دانلود مقاله هماتوم های مغزی

دانلود مقاله هماتوم های مغزی

دانلود مقاله هماتوم های مغزی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 7 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


‏هماتوم های مغزی


‏سکته های مغزی به دو دسته ی: خونریزی داخل ججمه ای (هماتوم اینتراسربرال) ‏و خونریزی زیر عنکبوتیه (‏ه‏ماتوم ساب آراکنوئید‏) تقسیم ‏ ‏می شوند‏.


‏- ‏خونریزی زیر عنکبوتیه‏ ‏: SAH


‏شایع ترین علت آن سوراخ شدن‏ ‏آنوریسم در حلقه ویلیس می باشد و ممکن است به علت شکستگی استخوان با زیلار جمجه ای نیز به وجود آید و باعث می شود که خون در مایع CHF‏ پخش شود‏ و ما در اینجا بیشتر هموراژی داریم‏.


‏تظاهرات بالینی‏:


‏پارگی آنورسم باعث بروز سردرد ناگهانی همراه با فقدان هوشیاری، درد و سفتی پشت گردن و ستون فقرات، اختلالات بینایی، وزوز گوش، سرگیجه و همی پارزی، خونریزی شدید باعث کما و مرگ فرد می شود‏.


‏یافته های تشخیصی‏:


‏1- جهت تعیین اندازه و محل هماتوم CT‏ اسکن و آنژیوگرافی‏ ‏مغزی انجام‏ ‏ می شود. در CT‏ خون مانند رگه های برگ دیده می شود‏.


‏درمان:


‏ 1- در صورت مشخص نبودن جای خونریزی برای کاهش ICP‏ از داروهایی که CSF‏ را کاهش می دهند مانیتول و گلیسرول استفاده می شود و اگر ICP‏ افزایش نداشته باشد Lp‏ انجام می شود‏.


‏2- استراحت در بستر. 3- مصرف آرام بخش ها


‏عوارض: 1- هیپوکسی مغزی 2- اسپاسم عروقی طی 14-4 روز بعد از خونریزی اولیه‏ درمان جراحی و‏استفاده ازca ‏ بلاکرها مثل وراپامیل، نیفیدیپین 3- افزایش Icp‏ 4- افزایش فشارخون سیستمیک: حفظ فشارخون در حد mmHg‏ 15


‏مراقبت پرستاری‏:


‏1- ایجاد محیط غیر محرک 2- پیشگیری از افزایش ICP‏ و خونریزی بیشتر 3- ‏استراحت مطلق ‏4- بالابردن سرتخت‏ 30-15 درجه یا کاملاً صاف 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله هماتوم های مغزی

خرید آنلاین