دانلود مقاله ارتباط حشرات با زندگی انسان

دانلود مقاله ارتباط حشرات با زندگی انسان

دانلود مقاله ارتباط حشرات با زندگی انسان

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 15 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


2


‏ارتباط حشرات با زندگی انسان


‏ ‏مقدمه :


‏در گذشته‏‌‏های دور تا کنون حشرات به شکل‏‌‏های مختلف با زندگی انسان ارتباط داشته‏‌‏اند و براساس اين ارتباط حشرات را به دو گروه تقسيم می‏‌‏کنيم:


‏1-‏ حشرات مفيد‏؛


‏2-‏ حشرات ‏مضر.


‏ ‏ ‏ ‏آيا ‏تغذيه زنبورها از گل‏‌‏ها باعث خسارت به آن‌ها می شود؟


‏ت‏ح‏قيقات نشان داده است که زنبور عسل به ازا‏ي‏ هر يک ريال عسلی که توليد می کند 4 برابر آن در افزايش کمی و کيفی محصولات کشاورزی از طريق گر‏د‏ه افشانی نقش دارد‏؛‏ و لذا اين نظريه به هيچ وجه درست نيست. گروه ديگر از حشرات مفيد، حشرات حشره‏‌‏خوار هستند و به دو گروه شکارگرها و پارازيتوئيدها تقسيم می‏‌‏شوند. حشرات شکارگر، حشراتی هستند که از طريق تغذيه حشرات آفت را مورد استفاده قرار می‏‌‏دهند و جمعيت آن‌ها را در طبيعت کنترل می‏‌‏کنند مانند کفشدوزک‏‌‏های خانواده ککسی نليده‏ ‏( Coccinellidea‏ )‏ ‏که حشرات کامل ‏كه‏ لاروهای آن‌ها از شته تغذ‏ي‏ه می‏‌‏کنند يا بال توری‏‌‏های خانواده‏‌ي‏ کرايزوپيده ‏( Chrysopidae‏ )‏ که آن‌ها هم شکارگر شته هستند.


‏ ‏گروه ديگر از حشرات مفيد پارازيتوئيدها هستند که تخم خود را بر روی بدن ميزبان يا ‏در ‏داخل بدن ميزبان قرار می‏‌‏دهند و بعد از اينکه لاروشان از داخل تخم خارج شد محتويات بدن ميزبان


2


‏‌‏شان را مورد تغذيه قرار می‏‌‏دهند و ‏بعد از‏ کامل شدن‏،‏ و از بدن ميزبان خارج ‏مي‌‏ش‏و‏ند ‏و ‏ميزبان ‏هم‏ از بين خواهد رفت.


‏ ‏چه‏ حشراتی در بعضی ‏از ‏شرايط مفيد و در بعضی ‏از ‏شرايط ديگر مضر ‏مي‌‏باشند؟


‏از‏ سال 1900 تا 1920 چندين گونه از کاکتوس‏‌‏ها وارد استراليا شدند‏. كاكتوس‌ها‏ فاقد دشمن طبيعی بودند و هيچ موجود‏ زنده‌اي‏ از اين گياهان تغذيه نمی کرد‏. به همين دليل ‏به آفت بسيار مهم‏ي تبديل‏ شدند و ميليون‏‌‏ها هکتار از مزارع استراليا را تحت پوشش قرار دادند. بعدها محققين استراليايی پرو‏ا‏ن‌ها‏يي‏ بنام ‏( Cactoblastis cactorum‏ )‏ را وارد استراليا کردند و کاکتوس‏‌ها‏ را بطور کامل تحت کنترل در آوردند در حاليکه همين حشره ممکن است در شرايط ديگر بعنوان يک آفت مطرح شود.


‏ ‏گروه ديگر از حشرات مفيد، حشرات پاکسازی کننده محيط هستند و به دو گروه اصلی تقسيم می‏‌‏شوند:


‏ ‏الف) ‏حشرات مدفوع‏‌‏خوار‏؛ مانند‏ سوسک‏‌‏های خانواده اسکارابيده ‏( Scarabaeidae‏ )‏که از مدفوع جانوران در اکوسيستم‏‌‏ها تغذيه می‏‌‏کنند‏،‏ و به اين طريق محيط را هم از فضولات حيوانات پاک می‏‌‏کنند‏،‏ و هم از افزا‏ي‏ش جمعيت مگس‏‌‏های مضر جلوگيری می‏‌‏کنند.


‏ ‏ب) ‏حشرات لاشه‏‌‏خوار‏؛ مانند‏ مگس‏‌‏های خانواده کاليفوريده‏ ( Calliphoridea‏ )‏ و سوسک‏‌‏های خانواده درمستيده‏ ( Dermestidae‏ )‏ ‏،‏ که لاشه جاندارانی ‏را ‏که در طبيعت از بين می‏‌‏روند مورد تغذيه قرار می‏‌‏دهند و بدين ترتيب محيط را پاکسازی ‏مي‏کند. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله ارتباط حشرات با زندگی انسان

خرید آنلاین