دانلود مقاله گياهان دارويي 2

دانلود مقاله گياهان دارويي 2

دانلود مقاله گياهان دارويي 2

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 15 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


2


‏گياهان دارويي


‏اهميت - مزيتها - مشكلات - نتيجه


‏با ظهور ‏داروهاي شيميايي و بيولوژيك، نقش و اهميت گياهان دارويي در تأمين سلامت بشر، در ‏معرض فراموشي قرار گرفت. امّا با گذشت زمان، استقبال از گياهان دارويي با رشد ‏قابل‌توجهي روبرو شده است.


‏اهميت


‏صنعت گياهان دارويي يكي از معدود ‏صنايع داراي رشد دو رقمي است


‏مؤسسه اسكريپ طي سال‌هاي قبل از ورود به هزاره سوم ‏رشد صنعت گياهان دارويي را با1.3 ميليارد دلار گردش مالي در سال 1996 براي سال‌هاي ‏ابتدايي هزاره سوم رقمي حدود 15 تا 20 درصد پيش‌بيني كرده بود. اين پيش‌بيني ‏نه‌تنها بيش از ميزان واقع نبود، بلکه در اين مدت صنعت مذكور، 25 درصد رشد داشته ‏است.


‏به نظر مي‌رسد مردم از يك سري نارسايي‌هاي طب مدرن خسته شده‌اند و به ‏طور روزافزون به سمت داروهاي گياهي روي مي‌آورند. اصولاً زماني‌كه قانون ابن‌سينا ‏را در غرب به آتش کشيدند و ادعا كردند شيمي, مولكول و فيزيولوژي را شناخته‌اند, طب ‏به انحراف کشيده شد. به‌طوري‌كه هم‌اكنون طب مدرن توانايي حل بسياري از مشكلات بشر ‏را ندارد و طي سال‌هاي اخير در كتب درسي به اين موضوع اعتراف كرده‌اند.


‏طبق ‏گزارش بانک جهاني گردش مالي صنعت گياهان دارويي در سال 2050 معادل 500 ميليارد دلار ‏خواهد بود. هم‌اكنون كشورهاي مختلف به گونه‌اي تلاش مي‌كنند تا سهم مناسبي از اين ‏بازار عظيم داشته باشند


2


.


‏حدود 50 درصد از داروهاي توليدشده در دنيا، منبع ‏طبيعي دارند‏ .


‏نباتات كاربردهاي وسيعي دارند که يكي از مهمترين آنها، استفاده‌هاي ‏دارويي است. حدود 50 درصد از داروهاي توليدشده در جهان، منشاء طبيعي دارند که با ‏تغييراتي به عنوان دارو مورد استفاده قرار مي‌گيرند. نيمي از اين مقدار از منابع ‏معدني، حيواني و باكتريايي بدست مي‌آيد و نيمي‌ديگر منشاء گياهي دارد. به عنوان ‏مثال، تمام هورمون‌هاي مصرفي گياهي هستند و از گياهان مختلفي نظير سيب‌زميني ‏مكزيكي, شنبليله و غيره به دست مي‌آيند. همچنين تركيباتي مثل وين‌بلاستين و ‏وين‌كريستين كه از داروهاي ضدسرطان هستند از گياه به دست مي‌آيند و يا گليكوزيدهاي ‏قلبي از جمله اين گروه داروها محسوب مي‌شوند.


‏البته امروزه تركيبات زيادي ‏از گياهان به عنوان نگهدارنده و طعم‌دهنده در صنايع غذايي، محافظت‌كننده و ‏شاداب‌كننده پوست در صنايع آرايشي و بهداشتي و روغن‌هاي فرار مختلف در آروماتراپي ‏مورد استفاده قرار مي‌گيرند.


‏ماهيت طبيعي گياهان دارويي باعث سازگاري بيشتر ‏با بدن و رفع عوارض جانبي مي‌شود


‏گياهان دارويي به دليل ماهيت طبيعي و وجود ‏تركيبات همولوگ دارويي در كنار هم، با بدن سازگاري بهتري دارند و معمولاً فاقد ‏عوارض ناخواسته هستند، لذا به خصوص در موارد مصرف طولاني و در بيماري‌هاي مزمن، ‏بسيار مناسب مي‌باشند. به عنوان مثال، گياهان دارويي در بسياري از اختلالات اعصاب و ‏روان به عنوان بهترين انتخاب خواهند بود. بيشترين داروهاي مصرفي در سال 1380 با ‏تعداد حدود 6/6 ميليارد عدد مربوط به ناراحتي‌هاي اعصاب و روان مي‌باشد كه داراي 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله گياهان دارويي 2

خرید آنلاین