دانلود مقاله چشم 7ص

دانلود مقاله چشم 7ص

دانلود مقاله چشم 7ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 7 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏1


‏چشم :


‏كره چشم نام خوبي است زيرا چشم انسان به واقع شبيه كره اي است كه قطر آن 5/2 سانتي متر و وزن آن حدود 7گرم است.


‏لايه ي خارجي كره چشم ، ‏صلبيه‏ است كه از بافت رشته اي سفيد رنگ و محكمي تشكيل شده است و اين همان بخشي است كه “سفيدي” چشم ناميده مي شود. در بخش مياني جلوي چشم ، صلبيه شفاف مي گردد و نور مي تواند عبور كند. اين بخش قرنيه نام دارد.


‏قرنيه از پوشش ظريف ، حساس و شفافي به نام ‏ملتحمه‏ پوشيده شده است. ملتحمه آبگونه اي توليد مي كند و با كمك غدد اشكي بخش جلوي چشم را تميز و مرطوب نگه مي دارد.


‏در داخل صلبيه لايه نازكي به رنگ قرمز تيره است كه ‏مشيمه ‏نام دارد.اين لايه حاوي رگهاي خوني است كه لايه هاي مختلف چشم را تغذيه مي كنند. مشميه همچنين حاوي سلول هاي رنگدانه اي است كه نور را جذب مي كنند و از بازتابيدن آن روي لايه حساس به نور چشم جلوگيري مي نمايند.


‏2


‏لايه مشيميه در جلوي چشم به عنبيه عضلاني مبدّل مي شود. در وسط عنبيه حفره اي به نام مردمك وجود دارد كه نور از ميان آن به داخل چشم عبور مي كند.


‏درون مشيميه لايه ديگري به نام شبكيه است. اين لايه حاوي سلول هايي است كه نور را دريافت و به پيامهاي عصبي الكتريكي تبديل مي كنند. پيامها توسط اعصابي كه از پشت چشم عبور مي كنند به عصب بينايي كه مغز مي رود منتقل مي شوند. در محلي كه كليه اعصاب از چشم خارج مي شوند هيچ سلول شبكيه اي حساس به نوري وجود ندارد ، اين ناحيه قادر به تشخيص نور نيست از اين رو به آن نقطه كرو مي گويند.


‏كره چشم به دوحفره تقسيم ميشود:حفره جلويي پشت قرنيه قراردارد وحاوي مايع زلال وشفافي به نام زلاليهاست.پشت اين حفره،عنبيه است وبعد ازآن عدسي قراردارد.عدسي شفاف است ونور را روي شبكيه متمركزمي كند.حفره پشت عدسي كه حجم كره چشم راتشكيل مي دهدحاوي جسم ژلاتيني شفافي به نام زجاجيه است.


‏ساختمان چشم وچگونگ‏ی‏ ب‏ی‏نا‏یی


‏ قسمت سفيد كره چشم صلبيه Sclera‏ ناميده مي شود .نور ازقرنيه Cornea‏ كه بافت‏ی‏ شفاف است ،وارد چشم م‏ی‏ شود.


‏ قرنيه با تمركز نور موجب عبور آن از ميان مردمك Pupil‏م‏ی‏ شود. مردمك دريچه گردوتاريك‏ی‏ است كه در مركز عنبيهIris‏ قرار دارد و به عنوان يك ديافراگم (دوربين عكاس‏ی‏) ميزان نورعبور‏ی‏ را تنظيم م‏ی‏ نمايد. مردمك درتاريك‏ی‏ گشاد و در روشناي‏ی‏ تنگ مي گردد . 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله چشم 7ص

خرید آنلاین