دانلود مقاله آلودگی محیط زیست

دانلود مقاله آلودگی محیط زیست

دانلود مقاله آلودگی محیط زیست

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 10 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏آلودگی محیط زیست


‏تاریخچه


‏مقدمه


‏اولین ‏آلاینده‌های ‏هوا ‏احتمالا دارای منشأ طبیعی بوده‌اند. دود ، بخار بدبو ، خاکستر و گازهای ‏متصاعد شده از ‏آتشفشانها ‏و آتش‌سوزی جنگلها ، گرد و غبار ناشی از توفانها در نواحی خشک ، در نواحی کم‌ارتفاع ‏مرطوب و مه‌های رقیق شامل ذرات حاصل از درختهای کاج و صنوبر در نواحی کوهستانی ، ‏پیش از آنکه مشکلات مربوط به سلامت انسانها و مشکلات ناشی از فعالیتهای انسانی ‏محسوس باشند، کلا جزئی از ‏محیط ‏زیست ‏ما به شمار می‌رفتند، به استثنای موارد حاد ، نظیر فوران ‏آتشفشان.


‏آلودگیهای ناشی از ‏منابع طبیعی ‏معمولا ایجاد چنان مشکلات جدی ‏برای حیات جانوران و یا اموال انسانها نمی‌کنند. این در حالی است که فعالیتهای ‏انسانی ، ایجاد چنان مشکلاتی از نظر آلودگی می‌نمایند که بیم آن می‌رود بخشهایی از ‏اتمسفر زمین تبدیل به محیطی مضر برای سلامت انسانها گردد.


‏تاریخچه آلودگی


‏دود یکی از قدیمی‌ترین آلاینده‌های هوا است که برای سلامت ‏بشر مضر است. زمانی که دود ناشی از آتش حاصله از ‏سوختن ‏چوب توسط ساکنین اولیه غارها جای خود را به دود ناشی از کوره‌های زغال سوز در


‏2


‏شهرهای پر جمعیت داد، آلودگی هوا ، بقدری افزایش یافت که زنگ خظر برای برخی از ‏ساکنان آن شهرها به صدا در آمد. در سال 61 بعد از میلاد ، "‏سنکا" (Seneca) ‏فیلسوف رومی از هوای روم بعنوان هوای سنگین و از دودکشهای هود با ‏عنوان تولید کننده بوی بد نام برد.


‏در سال 1273 میلادی ، "‏ادوارد ‏اول" ‏پادشاه ‏انگلستان ‏عنوان کرد که هوای ‏لندن ‏به حدی با دود و مه ‏آلوده شده است و آزار دهنده است که از سوختن ‏زغال ‏سنگ ‏دریایی جلوگیری خواهد کرد. علی‌رغم هشدار پادشاه مذکور ، نابودی گسترده ‏جنگلها ، ‏چوب ‏را تبدیل به یک کالای کمیاب نمود و ساکنان لندن را وادار ساخت تا بجای کم کردن مصرف ‏زغال سنگ به میزان بیشتری از آن استفاده کنند.


‏تا سال 1661 میلادی یعنی بیش ‏از یک قرن بعد ، تغییر قابل ملاحظه‌ای در آلودگی هوا بوجود نیامد. چاره جویی و ‏پیشنهادات عبارت بودند از برچیدن تمامی کارخانه‌های اطراف شهر لندن و بوجود آمدن ‏کمربند سبز در اطراف شهر. بالاخره این چاره جویی‌ها کارساز شد.


‏مشکلات آلودگی هوا


‏شواهدی دال بر علاقمندی جوامع انسانی در غلبه بر مشکل ‏آلودگی هوا وجود دارند که از جمله آنها می‌توان از تصویب و اجرای قوانین کنترل دود ‏در ‏شیکاگو سینسنیاتی ‏به سال 1881 نام برد. ولی اجرای این قوانین و قوانینی ‏مشابه آنها با دشواریهایی مواجه گردید و برای تمیز نمودن هوا یا جلوگیری از آلودگی ‏بیشتر آن ، تقریبا کاری انجام نشد. در سال 1930 در دره بسیار صنعتی ‏میوز ‏در ‏کشور ‏بلژیک ‏در اثر پدیده وارونگی ، ‏مه ‏دود ‏در یک فضای معین محبوس گردید. در نتیجه 63 تن جان خود را از دست داده ، 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله آلودگی محیط زیست

خرید آنلاین