دانلود مقاله آفات پسته

دانلود مقاله آفات پسته

دانلود مقاله آفات پسته

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 15 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏- سوسك سرشاخه خوار پسته Hylesinus vestitus‏:


‏  ‏ اين حشره در تمام مناطق پسته كاري كشور شيوع داشته و در مناطق پسته كاري استان كرمان به نام سوسكو نيز ناميده مي شود. حشرات كامل ‏ ‏استوانه اي شكل و به طول 3 تا5/3 ميلي متر، رنگ عمومي بدن زرد مايل به خرمائي،


‏ظهور حشرات كامل از اواسط فروردين است. حشرات كامل به جوانه هائي كه در محل اتصال دمبرگ قرار دارند حمله كرده و با حفر دالاني كوتاه به طول 2 تا 4 سانتيمتر وارد شاخه هاي جوان مي گردند. ‏ ‏سوسك ها از اواسط مهر بتدريج از كانالهاي تغذيه اي خود در روي درختان پسته خارج شده و به سمت چوب هاي تازه هرس شده و يا چوب هائيكه كه در طي همان سال خشك شده اند هجوم آورده و با نفوذ در آنها و ايجاد كانال در داخل آنها تخم ريزي مي نمايند. هر حشره ماده در حدود 80 تخم مي گذارد. ‏ ‏لاروها در زير پوست شاخه هاي تازه خشك شده زندگي نموده و ضمن تغذيه دالانهائي حفر مي نمايند.‏ ‏ زمستان گذراني حشره به صورت لارو بوده و در اوايل بهار لاروها تبديل به شفيره شده و سپس حشرات كامل با سوراخ نمودن پوست خارج مي شوند. اين آفت داراي يك نسل در سال است.


‏2


‏                                                 ‏


‏                             ‏ ‏            


‏شكل‌ 10- حشره‌ ‏كامل سوسك سرشاخه خوار پسته ‏ 


‏ ‏شكل‌ 11- كانال تخم ريزي و تغذيه لارو ها


‏مبارزه و كنترل:


‏1- مبارزه شيميائي: حشره كش آندوسولفان به نسبت 5/2 تا 3 در هزار به اضافه نفت سفيد 10 تا 12 ليتر در هزار همراه با صابون مايع به مقدار5/2 در هزاردر مرحله تغذيه حشرات كامل از جوانه هاي پسته بر روي حشرات كامل مؤثر مي باشد.


‏2- مبارزه غيرشيميائي: 1- جمع آوري و سوزانيدن چوبهاي خشك و تازه هرس شده 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله آفات پسته

خرید آنلاین