دانلود مقاله مروری بر مراقبت از دهان و دندان 15 ص

دانلود مقاله مروری بر مراقبت از دهان و دندان 15 ص

دانلود مقاله مروری بر مراقبت از دهان و دندان  15   ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 15 صفحه
 قسمتی از متن word (..doc) : 


 


1


‏مروری بر مراقبت از دهان و دندان ( بهداشت دهان و دندان )


‏این مقاله اطلاعات کامل در رابطه با بهداشت دهان ودندان برای تمام افراد جامعه به تفکیک ارائه می گردد


‏ ‏مقدمه:‏


‏ ‏سلامت انسانها و در نتيجه سلامت جامعه نقش مؤثري در توسعه و توانمندي جامعه دارد ،سلامت محور توسعه است و سطح سلامتي جامعه نيز از توسعه يافتگي آن تا ثير مي پذيرد . مهمترين مساله در اين راستا آگاهي و شناخت كامل افراد مي باشد و اين امر ميسر نمي گردد مگر به كمك بهره گيري از روشهاي جديد آموزشي و انجام پژوهشهاي لازم ومتعدد .


‏ ‏ با ارتقاء سطح آگاهي‏ ‏ عموم مردم در زمينه بهداشت دهان ودندان از طريق آموزش روشهاي صحيح بهداشت و پيشگيري ، فرهنگ سازي‏ ‏ وجلب مشاركت آنها ميتوان نگرش و رفتار و عملكرد آنان را در رابطه با سلامت دهان ودندان تغيير داده و با اين افزايش آگاهي ، تغيير نگرش ها ،باورها و در نهايت ايجاد الگوهاي صحيح رفتارهاي بهداشتي مي توانيم قدم مؤثري در تا مين سلامتي جامعه بر داريم .


‏ ‏مطالعات و تحقيقات انجام گرفته نشان مي دهد كه پوسيدگي دندان بطور چشمگيري در بين افراد جامعه شايع است .اين مساله بيانگر اين مهم است كه وجود مشكل پوسيدگي دندان به عنوان يكي از اولويتهاي بهداشتي درماني جامعه امروز بوده و به برنا مه ريزي دقيق آموزشي و بهداشتي درزمينه پيشگيري نياز دارد.


‏ 


2


‏دهان و ساختمان دندان :‏


‏نقش دهان‏ :‏


دهان در اعمال زيادي چون صحبت كردن ، خنديدن ، چشيدن ، گاز گرفتن ،جويدن وبلعيدن غذا نقش اصلي را به عهده دارد و اولين قسمت دستگاه گوارش است كه از لبها شروع و به حلق منتهي مي شود ، اولين قدم در عمل گوارش غذا ، خرد كردن و جويدن مواد غذائي است كه وظيفه آ ن به عهده دندانها مي باشد ،دندانها هر يك با شكل ويژه خود به اعمال بريدن (دندانهاي پيش )، پاره كردن (دندانهاي نيش)،نرم وله كردن (دندانهاي آسيا) و نهايتاّ به عمل جويدن غذا كمك مي كنند .


دندانها در عمل جويدن غذا نقش مهمي دارند اگر غذا خوب جويده نشود هضم آن مشكل ميشود .


‏هر انسان در زندگي خود دو نوع دندان در مي آورد :‏


‏ ‏۱-‏ دندان شيري


‏۲- ‏دندان دايمي


‏دندانهاي شيري :‏


رويش دندانهاي شيري معمولا از ‏۶‏ ماهگي‏ ‏ شروع مي شود و تا حدود ‏۵/۲‏ سالگي‏ ‏ طول مي كشد تعداد دندانهاي شيري ‏۲۰‏ عدد است . اگر‏ ‏ رويش دندانهاي شيري چند ماه زودتر يا ديرتر از ‏۶‏ ماهگي شروع شود طبيعي است و نبايد نگران شد .ولي اگر بيشتر از ‏۹‏ ماه عقب بيفتد بايد ارجاع فوري داده شود.


‏دندانهاي دايمي: 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :


 

دسته:

دانلود مقاله مروری بر مراقبت از دهان و دندان 15 ص

خرید آنلاین