دانلود مقاله حوريان بهشتي 29 ص

دانلود مقاله حوريان بهشتي 29 ص

دانلود مقاله حوريان بهشتي 29 ص

حوريان بهشتي 29 ص - word (..doc) - عمومی و آزاد - گوناگون


نوع فایل : word (..doc)


تعداد صفحه : 29


قسمتی از محتویات فایل :


 


‏واحد ‏گرگان


‏عنوان


‏حوريان بهشتي


‏استاد:


‏سركار خانم خراساني


‏دانشجو:


‏هاجر قرباني


‏بهار 1388


‏اوصاف حوریان بهشتی از نظر آیات و روایات


‏د‏ر قرآن مجید آنچه درباره اُنس با حورالعین آمده و ذكر شده از همه جالبتر ‏است. و شاید علّتش این باشد كه انسان بیشتر به انس و گفتگو و مُسامره میل ‏دارد تا به خوردن و آشامیدن. در «تفسیر عیّاشی » از جَمیل بن دَرّاج از ‏حضرت صادق علیه السلام‏ ‏آورده است كه: «‏إِنَّ ‏أَهْلَ الْجَنَّه مَا یَتَلَذَّذُونَ بِشَیْءٍ فِی الْجَنَّه أَشْهَی ‏عِنْدَهُمْ مِنَ النِّكَاحِ، لاَ طَعَامٍ وَ لاَ شَرَابٍ؛ ‏اهل ‏بهشت در بهشت از هیچ چیز مانند نكاح لذّت نمی برند، نه غذا خوردن و نه ‏آشامیدن» («بحار الانوار» طبع حروفی، ج 8، ص 139).‏ ‏ و معلوم است كه ‏حورالعین موجب اُنس، و رفع غربت، و ائتلاف و استیناس است به همین خاطر ‏داریم كه: «‏كَذَلِكَ وَ زَوَّجْنَـ'هُم بِحُورٍ عِینٍ؛ ‏همچنین است ای پیامبر كه ما متّقین را با حورالعین تزویج می نمائیم» (آیه 54، از سوره الدّخان).


‏حُور ‏جمع حَوراء است، و حوراء زن سیاه چشم را گویند كه سیاهیش بسیار، و سپیدی ‏آن نیز شدید باشد. و عِین جمع عَیناء است، و آن زن سیاه چشمی است كه سیاهی ‏چشمش در عین حال درشت باشد، و بنابراین معنای عیناء زن درشت چشم و مشكین ‏چشم است. و حورُ العین زنانی را گویند كه چشمهایشان سیاه و درشت، و سیاهی ‏چشم در سپیدی آن خوش و نمایان باشد، یعنی سیاهیش شدید و سپیدیش نیز شدید ‏باشد. و در سوره واقعه داریم :« ‏وَ حُورٌ عِینٌ * كَأَمْثَـالِ اللُؤْلُوءِ الْمَكْنُونِ‏؛ ‏برای بهشتیان حور العین هستند كه آنان مانند لؤلؤی می باشند كه در صدف خود ‏باقی است و هنوز دست نخورده است» ( آیه 22 و 23، از سوره الواقعه ).


‏خداوند در سوره الرحمن آیات 72 تا 75 می فرماید:«‏حُورٌ ‏مَقْصُوراتٌ فِی الْخِیامِ* فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّكُما تُكَذِّبانِ* لَمْ ‏یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَ لا جَانٌّ*فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّكُما ‏تُكَذِّبانِ؛ ‏و در آن باغهاى بهشتى زنانى هستند نیكو خلق و زیبا. ‏پس كدامین نعمتهاى پروردگارتان را انكار مى كنید؟ حوریانى كه در خیمه هاى ‏بهشتى مستورند. پس كدامین نعمتهاى پروردگارتان را انكار مى كنید؟ زنانى كه ‏هیچ انس و جن قبلا با آنها تماس نگرفته (و دوشیزه اند). پس كدامین نعمتهاى 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله حوريان بهشتي 29 ص

خرید آنلاین