دانلود مقاله اسراف و تبذير در قرآن و سنت 32 ص

دانلود مقاله اسراف و تبذير در قرآن و سنت 32 ص

دانلود مقاله اسراف و تبذير در قرآن و سنت 32 ص

شما بازدید کنند محترم میتوانید با هزینه ی اندکی فایل (اسراف و تبذير در قرآن و سنت 32 ص) را تهیه فرمایید.


نوع فایل : word (..doc) - شامل 37 صفحه


قسمتی از متن :


 


‏1


‏اسراف و تبذير در ‏قرآن و سنت


‏پریسا اردکانیان


‏3


‏مقدمه


‏دين مقدس اسلام بهره‏بردارى مشروع از نعمتهاى الهى و زيباييهاى ‏زندگى را مباح و روا و اسراف و زياده‏روى را حرام و ناروا مى‏داند و اين بدان جهت ‏است كه مسلمان به تناسب امكانات و توانايى و كارآيى خود، در برابر جامعه مسؤوليت ‏دارد. در اين صورت فرد اسرافكار قهرا از اجراى مسؤوليت و تعهدات اجتماعى خود ‏بازمى‏ماند و از اين رهگذر بر پيكر جامعه ضربه مى‏زند.


‏قرآن مجيد اين حقيقت را در ضمن مباحث اجتماعى در قالبهايى زيبا ‏بيان مى‏كند و با هشدار به پيروان خود مى‏فرمايد: (و انفقوا فى سبيل الله ولاتلقوا ‏بايديكم الى التهلكة) (1) يعنى در راه خدا انفاق كنيد و با دستهاى خود، خود را به ‏هلاكت و نابودى نيفكنيد. از اين آيه شريفه چنين استفاده مى‏شود كه اگر مال در راه ‏خدا و به سود جامعه و رفع نيازمنديهاى مردم مصرف نشود سرنوشت آن جامعه و ملت‏به ‏هلاكت و سقوط مى‏انجامد.


‏صرف‏نظر از اهميت‏خوددارى از اسراف و تبذير در دين از نظر ‏موقعيت‏خاص كشور اسلامى كه در محاصره حكومتهاى سلطه‏گر قرار گرفته اگر ما بتوانيم ‏تجملات زندگى را حذف كنيم و رعايت اقتصاد و ميانه‏روى را در همه حال مدنظر و برنامه ‏عمل قرار دهيم، به استقلال كشور كمك كرده‏ايم و به پيروزى نهايى نزديكتر شده‏ايم 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله اسراف و تبذير در قرآن و سنت 32 ص

خرید آنلاین