دانلود مقاله ده شبهه دینی 30 ص

دانلود مقاله ده شبهه دینی 30 ص

دانلود مقاله ده شبهه دینی 30 ص

خریدار گرامی شما میتوانید فایل (ده شبهه دینی 30 ص) را ویرایش کنید.


ده شبهه دینی 30 ص - word (..doc) - دانلود مقاله ده شبهه دینی 30 ص ,ده شبهه دینی 30 ص,دانلود دانلود مقاله ده شبهه دینی 30 ص ,ده,شبهه,دینی,30,ص


فایل : filetypetxt


30 صفحه


متن نمونه :


 


‏1


‏نام امامان در قرآن


‏ 


‏1-‏سؤال: اصل امامت از اصول عقاید و به تعبیر بعضی از روایات، اساس اسلام است؛ پس چرا خداوند نام ائمه معصومین علیهم السلام را در قرآن ذکر نکرده تا موجب رفع اختلاف بین مؤمنان و شبهه در اذهان گردد؟


‏ 


‏شیوه قرآن مجید در رابطه با امامان معصوم -به ویژه امیرالمؤمنین علیه السلام و فرزندان آن حضرت- این است که عمدتاً به معرفی ‏«‏شخصیت‏»‏ ممتاز و برجستگی های آنان بپردازد؛ نه معرفی ‏«‏شخص‏»‏ ایشان. این شیوه حکمت های متفاوتی دارد که به بعضی از آنها اشاره خواهد شد. در اینجا دو زمینه برای گفت و گو وجود دارد:


‏ 


‏یک: چگونگی معرفی شخصیت


‏قرآن مجید در موارد متعددی، پرده از امتیازات و ویژگی های شخصیتی و روانی ائمه هدی علیهم السلام به ویژه امیرالمؤمنین علیه السلام برداشته است؛ از جمله:


‏1-1. ‏«‏ویُطعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَی حُبِّهِ مِسکِیناً و یَتِیماً و اَسِیراً‏»‏؛ ‏«‏و بر دوستی خدا به فقیر و یتیم و اسیر طعام می دهند‏»‏. مفسران بزرگ شیعه و سنی آورده اند: این آیه در شأن علی ابن ابیطالب علیه السلام و اهل بیت ایشان است و مسئله روزه داری حضرت علی علیه السلام و اعضای خانواده آن حضرت و نیز افطار دادن خود به مسکین، یتیم و اسیر در سه شب متوالی به طور متواتر نقل شده است.


‏2


‏1-2. ‏«‏اِنَّمَا یُرِیدُ الله لِیُذهِبَ عَنکُمَ الرِّجسَ اَهلَ البَیتِ و یُطَهِّرَکُم تَطهِیراً‏»‏؛ ‏«‏همانا خداوند می خواهد که هر رجس و آلایشی را از شما [خانواده نبوت] دور سازد و شما را از هر عیب پاک و منزه گرداند‏»‏.


‏در خصوص این آیه مقالات و کتاب های متعددی نگاشته شده و در اینکه شامل حضرت علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام است، نزد شیعه و سنی اختلافی نیست. تنها اختلاف در شمول آن نسبت به همسران پیامبر صلی الله عیله و آله است که با ادله متعددی علمای شیعه و برخی از اهل سنت (مانند امام شافعی)، شمول آن را نسبت به همسران پیامبر صلی الله علیه واله رد کرده اند.


‏3-1. ‏«‏اِنَّمَا وَلِیُّکُمُ الله و رَسُولُهُ والَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ و یُؤتُونَ الزَّکاةَ و هُم رَاکِعَونَ‏»‏؛ ‏«‏همانا ولی و سرپرست شما خدا و رسول او و مؤمنانی هستند که نماز به پا داشته و در حال رکوع صدقه می دهند‏»‏.


‏شأن نزول این آیه نیز در تفاسیر معتبر شیعه و سنی، در رابطه با حضرت علی علیه السلام است.


‏البته آیات دیگری نیز وجود دارد که در اینجا به همین سه مورد اکتفا می کنیم. در آیه اول اوج ایثار در شدت نیاز، در آیه دوم طهارت مطلق از هر کژی و کاستی و عیب و گناه (عصمت) و در آیه سوم تلفیق دو عبادت بزرگ با یکدیگر، همراه با اوج اخلاص و خدادوستی نمایان شده است.


‏ ‏دو. حکمت روش قرآن در معرفی اهل بیت علیهم السلام


‏شیوه ذکر شده حکمت های متعددی دارد؛ از جمله: 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله ده شبهه دینی 30 ص

خرید آنلاین