دانلود اضطراب و افسردگي

دانلود اضطراب و افسردگي

دانلود  اضطراب و افسردگي

برای شما بازدید کننده محترم این مقاله کامل را تهیه کرده ایم.


اضطراب و افسردگي


پسوند : word (..doc) - صفحه : 55


بخشی از فایل :


 


‏اضطراب و ‏افسردگي


‏تعريف افسردگي: ‏افسردگی، رایج‌ترین اختلال روانی است كه اخیرا به شدت رو به افزایش نهاده است. افسردگی را سرماخوردگی بیماری روانی نیز می‌نامند. تقریبا همه، حداقل به صورت خفیف احساس افسردگی كرده‌اند. احساس دمغی، بی‌حوصلگی، غمگینی، ناامیدی، دلسردی و ناخشنودی همگی از تجربیات افسردگی رایج هستند. این حالت را افسردگی بهنجار می‌گویند‏(‏روزنهان، ترجمه سیدمحمدی،‏ ‏ 1379‏: 3).


‏زن‌ها خیلی بیشتر از مردها دچار افسردگی می‌شوند. علت آن روشن نیست، اما به نظر بسیاری از متخصصان، عوامل فرهنگی و به‌ویژه محرومیت‌ها و محدودیت‌های اجتماعی زیاد در مورد زنان، یكی از علل اساسی است(‏شاملو، 1382: 150).‏ ‏ارائه تعریف افسردگی آسان نیست، چرا كه پیشنهاد تعریفی كه مورد پذیرش همه متخصصان و پژوهشگران قرار گیرد، غیرممكن می‌باشد. حال به برخی از تعاریف عمده افسردگی اشاره می‌كنیم: افسردگی، به منزله یك بیماری خلق‌وخو یا اختلال كنش خلق‌وخو است.‏ ‏افسردگی، نشانگانی است كه تحت سلطه خلق افسرده است و بر اساس بیان لفظی یا غیر لفظی عواطف غمگین، اضطرابی و یا حالت‌های برانگیختگی نشان داده می‌شود.


‏افت گذرا یا مداوم تنود عصبی- روانی كه به صورت یك مؤلفه بدنی مانند سردرد، بی اشتهایی، یبوست و كاهش فشار خون و یك مؤلفه روانی مانند غمگینی، ناتوانی و احساس به پایان رسیدن نیرو نمایان می‌شود.


‏سقوط غیرقابل توجیه تنود حیاتی: این حالت در حیطه بدنی با خستگی دائم آشكار می‌شود. در حیطه شناختی به صورت پراكندگی دقت و مشكل كوشش فكری و در حیطه عاطفی به شكل حالتی مالیخولیایی كه با هشیاری فرد نسبت به ناتوانمندی واكنش همراه است، آشكار می‌شود.


‏حالت روانی ناخوش كه با دل‌زدگی، ‌یأس و خستگی‌پذیری مشخص می‌شود و در بیشتر مواقع با اضطرابی كم و بیش شدید همراه است (روزنهان، ترجمه سیدمحمدی، 1379: 6).


‏افسردگي‏ depression


‏ يك نوع اختلال عاطفي است، بارزترين علامت اختلالات عاطفي تغييرات و نوسانات مشهوري است كه در خلق بيماران مبتلا به آن يافت مي‏‎‏شود‏. كه معمولاً به شدت متفاوت است از خلق بيماران مبتلا به آن يافت مي‏‎‏شود كه معمولاً به شدت متفاوت است از خلق افراد سالم، و تظاهر آن به صورت‏‎‏هاي افسردگي و يا خوشحالي زياده از حد (ماني) مي‏‎‏باشد. ماني عبارتست از سرخوشي، گشاده‏‎‏رويي، تحريك‏‎‏پذيري، پرحرفي، عزت نفس كاذب و پرش فكري افراطي. افسردگي هم داراي علايم و نشانه‏‎‏هاي بارزي همچون احساس غمگيني شديد، عصبانيت و بي‏‎‏حوصلگي، بي‏‎‏علاقگي و عدم لذت بردن از فعاليتهاي تفريحي، كاهش انرژي يا بيقراري، بي‏‎‏اشتهايي، كاهش وزن، بيخوابي، كاهش قواي ذهني، كاهش ميل جنسي، احساس بي‏‎‏ارزشي و گناه، احساس نوميدي، فكر خودكشي وعلايم و دردهاي جسماني باشد ‏(‏رستمی‏، ‏1390‏)‏


‏افسردگي يك هيجان عادي بيشري است، اين افسردگي عادي يا علايمي مثل غمگيني، دلشكستگي، نوميدي، ناكامي، ناشادي مشخص مي‏‎‏شود. اين احساس همگاني و عمومي است و به عنوان اختلال غيرعادي تلقي نمي‏‎‏شود ‏(‏ایمانی و مهترپور‏، ‏1391‏).


‏افسردگي را شايد بتوان به حالتي توصيف كرد كه با تغيير اساسي و اوليه در خلق شروع و با مداومت احساس غم و اندوه به درجات مختلف مشخص مي‏‎‏گردد (‏اخوت جليلي، 1362‏).


‏تعريفي كه بك‏ Beck


‏ در سال (1976) بيان كرد، اينست كه اصطلاح افسردگي به مجموعه رفتارهايي اطلاق مي‏‎‏شود كه عناصر مشخص آن كندي حركت و كلام است گريستن، غمگيني، فقدان پاسخ‏ ‏هاي فعال، فقدان علائم، كم‏‎‏ارزشي، بي‏‎‏خبري و بي‏‎‏اشتهايي ازديگر علائم آن است (ميثمي، 1367). افسردگي اصطلاح وسيع و مبهمي است، براي شخص عادي حالتي مشخص با غمگيني و گرفتگي و بي‏‎‏حوصلگي و براي پزشك گروه وسيعي از اختلافات عاطفي با زيرشاخه‏‎‏هاي متعدد را تداعي مي‏‎‏كند. خصوصيت اصلي و مركزي حالت افسردگي كاهش عميق ميل به فعاليت‏‎‏هاي لذت‏‎‏بخش روزمره مثل معاشرت، تفريح، ورزش، غذا و سكس است. اين ناتواني براي كسب لذت، حالتي نافذ و پايا دارد (‏ترجمة پورافكاري، 1371). 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود اضطراب و افسردگي

خرید آنلاین