دانلود مقاله تقسيم‌بندي قاليهاي عثماني بر اساس طرح و نقشه 20 ص

دانلود مقاله تقسيم‌بندي قاليهاي عثماني بر اساس طرح و نقشه 20 ص

دانلود مقاله تقسيم‌بندي قاليهاي عثماني بر اساس طرح و نقشه 20 ص

تقسيم‌بندي قاليهاي عثماني بر اساس طرح و نقشه 20 ص - word (..doc) - عمومی و آزاد - گوناگون


نوع فایل : word (..doc)


تعداد صفحه : 21


قسمتی از محتویات فایل :


 


1


‏مقدمه


‏تركيه‏‌‏ي امروز در منتهي‏‌‏اليه غرب آسيا و شرق اروپا قرار دارد. سه درصد خاك تركيه در قاره اروپا و بقيه در قاره آسيا قرار دارد و به همين دليل از گذشته‏‌‏هاي دور به اين منطقه آسياي صغير گفته‏‌‏اند. بايد اذعان نمود كه معرفي و طبقه‏‌‏بندي طرحهاي مهم فرش تركيه به علت خصوصيات خاص آن و از همه مهمتر گرايش بيش از اندازه به طرحهاي هندسي، كاري مشكل مي‏‌‏باشد. اصولاً كاربرد كلمه‏‌‏ي نقوش ساده شده در مورد بسياري از آنها نيز بايد با احتياط صورت بگيرد. چرا كه هويت بسياري از نگاره‏‌‏ها براي ما مبهم است. به اين ترتيب نمي‏‌‏توان نقوش فعلي را استليزه يا تجريد يافته‏‌‌‏ي نقوش و حتي اشكال حقيقي دانست. در واقع كاربرد عبارت نماد (سمبول) و موارد مشابه نيز براي طرحهاي فرش تركيه تا حدودي با مشكل توأم است زيرا اصولاً ‏‌‏سمبوليسم نيز به آن مفهومي كه در فرشهاي چين و تركستان وجود داشته و دارد، در اين منطقه رايج نبوده و نيست. شايد بهترين راه براي يافتن پاسخ مناسب، انجام يك بررسي كوتاه از تاريخ شروع فرشبافي در اين منطقه باشد كه خود نيازمند يك بررسي تاريخي از منطقه آناتولي مي‏‌‏باشد.


3


‏تاريخچه


‏بر اساس بررسيهاي تاريخي هيتيها اولين گروه از ساكنين اين منطقه بوده‏‌‏اند كه حكومت پادشاهي هيتيها را تشكيل دادند هيتيها داراي تمدني درخشان بودند و سنگ نبشته‏‌‏هاي زيادي از آنها باقي مانده است. اقوام ليدي نيز در اين منطقه سكونت داشته‏‌‏اند. ليديها قومي صنعتگر بودند كه بويژه در رنگرزي شهرت بسيار داشتند.


‏كوروش پادشاه ايران آخرين پادشاه ليدي را شكست داد و اين سرزمين مدتها ضميمه امپراتوري ايران گرديد.


‏اقوام متعدد هند و اروپايي و ديگر اقوام همچون يونانيها، تركمنها، تاتارها، ارمنيها كردها و عربها و خلاصه بسياري از اقوام مختلف با فرهنگ‏‌‏ها و صنايع بومي خود كوهستانهاي آناتولي را مورد تعرض قرار داده، يا به اين منطقه مهاجرت كرده‏‌‏اند و براي مدتي حتي كوتاه بر ساختار سياسي، اقتصادي و هنري آن سرزمين تاثير گذاشته‏‌‏اند.


‏همچنين تكرار برخي جريانات تاريخي و وقايع كه بعدها در سرنوشت اقوام ايراني و ترك موثر بود، در فراگيري بهتر و بيشتر فنون قاليبافي تركها از ايرانيان تاثير زيادي داشته است. از جمله پس از شروع حملات خانمانسوز مغولان در سال 616 هجري قمري به خراسان و ديگر بلاد ايران و عثماني، به تدريج بسياري از تركان مجبور به مهاجرت به طرف سرزمينهاي غرب شدن. به اين ترتيب تعداد زيادي از صنعتگران و هنرمندان ايراني نيز براي رهايي از آسيب حمله مغولان با حركت اقوام ترك همراه شدند. اينان مهارت و هنرهايشان را نيز با خود به سرزمينهاي جديد بردند و تركان به خوبي آنان را به خدمت گرفتند و از مهارتهايشان استفاده كردند. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله تقسيم‌بندي قاليهاي عثماني بر اساس طرح و نقشه 20 ص

خرید آنلاین