دانلود مقاله واکنش شیمیایی

دانلود مقاله واکنش شیمیایی

دانلود مقاله واکنش شیمیایی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 19 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏واکنش شیمیایی


‏چگونگی انجام یک واکنش شیمیایی


‏برای اینکه واکنش شیمیایی رخ دهد، باید ‏پیوندهای ‏بین ‏اتمها ‏و ‏مولکولها ‏شکسته شوند و به نحو دیگری تشکیل شوند. از آنجا که این پیوندها معمولا قوی هستند، ‏اغلب برای شروع یک واکنش انرژی لازم است. این انرژی معمولا به شکل گرما است. مواد ‏جدید (محصولات واکنش) خواص متفاوت با مواد اولیه (واکنش دهنده ها) دارند. واکنشهای ‏شیمیایی فقط در آزمایشگاه رخ نمی‌دهند. این واکنشها دائما در اطراف ما در حال وقوع ‏اند، مانند ‏زنگ زدن ‏اتومبیلها و پخته شدن غذا.


‏انواع واکنشهای شیمیایی


‏بعضی از واکنشهای شیمیایی بسیار سریع، یعنی ظرف ‏چند ثانیه رخ می‌دهند. بعضی دیگر از واکنشها بسیار کند هستند و تا هزاران سال به ‏طول می‌انجامند (فساد یک جسد ‏مومیایی ‏شده باستانی نمونه ای از واکنشهای ‏بسیار کند است‏).


‏نحوه انجام واکنش


‏برای اینکه یک واکنش شیمیایی رخ دهد، باید مواد ‏واکنش‌دهنده با هم تماس یابند تا محصولات جدیدی را تشکیل دهند. هر چیزی که تماس بین ‏ذرات واکنش‌دهنده را افزایش دهد، سرعت واکنش را زیاد می‌کند. این کار را به چند ‏طریق می‌توان انجام داد:


‏با افزایش ‏غلظت ‏واکنش‌دهنده‌ها ، بطوری که ذرات بیشتری ‏وجود داشته باشد. به این ترتیب ذرات به دفعات بیشتری به هم برخورد می‌کنند و بنابر


‏2


‏این سریعتر واکنش می‌کنند و محصولات واکنش را تشکیل می‌دهند.


‏با افزایش ‏فشار ‏درون ظرف واکنش ، ‏بطوری که ذرات به هم فشرده شوند و در نتیجه بیشتر به هم برخورد کنند.


‏با افزایش دمایی که واکنش در آن رخ می‌دهد. این کار به ذرات انرژی بیشتری ‏می‌دهد، در نتیجه سریعتر حرکت می‌کنند و به دفعات بیشتری برخورد می‌کنند.


‏با افزایش مساحت رویه واکنش‌دهنده‌ها با شکستن فیزیکی آنها. این کار فرصت ‏بیشتری را برای تماس و واکنش به واکنش‌دهنده‌ها می‌دهد.


‏استفاده از کاتالیزور


‏راه دیگری برای تغییر سرعت یک واکنش استفاده از ‏کاتالیزور ‏است. کاتالیزور ماده ای است که سرعت یک واکنش را تغییر می‌دهد، ‏اما خود آن در پایان واکنش از نظر شیمیایی بدون تغییر می‌ماند. کاتالیزگرها معمولا ‏واکنش را سریعتر می‌کنند. این مواد این کار را با فراهم کردن مسیر دیگری برای واکنش ‏انجام می‌دهند، مسیری که نیاز به انرژی کمتری دارد.


‏به دلیل پائین آمدن «سد» ‏انرژی ذرات بیشتری واکنش می‌کنند و واکنش سریعتر انجام می‌شود. کاتالیزگرها در ‏تولید صنعتی مواد مختلف، مانند ‏بنزین ‏، ‏مارگارین ‏، ‏آمونیاک ‏اهمیت زیادی دارند. اکثر ‏کاتالیزگرهای صنعتی فلز هستند و به شکل دانه های ‏فلزاند. ‏بعضی از کاتالیزگرها ‏برای کند کردن واکنشها به کار می‌روند و بازدارنده نامیده می‌شوند. دسته:

دانلود مقاله واکنش شیمیایی

خرید آنلاین