دانلود مقاله تنيس 6 ص

دانلود مقاله تنيس 6 ص

دانلود مقاله تنيس 6 ص

برای شما بازدید کننده محترم این مقاله کامل را تهیه کرده ایم.


تنيس 6 ص


پسوند : word (..doc) - صفحه : 6


بخشی از فایل :


 


‏تنيس


‏تنيس ورزشي است كه بين دو بازيكن (انفرادي) يا دو تيم نفره (دوبل) بازي مي‏‌‏شود. بازيكنان معمولاً با يك راكت محوري شكل به يك توپ، توپ پلاستيكي توخالي پوشيده از پرز از روي يك تور داخل زمين مقابل ضربه مي‏‌‏زنند. در بعضي جاها تنيس هنوز تنيش روي چمن براي تشخيص از تنيس واقعي ناميده مي‏‌‏شود (تنس واقعي سلطنت‏ي يا تنيس خاكي ناميده مي‏‌‏شود). يك شكل قديمي از اين بازي، اين است كه بازيكنان روي يك نوع زمين خيلي متفاوت بازي مي‏‌‏كنند. اين بازي در انگلستان در اواخر قرن نوزدهم رواج گرفت. اين بازي ابتدا در دنياي انگليسي زبان‏‌‏ها گسترش يافت، بخصوص بين قشر بالاي جامعه.


‏تنيس حالا يك ورزش المپيكي است. در همه سطوح اجتماعي، در همه سن‏‌‏ها و در بيشتر كشورهاي دنيا. قوانين اين بازي بطور مشخصي تا اوايل سال‏‌‏هاي 1900 بدون تغيير باقي ماند. همراه با ميليون‏‌‏ها بازيكن، ميليون‏‌‏ها نفر نيز بازي تنيس را به عنوان ورزش جذب كننده تماشاچي خصوصاً در چهار تورنمنت Grand Slam‏ ‏دنبال مي‏‌‏كنند.


‏تاريخچه


‏تنيس داراي تاريخچه‏‌‏اي طولاني است (مشتق شده ا زjeu de paume'‏)، اما تثبيت آن به يك ورزش مدرن به دو ريشه جداگانه برمي‏‌‏گردد. در سال 1856 سرهنگ ‏توماس هنري جم، يك وكيل و دوشس Batista Pereira‏ يك تاجر اسپانيايي كه هر دو ‏در بيرمنگام زندگي مي‏‌‏كنند، در انگلستان يك بازي كه آنها آنرا pelota‏ مي‏‌‏ناميدند. بعد از يك توپ‏‌‏بازي اسپانيايي به راه انداختند. اين مسابقه روي چمن در راوباستون انجام شد. در سال 1872هر دو نفر به Leamington‏. اسپانيا رفتند و با دو دكتر از بيمارستان دارنفورد روي چمن پشت هنل مانور (حالا آپارتمان‏‌‏هاي ديدني است) بازي كردند.Pereira‏ ‏با دكتر فردريك و دكتر آولسلي تاكينز جهت يافتن اولين باشگاه تنيس روي چمن دنيا پيوستند و اين بازي را روي چمن‏‌‏هاي nearby‏ انجام دادند.


‏در سال 18‏74 ‏آنها باشگاه تنيس ليمينگتون را تشكيل دادند و قوانين اصلي تنيس را تنظيم نمودند. در 23 ژولاي سال 1884، سرگرد والتر كلاپتون وينگفيلد بازي مشابهي براي سرگرمي مهمانانش در يك مهماني در باغ در املاك خودش در نانتل ويد ويلز ترتيب داد. اولين بازي را بر مبناي ورزش قديمي تنيس داخل زمين يا تنيس واقعي (تنيس سلطنتي) كه در فرانسه قرن 12 اختراع شده بود و بوسيله اريستوكرات‏‌‏هاي قبل از انقلاب فرانسه بازي‏ مي‏‌‏شد، ‏بنا نهاد. مطابق با بيشتر تاريخ‏‌‏نويسان، ترمينوسوارهاي تنيس مدرن ‏از اين دوره مشتق شده است، چون وينگفيلد هم اسم و هم بيشتر لغات فرانسوي تنيس رويال را قرض گرفته بود و آنها را در اين بازي جديد بكار گرفته بود.


‏تنيس از كلمه فرانسوي tenez‏ شكل امري فعال tenir‏ نگه‏‌‏دار. اين فريادي بود كه بازيكن سرو زننده در تنيس رويال از آنها استفاده مي‏‌‏كرد، به اين معني كه: ‏«‏من در حال سرو زدن هستم‏»‏ (مشابه با فرياد Fore‏ در بازي گلف). راكت از كلمه roquette‏ كه از كلمه عربي rakhat‏ مشتق شده به معني ‏«‏نخل است‏»‏.


Deuce‏ از كلمه Deuzlejeu ‏ به معني ‏«‏هر دو هم‏‌‏بازي هستند‏»‏ (يعني دو بازيكن امتيازات برابري دارند).


‏بك هند:


‏براي بازيكنان ‏راست دست، بك‏‌‏هند ضربه‏‌‏اي است كه از قسمت چپ بدنشان شروع مي‏‌‏شود. در امتداد بدنشان به طوري است كه با توپ تماس پيدا كند، ادامه مي‏‌‏يابد و روي سمت راست بدنشان پايان مي‏‌‏يابد.اين ضربه مي‏‌‏تواند با يك دست يا هر دو دست زده شود و معمولاً براي نسبت به فورهند تسلط به آن مشكل‏‌‏تر است.‏ بيشتر در قرن بيستم با يك دست نواخته مي‏‌‏شود. با استفاده از گريپ كونيتنانتال يا غربي.


‏اولين بازيكن‏ان‏ مطرحي كه از دو ‏دست استفاده كردند، در سال‏‌‏هاي 1930، استراليايي‏‌‏هايي بهنام ويويان مك گراس و جان برومويچ بودند، اما آنها استثناء بودند.گريپ دورست در سال‏‌‏هاي 1970 محبوبيت يافت، به طوري كه ج‏رج ب‏و‏ر‏گ، گريس اورت، جيمي كانورز و بعداً متز ويلاندر از آن استفاده 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله تنيس 6 ص

خرید آنلاین