دانلود مقاله واكسيناسيون 7ص

دانلود مقاله واكسيناسيون 7ص

دانلود مقاله واكسيناسيون 7ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 7 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


1


‏واکسن چیست؟


‏موجود زنده ، مانند بدن انسان به خودی خود نیروی ‏مقاومت و غلبه یافتن بر ‏میکروب‏ها را دارد . این حالت را « مصونیت » ‏می نامند. اما در برخی از موارد باید بدن را از خارج کمک کرد ، تا چنین مصونیتی را ‏پیداکند. در بسیاری از بیماری هایی که‏ ‏از ویروس پدید می آیند،اگر انسان یکبار آن ‏بیماری را بگیرد و خوب بشود دیگر در برابر آن مصونیت پیدا می کند. مثلاً ‏آبله‏، ‏سرخک ‏و ‏آبله ‏مرغان ‏از بیماری هایی هستند که اگر یک بار انسان آنها را بگیرد، برای همیشه از ‏آنها مصونیت پیدا‏ ‏ می کندیعنی دیگر آنها را هرگز نخواهد گرفت‏.


‏اما بیماری ‏های دیگری مانند ‏آنفولانزا ‏ممکن است چند بار به سراغ به ‏سراغ انسان بیایند. پس برای رهایی از چنگ آنها می آیند و به طور مصنوعی در انسان ‏مصونیت ایجاد می کنند.


‏بدین طریق که ویروس ضعیف شده آن بیماری را به بدن ‏تزریق کرده ، انسان را دچار یک حالت خفیفی از آن بیماری می نمایند. ولی چون این ‏بسیار ضعیف است، انسان به زودی بهبودی می یابد و پس از بهبودی کامل برای یک مدت ‏طولانی در برابر آن مرض ، مصونیت می یابد ‏.


‏واکسن زدن یعنی تزریق ‏ویروس ‏ضعیف یک بیماری به بدن.


‏واکسن دارای ‏میکروب ‏بیماری است که البته آنرا ضعیف و بی ‏آزار ساخته اند واکسن از پی تزریق در بدن انسان


3


« ‏پادزهر » ‏درست می کند که با ویروس بیماری ‏وارد نبرد می شوند و آنها را خنثی میکنند


‏طرز ساختن واکسن چگونه ‏است‏؟‏


‏واکسن را اینگونه میسازند : نخست حیوانی را عمداً دچاربیماری مورد نظر می کنند . سپس ویروس آن بیماری را از بدن حیوان مزبور جدا می سازند .


‏مجدداً این ویروس را به حیوانی دیگر تزریق می کنند و پس از بیمار شدنش ، باز ‏ویروس را از بدنش جدا می سازند . آنقدر این عمل را تکرار می کنند تا به قدری ‏ویروس ‏ضعیف گردد که اگر آنرا به بدن انسانی تزریق کنند نه تنها او را بیمار نکند، بلکه ‏برایش مصونیت هم پدید آورد.


‏راه دیگر واکسن سازی این است که آن را از ‏ویروسهای مرده یا بی فعالیت به دست می آورند.


‏با تزریق این نوع واکسن بدن ‏مشغول ساختن ‏پادزهر ‏می شود و خود را آماده دفاع در برابر ‏میکروب ‏اصلی می کند .برای ‏بیماری خواب ‏و ‏آنفولانزا ‏از این روش استفاده می کنند و ‏بالاخره گاهی هم خود ویروس را بی آنکه ضعیفش گردانند از راه پوست به بدن تزریق می ‏نمایند . آنگاه چون ‏ویروس ‏از راه غیر طبیعی وارد بدن گردیده ، باز در آن ایجاد مصونیت میکند .


‏تاریخچه ی واکسن


‏ادوارد ‏جنر واکسن را در پی کار طولانی و طاقت فرسا در آزمایشگاه کشف نکرد . در 19 ‏سالگی شیر دوشی به او گفته بود که هرگز به ‏آبله ‏مبتلا نخواهد شد ، چون قبلاً به 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله واكسيناسيون 7ص

خرید آنلاین