حسب سوختگی در پوست نمی گردد. ‏باید توجه داشت که در هوا لایه نازکی از اکسید و نیترید بر روی کلسیم تشکیل می شود ‏که می تواند آن را از اثرات بعدی هوا مصون نگاه دارد، لکن در درجه حرارت بالا این ‏عنصر در هوا سوخته و تشکیل مقدار زیادی نیترید می دهد. کلسیم تجارتی به آسانی با آب ‏و اسیدها واکنش نموده تولید هیدروژنی می نماید که حاوی مقدار قابل ملاحظه ای از گاز ‏آمونیاک وهیدروکربنها ، بعنوان ناخالصی می‌باشد. از حکیم ، می توان بعنوان یک عامل ‏آلیاژ کننده برای فلزات حاوی آلومینیوم به منظور حذف بیسموت از سرب و بعنوان کنترل ‏کننده کربن گرافیتی ، در چدن استفاده کرد. از طرف دیگر می توان از این فلز بعنوان ‏عاملی برای حذف اکسیژن درکارخانجات فولاد و بعنوان عامل احیا کننده در تهیه فلزاتی ‏مانند ‏کروم ‏، ‏زیرکونیم ‏و ‏اورانیم ‏و بعنوان یک ماده جداکننده برای ‏مخلوط گازهای ‏نیتروژن ‏و ‏آرگون ‏استفاده ‏نمود. ضمنا زمانیکه کلسیم ، به آلیاژهای منیزیم افزوده شود (25/0%) ، ساختمان آنها ‏را تصفیه وموجب کاهش تمایل آتش گیریهای آنها می شود.


‏ترکیبات کلسیم و کاربرد آنها


‏عموما می بایست که از ‏ترکیبات سدیم ‏نسبت به ترکیبات کلسیم ، بیشتر ‏استفاده شود، لکن با مقایسه قیمت این دو ترکیب با یکدیگر ، در بسیاری از موارد از ‏ترکیبات کلسیم استفاده می شود. در هر صورت باید توجه داشت که آهک قلیایی ارزان تری 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله کلسیم

خرید آنلاین