دانلود مقاله اورانیم

دانلود مقاله اورانیم

دانلود مقاله اورانیم

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 10 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


1


‏اورانیم


‏اورانیوم ‏یکی از ‏عناصر ‏شیمیایی ‏جدول ‏تناوبی ‏است که نماد آن U ‏وعدد اتمِی ‏آن 92 می باشد. ‏اورانیوم ‏که یک عنصر سنگین، سمی، ‏فلزی، ‏رادیواکتیو ‏و براق به رنگ سفید مایل به نقره ‏ای می باشد به ‏گروه آستیندها ‏تعلق داشته و ایزوتوپ 235 آن ‏برای سوخت ‏راکتورهای ‏هسته ای ‏وسلاحهای هسته ای ‏استفاده میشود. معمولا ‏اورانیوم در مقادیر بسیار ناچیز درسخره ‏ها ‏خاک ‏آب ‏گیاهان‏و ‏جانوران ‏از جمله ‏انسان ‏یافت می شود.


‏خصوصیتهای قابل توجه


‏اورانیوم هنگام عمل پالایش به رنگ سفید مایل ‏به نقره ای فلزی با خاصیت رادیو اکتیوی ضعیف یباشد که کمی از ‏فولاد‏نرم تر است. ‏این فلز چکش خاررسانای جریان الکتریسیته و کمی Paramagnetic ‏میباشد. ‏چگالی ‏اورانیوم 65% ‏بیشتر از چگالی ‏سرب ‏میباشد. اگر اورانیوم به ‏خوبی جدا شود بشدت از آب سرد متاثر شده و در برابر هوا اکسید میشود. اورانیوم ‏استخراج شده از معادن میتواند به صورت شیمیایی به ‏دی اکسید اورانیوم ‏و دیگر گونه های قابل ‏استفاده در صنعت تبدیل شود.


‏اورانیوم در صنعت سه گونه دارد:


‏آلفا (Orthohombic) ‏که تا دمای 667.7 درجه پایدار است.


‏بتا (Tetragonal) ‏که از دمای 667.7 تا 774.8 درجه پایدار است.


‏گاما (Body-centered cubic) ‏که از دمای 774.8 درجه تا نقطه ذوب پایدار است. ‏( ‏این رساناترین و چکش خوارترین گونه اورانیوم میباشد.‏)


2


‏دو ایزوتوپ مهم ‏ان U235 ‏و U238 ‏میباشند که u235 ‏مهمترین برای راکتورهای و سلاحهای هسته ای است. چرا ‏که این ایزوتوپ تنها ایزوتوپی است که طبیعت وجود دارد و در هر مقدار ممکن توسط ‏نوترون‏های ‏حرارتی شکافته میشود. ایزوتوپ u238 ‏نیز از این جهت مهم است که نوترونها را برای ‏تولید ایزوتوپ رادیو اکتیو جذب کرده و آن را به ایزوتوپ Pu239 ‏پلوتونیوم ‏تجزیه میکند. ایزوتوپ مصنوعی U233 ‏نیز شکافته شده و توسط بمباران نوترونی Thorium232 ‏بوجود میآید.


‏اورانیوم اولین ‏عنصر یافته شده بود که میتوانست شکافته شود. برای نمونه با بمباران آرام نوترونی ‏ایزوتوپ U235 ‏آن به ایزوتوپ کوتاه عمر U236 ‏تبدیل شده و بلا فاصله به به دو هسته ‏کوچکتر تقسیم میشود که این عمل انرژی آزاد کرده و نوترونهای بیشتری تولید میکند. ‏اگر این نوترونها توسط هسته u235 ‏دیگری جذب شوند ‏عملکرد حلقه هسته ‏ای دوباره اتفاق می افتد و ‏اگر چیزی برای جذب نوترونها وجود نداشته باشد به حالت انفجاری در می آیند. اولین ‏بمب اتمی با این اصل جواب داد «‏شکاف هسته ای) ‏نام دقیقتر برای این بمبها و ‏بمب های هیدروژنی«‏آمیزش هسته ای( ‏سلاحهای ‏هسته ای ‏میباشد.


‏کاربردها:


‏فلز اورانیوم بسیار سنگین و پرچگالی میباشد.‏اورانیوم خالی ‏توسط بعضی از ‏ارتشها ‏برای ساخت محافظ برای ‏تانکها ‏و ساخت قسمتهایی از ‏موشکها ‏و ‏ادوات جنگی ‏استفاده میشود. ارتشها همچنین از ‏اورانیوم غنی ‏شده برای سوخت ‏ناوگان ‏خود و ‏زیردریایی ‏ها و همچنین سلاحهای هسته ای ‏استفاده میکند. سوخت استفاده شده در راکتورهای ‏ناوگان ایالات متحده ‏معمولا اورانیوم U235 ‏غنی شده میباشد. اورانیوم موجود در سلاحهای هسته ای بشدت غنی میشوند که این مقدار 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله اورانیم

خرید آنلاین