دانلود مقاله ویتامین Aو H

دانلود مقاله ویتامین Aو H

دانلود مقاله ویتامین Aو  H

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 10 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏2


‏ویتامین A


‏مقدمه


‏رتینول یا ویتامین A ‏یکی از ‏ویتامینهای محلول در چربی ‏می‌باشد. ویتامین A ‏از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A ‏هستند و در ‏طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت موادی به نام پیش سازهای ویتامین A ‏وجود دارد که ‏بتا کاروتن ‏از آن جمله است. بتا کاروتن ‏ترکیبی است که در بدن شکسته شده و به ویتامین A ‏تبدیل می‌شود.


‏چون ویتامین A ‏محلول در چربی است جذب آن در ‏روده‌ها ‏به هضم چربیها بستگی دارد. از این رو کسانی که در ‏هضم چربیها ‏مشکل دارند مثل مشکلات صفراوی ، ‏باید میزان بیشتری ویتامین A ‏دریافت کنند. به دلیل اینکه ، این ویتامین محلول در ‏چربی است و قابلیت ذخیره شدن در ‏کبد ‏و ‏بافتهای ‏چربی ‏را داراست و می‌تواند در زمان کمبود مصرف مورد استفاده قرار گیرد.


‏ساختمان شیمیایی


‏از نظر شیمیایی ویتامین A ‏یک ‏الکل نوع اول پلی اتیلنیک ‏است. زنجیر کربنی آن ‏دارای 4 اتصال دوگانه است که به یک حلقه شش ضلعی به نام بتا یونون منتهی شده است. ‏این حلقه دارای یک اتصال دوگانه بین کربنهای آلفا و بتا بسبت به زنجیر کربنی


‏2


‏می‌باشد. ویتامین A ‏از مشتقات کربورهای ترپنی است و این کربورها خود از پلیمریزه ‏شدن هیدروکربور سیر نشده به نام ‏ایزو‌پرن ‏حاصل می‌شوند. این ویتامین دارای تعداد زیادی ایزومرهای هندسی سیس و ترانس می‌باشد ‏ولی همگی ایزومرهای فوق در طبیعت وجود ندارند و حتی از طریق مصنوعی نیز تولید ‏نشده‌اند.


‏کاروتنها یا پرو ویتامینهای A


‏کاروتنها از گروه رنگدانه‌های کاروتنوئیدی ‏مشتق می‌شوند. ‏کاروتنوئیدها ‏به رنگ قرمز و نارنجی می‌باشند و از نظر شیمیایی عبارتند از: هیدروکربورهایی با ‏فرمول خام C40H56 ‏که فرمول گسترده آنها از یک زنجیر کربنی که دریک یا دو انتها به یک حلقه 6 ضلعی ‏منتهی شده است. چگونگی واکنشهایی که باعث تبدیل کاروتن به ویتامین A ‏می‌شود شناخته ‏نشده است.


‏عملکرد ویتامین A


‏ویتامین A ‏یکی از ویتامینهای بسیار مهم است و در بسیاری ‏از فعالیتهای حیاتی بدن نقش دارد. از آن جمله: ویتامین A ‏در رشد و نمو مؤثر است. ‏ویتامین A ‏در ‏کیفیت بینایی ‏مؤثر است. ویتامین 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله ویتامین Aو H

خرید آنلاین