دانلود مقاله شیمی شیشه

دانلود مقاله شیمی شیشه

دانلود مقاله شیمی شیشه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 10 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


2


‏شیمی شیشه


‏شیشه ، مایعی می‌باشد که بسیار سرد شده است و در حرارتی پایین‌تر از نقطه انجماد آن ‏، در حالت ‏مایع ‏قرار دارد و بطور ‏عمومی ، جسمی است شفاف که ‏نور ‏بخوبی از آن عبور می‌کند ‏و پشت آن بطور وضوح قابل روئیت می‌باشد.


‏دید کلی


‏شیشه از نظر ساختمان مولکولی در حالت جامد آرایش مولکولی نامنظم ‏دارد. در درجه حرارت‌های بالا ، شیشه مثل هر مایع دیگری رفتار می‌کند. اما با کاهش ‏دما ، ‏گرانروی ‏آن بطور غیر عادی افزایش می‌یابد و ‏باعث می‌شود ‏مولکول‌ها ‏نتوانند در آرایشی که لازمه کریستال شدن است، قرار گیرند. به این ترتیب شیشه از نظر ‏ساختمان مولکولی مانند مایعات نامنظم است، ولی این ساختمان غیر منظم ، دیگر متحرک ‏نیست.


‏شیشه جسمی سخت است که سختی آن در حدود 8 می‌باشد و همه اجسام بجز ‏الماسه‌ها ‏را خط ‏می‌اندازد. وزن مخصوص شیشه 2.5 گرم بر سانتیمتر مکعب بوده و بسیار تُرد و شکننده ‏است. شیشه در مقابل تمام ‏مواد ‏شیمیایی ‏حتی اسیدهای قوی و بازها مقاومت کرده و تحت تاثیر


2


‏خورندگی ‏واقع نمی‌شود، به همین علت ظرف آزمایشگاهی را از شیشه می‌سازند. فقط ‏اسید ‏فلوئوریدریک (HF) ‏بر آن اثر داشته و شیشه را در خود حل می‌نماید.


‏تاریخچه


‏شیشه گری ‏، یکی از قدیمیترین حرفه‌هایی است که بشر بدان ‏اشتغال داشته است. مصری‌ها سازنده اولین اشیای شیشه‌ای بوده‌اند که ظروف بدست آمده ‏از حفاریهای مصر قدمت 5000 ساله دارد. رومیان نیز در فن شیشه گری مهارت داشته‌اند و ‏در این صنعت از سایرین پیشرفته‌تر بودند. رونق شیشه سازی در نخستین ادوار تاریخ ‏اسلامی صورت گرفته است، زیرا هنری بود که در مساجد و زیارتگاه‌ها و تزئینات مذهبی ‏جلوه خاصی داشته و مورد استفاده قرار می‌گرفت.


‏در ایران نیز ساختن شیشه قدمت ‏چند هزار ساله دارد. و نخستین واحد ماشینی تولید شیشه ساختمانی در ایران در سال 1340 ‏شروع بکار کرد.


‏ترکیبات سازنده شیشه


‏اجزای اصلی تشکیل دهنده شیشه


‏با نگاه به ‏جدول ‏عناصر ‏، کمتر عنصری را می‌توان یافت که از آن شیشه بدست نیاید، ولی سه ماده ‏کربنات دو سود ‏، ‏سنگ آهک ‏و ‏سیلیس ‏، مواد اصلی تشکیل دهنده شیشه می‌باشند 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله شیمی شیشه

خرید آنلاین