دانلود مقاله تاريخچه واليبال 11 ص

دانلود مقاله تاريخچه واليبال 11 ص

دانلود مقاله تاريخچه واليبال 11 ص

با هزینه ای اندکی شما میتونید فایل (تاريخچه واليبال 11 ص) را تهیه کنید.


فایل : word (..doc) - تعداد 11 صفحه


قسمتی از متن :


 


1


‏تاريخچه واليبال در جهان ‏- از كتاب قوانين بين‏‌‏المللي واليبال ‏–‏ ترجمه و تنظيم ابراهيم نعمتي


‏واليبال از ايالات متحده امريكا سرچشمه مي‏‌‏گيرد. اگرچه مسابقات المپيك و ساير رقابت‏‌‏هاي بين‏‌‏المللي به وسيله تيم‏‌‏هاي كشورهاي مختلف برگزار مي‏‌‏گردد وليكن بازي‏‌‏هاي امروزي بيشتر مربوط به اين كشور مي‏‌‏شود.


‏اما درست است كه بسياري از بازي‏‌‏ها از ‏«‏سواحل كاليفرنياي جنوبي‏»‏ مشتق شده است. اما بايد گفت كه واليبال در سال 1895 در شهر ‏«‏هوليوك ماساچوست‏»‏ توسط مرد جواني كه عضو انجمن علاقه‏‌‏مندان به ورزش بود به نام ‏«‏ويليام جي مورگان‏»‏ به وجود آمده است.


‏در آغاز او در نظر داشت كه يك مبتكر ورزشي باشد تا بتواند ورزشي به وجود آورد كه در آن تحرك و تفريح زيادي براي پيران و جوانان فراهم سازد.


‏بنابراين ‏يك تور تنيس در وسط زمين ورزشي كشيد و سپس به پرتاب توپ سبكي از بالاي تور شروع كرد. كه پس از به وجود آوردن اين بازي، واليبال پيشرفت‏‌‏هاي قابل ملاحظه‏‌‏اي در سطح جهان كرد.


‏در طي دو جنگ جهاني، ارتش امريكا از اين ورزش به عنوان وسيله‏‌‏اي براي تفريح و تحرك و تقويت روحية افراد استفاده كرد و پس از آن دنيا نيز مشتاقانه به اين بازي نگاه كرد.


3


‏اما درست است كه تيم‏‌‏هاي ژاپني با فرم بازي دفاعي‏‌‏شان در طي بازي‏‌‏هاي المپيك 1964 (اولين بازيي كه واليبال به عنوان يك ورزش مجاز جهت شركت در المپيك تشخيص داده شد) دنيا را به لرزه درآورد.


‏ليكن پيشرفت‏‌‏هاي اساسي در اين زمينه در امريكا شكل گرفته است.


‏اما آمريكائيان در بازي‏‌‏هاي بين‏‌‏المللي شكست خورده‏‌‏اند. اما خواهان به دست آوردن مقام از دست رفتة خود مي‏‌‏باشند و هر روز بر تعداد ورزشكاراني كه به هيجان مسابقه پي مي‏‌‏برند افزوده مي‏‌‏گردد و در همين حال ذوق و شوق تماشاگر افزايش مي‏‌‏يابد و طرح واليبال حرفه‏‌‏اي كم‏‌‏كم به حقيقت مي‏‌‏پيوندد و اين نوآوري مطمئناً سبب بالا بردن كيفيت واليبال آماتوري نيز خواهد شد.


‏اما اكنون اجازه دهيد در مورد واليبال و چگونگي پيشرفت آن سخني به ميان آيد.


‏واليبال در ابتدا ‏«‏مينونت‏»‏ ناميده مي‏‌‏شد و بازي آن در سالن و با استفاده از تور تنيس (چنانكه قبلاً ذكر شد) و توئي (قسمت داخلي) توپ بسكتبال انجام مي‏‌‏شد. در آن زمان اين ورزش براي تفريح در فصل زمستان بود و هيچ‏‌‏گونه مقررات و روش خاصي براي بازي كردن وجود نداشت. در مراحل و زمان‏‌‏هاي مختلف تغييرات فراواني در اصل آن به وجود آمده است. دكتر: ‏«‏آ-ت-هاسكد‏»‏ در محلي به نام اسپرينگ فيلد ميونت را به واليبال تغيير نام داد و معني آن زدن توپ با پنجه (والي) و رد كردن از روي تور است. هم‏‌‏چنان كه هر اختراع و ابداعي در آغاز داراي نواقصي است كه به مرور زمان كامل خواهد شد. واليبال نيز از اين قاعده مستثني نبوده و رفته 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله تاريخچه واليبال 11 ص

خرید آنلاین