دانلود مقاله تفسير سوره يس 14 ص

دانلود مقاله تفسير سوره يس 14 ص

دانلود مقاله تفسير سوره يس 14 ص

تفسير سوره يس 14 ص - word (..doc) - فایل وورد - عمومی و آزاد - گوناگون


نوع و پسوند فایل : word (..doc)


14 صفحه


مختصری از محتویات فایل :


 


13


‏تفسير سوره يس


‏گردآورنده


‏هدي الله دادي


‏استاد ارجمند


‏جناب آقاي برزگرشاني


‏پاييز 1387


1


‏مقدمه اي در باب سوره يس


‏سوره ياسين(يس) از سوره هاي مكي است يعني در مكه بر پيامبر (ص) نازل شده است و هشتاد و سه آيه دارد و در جزء 23 قرآن كريم آورده شده است. اين سوره به نام اولين آيه اش كه از حروف مقطعه است نامگذاري شده است.‏ (1)


‏مطالب اين سوره بر محور عقايد است، مانند تمام سوره هاي مكي كه به اصول دين اسلام استوار مي باشند. تعليم آن به فرزندان و هديه كردن آن، و ثواب قرائت اين سوره به مردگان بسيار سفارش شده است. اين سوره با گواهي خداوند به رسالت پيامبر اسلام در آغاز آن و با بيان رسالت سه تن از پيامبران الهي ادامه مي يابد.


‏در بخشي از اين سوره ، به برخي از آيات عظمت پروردگار در هستي به عنوان نشانه هاي توحيد اشاره شده است. و در بخش ديگر مسائل و داستان هايي مربوط به معاد، سوال و جواب در دادگاه قيامت و ويژگي هاي بهشت و دوزخ مطرح شده است.


‏در روايات از سوره يس به عنوان "قلب قرآن"يا "عروس قرآن" ياد شده است. ‏(2)


‏عمو مما رسم است كه كار هاي مهم و با ارزش رابا نام بزرگي از بزرگان خويش كه مورد احترام و علاقه است ،شروع مي كنند تا آن كار با مباركي به انجام رسد."بسم الله" نيز سر آغاز كتاب الهي است.


‏به گفته روايات "يس" نام مبارك پيامبر (ص) است. در برخي دعا ها نيز خدا را با اين نام پيامبر قسم مي دهند.


‏اين سوره در تورات به عنوان "عموميت آفرين" ناميده شده است. ‏(4)‏


‏تفسير برخي از كلمات ، عبارات و آيات سوره يس


‏كلمه "حكيم" در آيه دوم مي تواند به معناي داراي حكمت (ذوالحكمة) باشد يا به معناي محكم نظير آيه اول سوره ي هود كه مي فرمايد[: "آيات قرآن محكم است."


‏خداوند نيازي به سوگند ندارد و راز اين سوگند ها در قرآن ممكن است تاكيد بر مطلبي خاص و يا نشان دهنده ي عظمت و اهميت آن باشد. و ديگر مطلبي كه مي توان دريافت اين است كه رسالت در طول تاريخ جرياني ست كه با پيامبر اسلام ختم مي شود و راه پيامبر همان راه خداست.


‏اصول سه گانه ي اعتقادي گاهي اوقات در يك سوره مطرح است، چنان كه در سوره مباركه يس آمده است. ‏(3)‏ گاهي نيز اين سه اصل اعتقادي در يك ايه مطرح شده است. در آيه 83 سوره يس ودر سوره توحيد،آمده است:["انك لمن المرسلين..."


‏((و كـفـر كـافـران در نزد پروردگارشان چيزى جز خشم و غضب نمى افزايد))(ولا يزيد الكافرين كـفـرهـم عـنـد ربهم الا مقتا) خشم الهى به معنى برچيدن دامنه رحمت و دريغ داشتن لطف از كسانى است كه مرتكب اعمال زشتى شده اند.


‏و بـه هرحال ((كفرشان چيزى جز زيان و خسران به آنان نمى افزايد)) (ولا يزيدالكافرين كفرهم الا خسارا). 


دانلود مقاله تفسير سوره يس 14 ص ,تفسير سوره يس 14 ص,دانلود دانلود مقاله تفسير سوره يس 14 ص ,تفسير,سوره,يس,14,ص


 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله تفسير سوره يس 14 ص

خرید آنلاین