دانلود مقاله روانشناسی کودک 25ص

دانلود مقاله روانشناسی کودک 25ص

دانلود مقاله روانشناسی کودک 25ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 28 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏مقدمه :


‏مدت يك قرن است كه غرب تحقيقات دامنه دار و عميقى ‏پيرامون روان شناسى كودك به انجام رسانده است كه به واقع, نتايج چشمگيرى از آن ‏پژوهش ها به دست آمده است; هرچند به بسيارى از پژوهش هاى آنان نمى توان به ديده ‏اطمينان كامل نگريست. تا اين زمان همچنان پيروان ژان پياژه (زيست شناس, فيلسوف و ‏روان شناس سوئيسى, متوفاى 1980 م.), اسكينر, باندورا, كلارك هال, اريكسون و ‏هاينزوانر, با يكديگر نسبت به عقايد استادان خود اختلاف عقيده دارند. جمعى كودك را ‏بزرگسالى كوچك (به تعبير آنان: مينياتور بزرگسال) و بعضى او را كاملا متمايز با ‏بزرگسال تعريف مى كنند. عده اى او را متمايل به بدى, و برخى او را پاك سرشت مى ‏دانند.(1‏)


‏درباره تربيت, تغذيه, رشد, عادت ها و رفتارهاى كودك نيز ‏نظريات متفاوت و متناقض بسيارى ميان پژوهشگران وجود دارد كه به واقع آدمى گاه در ‏انتخاب نظريه درست ميان آنان سرگردان مى شود. انبوه نتايج علمى كه امروزيان بدان ‏دست يافته اند در سايه آزمايش هاى ساليان متمادى, استفاده از فن آورى و استمداد از ‏تجربيات گذشتگان است; با اين حال پيوسته طرح ها و نظريات جديدى به دست مىآيد كه گاه ‏به طور كامل, ناقض نظريات گذشته است. اما در صدها سال پيش كه هيچ يك از اين زمينه ‏ها و امكانات پژوهشى وجود نداشته است, از سوى حضرت محمد امين(ص) نسبت به كودكان, ‏گفتارها و رفتارهايى مشاهده شده است كه امروزيان در ژرفاى آن درمانده شده اند و فهم ‏عميقى از آن به دست نياورده اند. معجزه حضرت محمد امين(ص) تنها آيات قرآن نبود.


‏3


‏گفتار و رفتارش, همه معجزه بود. چه آن كه معجزه پديده اى است كه بشر از ارائه نمونه ‏آن ناتوان باشد.


‏در عقايد امروزيان متمدن و متفكر[؟] چنين آمده است كه: ‏اگر كودكان, وحشى و پرخاشگرند بايد آنان را رام و مطيع گردانيد. زيرا آنان ماهيت ‏حيوانى دارند و غرايز نقش اساسى در انگيزش رفتارشان دارد.(2‏)


‏اين در حالى است كه ما بارها اين جمله را از سخنان رسول ‏اكرم(ص) شنيده يا خوانده ايم كه: پنج چيز است كه تا آستان مرگ آن ها را ترك نمى ‏كنم; يكى از آنها سلام كردن به كودكان است.(3‏)


‏به راستى, ژرفاى مفهوم اين جمله را كدام متفكر روان ‏شناس درك مى كند؟ در افكار خردسالان چه مى گذرد كه حضرت امام صادق(ع) در پى نقل ‏آنچه از رسول خدا(ص) فرا گرفته, مى فرمايد: احبوا الصبيان و ارحموهم و اذا وعدتموهم ‏ففولهم فانهم لايرون الا انكم ترزقونهم; به كودكان محبت بورزيد و مورد شفقت شان ‏قرار دهيد و هرگاه به آنان وعده اى داديد, وفا كنيد. زيرا آن ها شما را روزى دهنده ‏خود مى دانند.(4) در اين رفتار رسول خدا(ص) چه حكمتى نهفته بوده است كه همه روزه كه ‏صبحگاه از خواب بر مى خاست, دست محبت به سر فرزندان خود مى كشيد!(5‏)


‏در اين نوشتار به طور گزيده به تشريح پاره اى از ‏گفتارها و رفتارهاى حضرت محمد(ص) درباره كودكان مى پردازيم.


‏نامطمئن بودن نظريات رايج كنونى و سرمشق بودن رفتار ‏پيامبر(ص) براى ماـ به تصريح آيه قرآن ـ(6) ما را بر آن مى دارد كه به فرموده ها و 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله روانشناسی کودک 25ص

خرید آنلاین